14 najlepszych filmów studia A24

14 najlepszych filmów studia A24
Kadr z filmu „Zniknięcie Sidney’a Halla” , źródło zdjęcia: IMDB

Studio A24 rozpoczęło swoją działalność w 2012 roku. Zadebiutowało filmem „Portret umysłu Charlesa Swana III”, który wyreżyserowała Gia Coppola. Od kilku lat fani kina z ogromnym zainteresowaniem wyczekują nowych produkcji sygnowanych logiem A24. Obecnie jest to znak oryginalnych i niezależnych filmów wywołujących całe spektrum emocji jednocześnie. Z imponującego katalogu studia wybraliśmy 14 perełek – najlepszych filmów wyprodukowanych przez A24.

1. Zniknięcie Sidney’a Halla (2017) reż. Shawn Christensen

Gatunek: dramat

Występują: Logan Lerman, Elle Fanning, Kyle Chandler, Blake Jenner i Michelle Monaghan.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Młody autor Sidney Hall staje się z dnia na dzień sławny i rozpoznawalny po wydaniu bestsellerowej i kontrowersyjnej książki inspirowanej licealnymi latami. Jego związek z Melody zaczyna się rozpadać, gdy mroczne konsekwencje książki brutalnie ingerują w ich wspólne życie… aż Sidney nieoczekiwanie znika bez śladu. Blisko dekadę później pojawia się tajemniczy detektyw, który poszukuje zaginionego pisarza i próbuje powiązać zagadkowy związek jego powieści z serią jej niewyjaśnionych podpaleń.

To aż niewiarygodne, że film nie ma nawet 4 tysięcy głosów na Filmwebie! „Zniknięcie Sidney’a Halla” pozostaje w pamięci na bardzo długi czas – to film wstrząsający, wzruszający i trzymający w napięci do samego końca. Przedstawienie ciągu zdarzeń w sposób nielinearny zrealizowano tu po mistrzowsku. Aktorki i aktorzy odegrali swoje role perfekcyjnie, a fabuła wciąga mocno oddziałując na emocje. Niekwestionowanie najlepszy z najlepszych filmów studia A24.

2. Hereditary. Dziedzictwo (2018) reż. Ari Aster

Gatunek: horror, dramat

Występują: Toni Colette, Alex Wolff, Milly Sharpio i Gabriel Byrne.

Śmierć Ellen, seniorki rodziny Grahamów, nie mogła być dla nikogo zaskoczeniem. Natomiast to co nastąpiło po niej, dla wszystkich było szokiem. Rodzina Annie, córki Ellen, wkrótce po pogrzebie zaczyna doświadczać niepokojących zjawisk. Początkowo tłumaczy je sobie żałobą i przemęczeniem, ale wkrótce zdarzenia przybierają tak tragiczny i potworny obrót, że jasnym staje się, iż na rodzinie Grahamów ciąży mroczne dziedzictwo. Odkrycie prawdy nikomu nie przyniesie spokoju…

Szokujący, przerażający, mocno oddziałujący na zmysły oraz wyobraźnię. „Hereditary. Dziedzictwo” to nie tylko jeden z najlepszych horrorów studia A24, ale i jeden z najlepszych nakręcony w latach 2010 – 2020.

3. When You Finish Saving The World (2023) reż. Jesse Eisenberg

Gatunek: komediodramat

Występują: Finn Wolfhard, Julianne Moore, Jay O. Sanders, Alisha Boe, Eleonore Hendricks i Billy Bryk.

Pracująca na co dzień w schronisku dla ofiar przemocy domowej Evelyn pomimo starań nie potrafi zrozumieć nastoletniego syna. Począwszy od jego muzycznej pasji, po typowe dla nastolatka rozterki. Chłopak z kolei, kompletnie pochłonięty wirtualną rzeczywistością, nie przejmuje się specjalnie nie tylko rodzinnymi obowiązkami, ale i codziennym życiem w realu czy interakcją ze znajomymi. Konfrontacja tych dwóch, zupełnie odmiennych postaw wydaje się być nieunikniona.

Opowieść o ponownym odnajdowaniu więzi między rodzicem a dzieckiem pełna inteligentnego humoru i bardzo wyrazistych postaci. Świetna zagrany i zrealizowany z niezwykłym zmysłem estetycznym – ta paleta kolorystyczna!

4. Wieloryb (2022) reż. Darren Aronofsky

Gatunek: dramat

Występują: Brendan Fraser, Sadie Sink, Hong Chau, Ty Simpkins i Samantha Morton.

Charlie już od lat żyje na marginesie świata uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

Piękny film o relacjach międzyludzkich i o tym jak wzajemne niezrozumienie oraz odrzucenie może wpłynąć na przyszłość. Fantastyczne kreacje aktorskie i charakteryzacja na plus! Jeden z ważniejszych filmów studia A24.

5. Pearl (2022) reż. Ti West

Gatunek: horror, psychologiczny

Występują: Mia Goth, David Crosenswet, Tandi Wright, Matthew Sunderland, Emma Jenkins-Purro i Alistair Sewell.

Prequel filmu „X”. Rok 1918. Młoda Pearl żyje na farmie w Teksasie, razem ze sparaliżowanym ojcem i dominującą matką. Dziewczyna chce wyrwać się z prowincji i zostać gwiazdą. Historia Pearl jest opowieścią o marzeniach, ambicji, ale także o szaleństwie.

