5 najlepszych książek o seksie, które warto przeczytać

książki o seksie

Zainteresowanie zgłębianiem wiedzy dotyczącej pozytywnej seksualności w ostatnich latach znacząco wzrosło. Ruchy ciałopozytywne, seksuolożki, aktywiści powoli ośmielają społeczeństwo do podejmowania tego tematu.

Wśród influencerów coraz częściej pojawiają się polecenia zabawek erotycznych. To, co dzieje się w Internecie wokół szeroko pojętej seksualności, to najlepszy papierek lakmusowy tego, jak duży jest społeczny głód wiedzy. Aby móc odnaleźć się w gąszczu informacji, najlepiej sięgać po książki napisane przez specjalistów w tej dziedzinie. Dostarczą nam dobrych wzorców i rzetelnych informacji o tym, co i jak robić by seks był dobry, albo jeszcze lepszy.

Książki o seksie – 5 tytułów, które musisz sprawdzić!

 1. “Warsztaty intymności” – Agnieszka Szeżyńska

  Warsztaty intymności to pozycja podzielona na część teoretyczną i praktyczną, której celem jest zaangażowanie obu partnerów jednocześnie. Prowokuje do zadawania pytań oraz zastanowienia się, czego potrzebujemy w obszarze relacji, ale przede wszystkim w sferze samej seksualności. Pozwala nazwać rzeczy po imieniu, ośmiela i skraca dystans między partnerami. Warsztaty intymności to książka pełna ćwiczeń, ankiet i wskazówek na to, jak dotrzeć się w łóżku.

  Oferta pracy w HIRO

  Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


  Narracja poprowadzona jest w taki sposób, by nie skupiać się wyłącznie na stawianiu partnera/partnerki w centrum zainteresowania, ale zrobić to zgodnie z własnymi potrzebami. Jest to taki typ książki o seksie, która przyda się nawet tym doświadczonym i długoletnim związkom. Jej warsztatowa formuła zachęca do mówienia o swoich potrzebach i pragnieniach, ale też lękach i granicach tak, by obie strony czuły się komfortowo i bezpiecznie. 

  Książki o sesji, polecana książka

 2. “Osiem randek, czyli jak ze sobą rozmawiać, żeby stworzyć udany związek.” – Julie Gottman Schwartz  i John M. Gottman

  Osiem randek to pozycja, która w oparciu o rzetelnie przeprowadzone badania, (w szczegółach opisane na początku książki) zachęca do tego, by odczarować randki jako coś, co praktykujemy tylko na początku relacji. Jest to książka, która mówi o tym, jak budować zdrową relację opartą na bliskości, jak przekształcić początkową fascynację w trwałą ciekawość drugiej osoby.

  Ważnym filarem tej pozycji jest budowanie dobrej komunikacji między partnerami, także w sferze seksualności. Podsuwa też sposoby na to, jak podtrzymać temperaturę w związku oraz pomysły i scenariusze na to, jak randkować będąc w związku z bardzo długim stażem. 

 3. “Slow sex. Uwolnij miłość.” – Hanna Rydlewska i Marta Niedźwiecka

  Slow sex. Uwolnij miłość. To książka o seksie, której nie sposób nazwać poradnikiem. Treść nie skłania nas bynajmniej by sam akt zbliżenia spowolnić, a raczej przyjrzeć mu się z uważnością. Marta Niedźwiedzka i Hanna Rydlewska definiują 5 filarów, na których opiera się tytułowy “slow sex” oraz odpowiadają na szereg pytań o seksualność. To pozycja mocno osadzona w psychologii seksu, mówi o tym, jak dostrzec siebie i swoje potrzeby.

  Skłania też do tego by nawiązać seksualną relację z samym sobą, a dopiero gdy ją zbudujemy, zająć się naszym partnerem. Opowiada o tym, jak zaspokajać potrzeby każdej z osób w relacji oraz w jaki sposób wprowadzać własną seksualność do relacji z drugim człowiekiem.

  Książki o seksie poradniki i podręczniki

 4. “Dochodzę. Odkryj, co sprawia Ci przyjemność.” – Roberta Rossi

  Dochodzę to interesująca pozycja napisana przez znaną włoską seksuolożkę Robertę Rossi, której ciekawość problematyki kobiecej seksualności sprowokowała do tego, by wrzucić do sieci ankietę z pytaniami do kobiet. Odzew był tak duży, że autorka zdecydowała się opublikować tę pozycję wraz z odpowiedziami od ponad szesnastu tysięcy kobiet.

  Przez swoją formułę i mnogość odpowiedzi, ta pozycja to prawdziwy złoty graal wśród książek o seksie. Została okrzyknięta przewodnikiem po kobiecej seksualności. Ta książka to rodzaj mapy po kobiecym ciele, z dogłębnym uwzględnieniem kobiecych potrzeb i drogi do spełnienia w łóżku. Pozycja, która zainteresuje zarówno kobiety jak i mężczyzn chcących lepiej poznać potrzeby i pragnienia swojej partnerki.

 5. To tylko seks? Naga prawda o naszych pragnieniach. – Justyna Majewska i Anna Golan

To książka o seksie napisana w formie rozmowy. Uzupełniona o historie, które wydają się być wyjęte prosto z gabinetów seksuologicznych. Potwierdza to w swojej recenzji sam Lew Starowicz, jeden z najwybitniejszych polskich seksuologów. Dodaje też, że książka ta podana jest w bardzo przystępny sposób oraz podkreśla jej trafny i edukacyjny charakter. Autorki podejmują temat stereotypów, elementów seksualności określanych jako “dziwne”, ale także zachęcają do wyjścia z łóżka i przyjrzenia się budowaniu bliskości w codzienności.

Książka odpowiada też na pytania, które najczęściej wpisywane są w wyszukiwarkę. Zahacza o tematy, które będą aktualne z perspektywy związku z krótkim, jak i długim stażem. Podejmują w niej również wpływ pojawienia się dziecka na seksualną relację rodziców. 

Autorka artykułu: Iga Woytynowska

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News