Jak zatrzymać ślub?

Już 5 czerwca na ekrany polskich kin wchodzi film „Jak zatrzymać ślub”, będący sensacją 30. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Bardzo dobrze przyjęty obraz to zapis niebanalnej podróży, w trakcie której przekroczonych zostaje wiele granic.

Pełnometrażowy debiut szwedzkiego reżysera to film, którego nakręcenie zajęło dokładnie tyle czasu, ile zajmuje podróż koleją z Malmö do Sztokholmu, czyli pięć godzin i siedemnaście minut. Historia osnuta jest wokół przypadkowego spotkania dwójki ludzi, których los wrzucił do jednego pociągowego przedziału. W naturalny sposób zaczynają prowadzić niezobowiązującą rozmowę, która z czasem ujawnia, że nie tylko jadą na ten sam ślub, ale mają też to samo żywe pragnienie: nie dopuścić do tego, by się odbył.

Rozwój znajomości Amandy i Philipa ukazany jest dokładnie tak, jak klasycznie przedstawiane są początki obopólnej fascynacji dwójki ludzi. Bohaterowie najpierw nieśmiało na siebie spoglądają, potem zaczynają wymieniać niewinne uśmiechy, rzucają zdawkowe wypowiedzi, w końcu opowiadają sobie o bardziej istotnych sprawach, by wreszcie dać upust narastającemu napięciu erotycznemu i zacząć uprawiać seks. A wszystko to w ciągu zaledwie kilku godzin podróży i na powierzchni, której wielkość można zmierzyć za pomocą pojedynczych kroków.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


fot. Way Creative Films (2)

Zgrany w kinie motyw nieznajomych, pomiędzy którymi rodzi się chwilowa więź, oraz sytuacja ograniczonej, półzamkniętej przestrzeni nie rażą w tym przypadku w oczy. Bez trudu można poddać się historii, która choć fabularnie nie przedstawia się może przesadnie oryginalnie, to jednak ma w sobie dużo uroku i wdzięku. Jest to niewątpliwą zasługą pary głównych bohaterów skontrastowanych ze sobą osobowościowo: Amanda jest porywcza i emocjonalna, Philip wydaje się flegmatykiem potrafiącym oddzielać rzeczy ważne od nieistotnych. Są to jednak różnice nienachalne, paradoksalnie nawet dość komplementarne, a w ostatecznych rozrachunku również interesujące.

fot. Way Creative Films (8)

Choć można powiedzieć, że „Jak zatrzymać ślub” sięga po ciekawą formę realizacji, to tak naprawdę nie sili się na nowatorstwo. Pozostaje po prostu intymnym zapisem rozedrganej emocjonalności, łapczywie i mało skutecznie poszukującej stabilniejszych fundamentów.

3 czerwca (środa) o godzinie 19:00 w warszawskiej Kinotece, odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu połączony ze spotkaniem z reżyserem – Drazenem Kuljaninem

 

tekst | Karolina Rudnik

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News