Rewelacyjna Mia Goth, brawurowa reżyseria Ti Westa i mistrzowski scenariusz napisany przez Westa oraz Goth. Perfekcyjnie zrealizowane połączenie dramatu psychologicznego z horrorem. Myślę, że śmiało mogę tu napisać, że „Pearl” jest „Psychozą” studia A24.

6. C’mon C’mon (2021) reż. Mike Mills

Gatunek: dramat

Występują: Joaquin Phoenix, Woody Norman i Gaby Hoffmann.

Johnny jest pogubionym w życiu dziennikarzem radiowym. W ramach swojej pracy jeździ po amerykańskich miastach i rozmawia z młodymi ludźmi o ich troskach i oczekiwaniach wobec życia, znajdując w ich słowach nadzieję na lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń. Pewnego dnia na prośbę siostry zaczyna opiekować się jej dziewięcioletnim synkiem Jessem podczas jej wyjazdu, do pogubionego życiowo byłego męża, którego nadal kocha.

Po początkowych trudnościach z wyrażaniem własnych emocji mężczyzna i chłopiec znajdują wspólny język. Gdy jednak nieobecność kobiety z różnych względów się przedłuża, Johnny musi wpisać chłopaka w swoje życie zawodowe – zabiera go w trasę, przedstawia swoim znajomym i pozwala mu pomagać sobie w przygotowaniach do kolejnych radiowych wywiadów. W efekcie Johnny uczy się od Jessego co najmniej tyle, ile rezolutny i lekko ekscentryczny chłopak uczy się od niego, a wyniesione z tej przepięknej partnerskiej relacji lekcje zmienią ich przyszłe życie.

Kolejny film studia A24 w cudowny sposób opowiadający o relacjach między ludźmi, a także o uczuciach, emocjach i sposobach na ich okazywanie czy radzenie sobie z nimi. Produkcja ma w sobie w sobie coś przytulnego, co sprawia, ze widzowi robi się ciepło na sercu.

7. Kobiety i XX wiek (2016) reż. Mike Mills

Gatunek: komediodramat

Występują: Annette Bening, Elle Fanning, Greta Gerwig, Lucas Jade Zumann i Billy Curdup.

Santa Barbara, koniec lat siedemdziesiątych. W powietrzu wisi feminizm, czuć narkotyki, słychać punka – w takich okolicznościach dorasta Jamie, który mieszka z rozwiedzioną matką Dorotheą, świadomą tego, że traci kontakt z nastoletnim synem. O pomoc w wychowaniu chłopaka prosi więc bardziej nowoczesną sublokatorkę Abbie oraz przyjaciółkę syna Julie, która sama ma problemy z dorastaniem, ale jest od Jamiego dużo bardziej doświadczona, przynajmniej seksualnie. Jaki wpływ będą miały na niego te trzy kobiety? I czy Dorothea otworzy się na inne role niż bycie matką?

Jeszcze jeden wspaniały film zrealizowany dla studia A24 przez Mike’a Millsa. Mimo tego, że produkcja została wyróżniona nominacją do Oscarów to wciąż wiele osób nie miało okazji jej zobaczyć – naprawdę warto nadrobić ten film!

8. The Florida Project (2017) reż. Sean Baker

Gatunek: dramat

Występują: Bria Vinaite, Brooklynn Prince, Willem Dafoe, Mela Murder, Valeria Cotto, Christopher Rivera i Caleb Landry Jones.

Moonee ma sześć lat i zawadiacki uśmiech, a dni spędza poza domem z paczką przyjaciół. Dom w ich przypadku oznacza motel Magic Castle – wściekle liliowy budynek przypominający kiczowaty pałac z bajki. Mała rozrabiaka, razem ze swoją zbuntowaną mamą, Halley, układają sobie życie w niezwykłym miejscu, w którym przyszło im mieszkać. Nieświadoma coraz bardziej ryzykownych kroków, jakie podejmuje Halley, by opłacić pokój w motelu na kolejny tydzień, Moonee jest najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Całkiem, jakby czerpała energię z wychylającego się zza horyzontu pobliskiego Disneylandu. Czy to szczęście może trwać wiecznie?

„The Florida Project” to film barwny, bajkowy, wesoły, pełen beztroski i cukierkowy, ale w głębi to opowieść przedstawiona oczami dziewczynki wychowywanej przez młodą, samotną i bezrobotną matkę. Produkcja zdecydowanie warta zobaczenia i do przemyślenia.

9. Amy (2015) reż. Asif Kapadia

Gatunek: dokumentalny, biograficzny, muzyczny

Dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse. Historia dziewczyny obdarzonej fenomenalnym talentem, która w bardzo krótkim czasie stała się światową gwiazdą. Film zrealizowany z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, z bardzo bliska pokazujący jej zawrotną karierę, presję globalnego sukcesu, potrzebę ryzykownego życia i trudne związki z mężczyznami.

Bardzo dogłębnie zrealizowany film dokumentalny przedstawiający Amy Winehouse jako artystkę, ale i osobę, córkę, przyjaciółkę. Twórcy produkcji wraz ze studiem A24 w niezwykły sposób przedstawili Amy oraz to, z czym borykają się osoby, które w szybkim tempie zyskują ogromną sławę.

10. Na lodzie (2020) reż. