„Blonde Beautiful and Dead” – film i książka o morderstwie, które zainspirowało twórców „Miasteczka Twin Peaks”

„Blonde Beautiful and Dead” – film i książka o morderstwie, które zainspirowało twórców „Miasteczka Twin Peaks”
fot. HBO

„Miasteczko Twin Peaks” od początku lat 90. nieustannie zyskuje nowych wielbicieli, których zachwyca i inspiruje do własnej twórczości oraz poszukiwań artystycznych. Właśnie w ten sposób zrodził się projekt „Blonde Beautiful and Dead” zapoczątkowany przez dwójkę fanów zafascynowanych dziełem Davida Lyncha i Marka Frosta. Dzięki Davidowi Bushmanowi i Markowi Givenowi inni miłośnicy serialu poznają historię tajemniczego morderstwa, które stało się inspiracją dla fabuły i postaci Laury Palmer.

Kto zabił Laurę Palmer?

To pytanie, na które na przełomie 1990/1991 ludzie na całym świecie próbowali znaleźć odpowiedź. Śmierć Laury Palmer stała się najsłynniejszym morderstwem w historii telewizji, a sama postać Laury zaznaczyła swoją obecność w popkulturze w latach 90. Fani serialu w oczekiwaniu na poznanie zabójcy dziewczyny zaczęli nosić koszulki z napisem „I killed Laura Palmer”.

„Blonde Beautiful and Dead” – film i książka o morderstwie, które zainspirowało twórców „Miasteczka Twin Peaks”
Słynne zdjęcie Laury Palmer z prywatnego albumu grającej ją aktorki Sheryl Lee

Tak naprawdę widzowie „Miasteczka Twin Peaks” poznali zabójcę Laury Palmer przez naciski stacji ABC na twórców serialu. Początkowo słynne pytanie „Who killed Laura Palmer?” miało na zawsze pozostać bez odpowiedzi, ponieważ Lynch i Frost prawdopodobnie chcieli pozostać wierni historii, która była pierwowzorem morderstwa Laury Palmer, czyli niewyjaśnionej zbrodni dotyczącej Hazel Drew.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Morderstwo, które zainspirowało „Miasteczko Twin Peaks”

Davida Lyncha i Marka Frosta o dziewczynie wyrzuconej na brzeg jeziora. Frost przygotowując szkic scenariusza zainspirował się historią Hazel Irene Drew, którą w dzieciństwie opowiadała mu babcia z małego miasteczka Sand Lake w stanie Nowy Jork.

„Była to pierwsza historia kryminalna, która wciągnęła mnie, gdy byłem dzieckiem. Morderstwo Drew od razu sytuuje odbiorcę w tematach władzy, pieniędzy i szemranego biznesu, a są to bardzo współczesne tematy.”

7 lipca 1908 roku dziewczyna spacerowała nocą w okolicy lasów, a cztery dni później wyłowiono jej ciało ze stawu. Czaszka Hazel była zniszczona, woda zdeformowała jej ciało. Bez wątpienia była ofiarą brutalnego morderstwa, jednak sprawca nigdy nie został odnaleziony. Mieszkańcy pamiętali ją jako pracowitą, piękną i niewinną dwudziestolatkę. W wyniku śledztwa ujawniono, że ekscentryczny i cierpiący na melancholię wujek chciał się jej oświadczyć, spotykała się z wieloma mężczyznami,  a jeden z ukrytych w pokoju kufrów wypełniały pocztówki dwuznacznej treści podpisanych wyłącznie inicjałami nadawców.

„Blonde Beautiful and Dead” – film i książka o morderstwie, które zainspirowało twórców „Miasteczka Twin Peaks”
Hazel Drew

Tajemnicza sprawa wzbudziła spore zainteresowanie i zapełniała pierwsze strony gazet przez kilka kolejnych tygodni. Ze względu na to, że śledztwo jedynie ujawniło, że Hazel prowadziła podwójne życie zostało zamknięte. Sprawca nigdy nie został schwytany, mimo że lista podejrzanych była długa.

Pracując nad scenariuszem Frost godzinami przeglądał archiwa w ratuszu Sand Lake. Dzięki odnalezionym tam dokumentom uzupełnił historię zasłyszaną w dzieciństwie o wiele szczegółów i zbudował obraz dziewczyny wyrzuconej na brzeg jeziora. Podobnie jak Hazel, Laura była niebieskooką blond pięknością z małego miasteczka. Wiodła idealne życie, ciężko pracowała, była niewinna i nieskazitelna. Tak jak w przypadku śledztwa dotyczącego Hazel, tajemnice Laury zostały odkryte przez agenta specjalnego FBI Dale’a Coopera.

Projekt „Blonde Beautiful and Dead”

Projekt „Blonde Beautiful and Dead”, na który składają się powieść i film dokumentalny, zrodził się w 2018 roku, gdy wielcy fani „Miasteczka Twin Peaks” David Bushman oraz Mark Given po obejrzeniu wszystkich odcinków serialu postanowili odszukać źródła opowieści, dzięki którym powstała postać Laury Palmer.

„Murder at Teal’s Pond” – powieść

Książka „Murder at Teal’s Pond: Hazel Drew and the Mystery That Inspired Twin Peaks” (tytuł roboczy: „Blonde Beautiful and Dead”) autorstwa Davida Bushmana oraz Marka T. Givena z przedmową Marka Frosta ukazała się w twardej oprawie 1 stycznia 2022.

Zawartość książki to błyskotliwie zbadane dochodzenie w sprawie prawie zapomnianego morderstwa sprzed ponad stu lat, które zainspirowało jedną z najsłynniejszych tajemnic w historii telewizji – „Miasteczko Twin Peaks”. Nierozwiązana zagadka śmierci Hazel Drew zaczęła serię plotek, spekulacji, historii o jeziorze nawiedzonym przez ducha zamordowanej oraz wyjawiła sekretne życie dziewczyny na jaw. Autorzy książki próbują odpowiedzieć na pytanie „Kim była Hazel Drew?” i wyjaśnić okoliczności zbrodni związane z korupcją, seksbiznesem i niejasnym układem władz miasteczka.

„Blonde, Beautiful and Dead” – film i książka o morderstwie, które zainspirowało twórców „Miasteczka Twin Peaks”
Okładka książki „Murder at Teal’s Pond: Hazel Drew and the Mystery That Inspired Twin Peaks”

„Blonde Beautiful and Dead” – film

„Blonde Beautiful and Dead” – film i książka o morderstwie, które zainspirowało twórców „Miasteczka Twin Peaks”
Pierwszy plakat filmu dokumentalnego „Blonde Beautiful and Dead”

Premiera filmu dokumentalnego „Blonde Beautiful, and Dead: The Murder Mystery That Inspired Twin Peaks” w reżyserii Benjamina Alfonsii na podstawie bestsellera „Murder at Teal’s Pond: Hazel Drew and the Mystery That Inspired Twin Peaks” Davida Bushmana i Marka T. Givena jest zaplanowana na 2023 rok. Dokument powstanie dla studia Amazon.

„To było niesamowicie satysfakcjonujące widzieć, jak historia Hazel zaczyna żyć własnym życiem. Mam nadzieję, że ten dokument da jej głos na ekranie, którego nie miała w prawdziwym życiu.”

Tekst: M. M.

Zobacz także: Co zobaczyć na HBO Max? – 6 najciekawszych seriali do obejrzenia w jeden weekend

Co zobaczyć na HBO Max? – 6 najciekawszych seriali do obejrzenia w jeden weekend

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News