5 rzeczy, które stały się symbolami popkultury

John Lennon w długich włosach z pięcioma parami okularów typu lenonki

Stylowe, ponadczasowe, uniwersalne i przede wszystkim, popularne. Rozpoznawalne na całym świecie – symbole popkultury, których niezapowiedziana sława, ogarnęła cały świat.

Usta Micka Jagger’a

mężczyzna (Mick Jagger) na tle symbolu zespołu the rolling stones ust z wyciągniętym językiem

Logo zespołu The Rolling Stones i zarazem najsłynniejszy graficzny symbol muzyki rockowej, rozpoznawalny na całym świecie przez każdego, choć nie zawsze kojarzony z zespołem. Stworzony został przez Johna Pashe, który został poproszony o zaprojektowanie plakatu, na zbliżającą się wówczas europejską trasę zespołu.

Kiedy stawałeś z nim (Mickiem Jaggerem) twarzą w twarz, pierwszą rzeczą, na którą musiałeś zwrócić uwagę, był rozmiar jego ust – opowiadał John o inspiracji do stworzenia logo

Sama grafika miała reprezentować antyautorytarne podejście zespołu i oczywiście budzić seksualne skojarzenia, tym samym czyniąc ją w 2008 roku, według internetowego sondażu – najlepszym logiem zespołu wszech czasów.

Moonwalk

mężczyzna (Michael Jackson) wykonujący moonwalk

Mówiąc o popkulturze, grzech nie wspomnieć o Michaelu Jacksonie, ikonie popkultury, skarbnicy symboli, które zawojowały cały świat, w tym jego klasyczny, legendarny ruch – moonwalk. Potrafi go chyba każdy, a przynajmniej tak każdemu się wydaje.

W rzeczywistości Michael nie jest autorem tego ruchu. Jest nim Jeffrey Daniel, który pokazał go w programie Soul Train, by później nauczyć Jacksona, który sprawił, że każde dziecko, jak i każdy dorosły, stał przed telewizorem, naśladując go, by móc pokazać się na imprezie, tak aby każdemu opadła szczęka.

Trampki

mężczyzna zakładający czarne buty converse

Model Chuck Taylor, opatentowany przez markę Converse All Star, to zapewne najbardziej rozpoznawalny but na świecie. Początkowo zaprojektowany dla tenisistów, co nadało firmie sportowy charakter, by później projektować buty dla koszykarzy i wejść we współpracę z Charlesem H. Chuck Taylorem i stworzyć ponadczasową but-ikonę, noszoną i kojarzoną później z punkowcami, by obecnie, pasować do stylu zarówno eleganckiego, jak i casual.

Lenonki

John Lennons Glasses 2 5 rzeczy, które stały się symbolami popkultury

Nosił je John Lennon, nosi je Ozzy Osbourne, nosi je Axl Rose i nosisz je Ty. Kojarzone głównie z ruchem hipisowskim okulary, to prawdziwa legenda. Rozsławione przez członka Beatles’ów i z dumą noszone przez jego fanów, czyli – prawie każdego.

Marilyn Monroe Andy’ego Warhol’a

wizerunek Marilyn Monroe w wielu kolorach

Andy Warhol był niezaprzeczalnym geniuszem pop-artu, a niezaprzeczalnym dowodem jego geniuszu, była seria portretów ikony popkultury – Marilyn Monroe, obecnie znajdującą się w muzeum w Hanowerze, a także na kubkach, koszulkach, kolczykach, torebkach i wielu innych. Wszechstronność formy, którą zaprezentował Warhol, idealnie wpasowała się w różnorakość ludzkości, jednocześnie czyniąc ją – uniwersalną.

Tekst: Kacper Trzeciak

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News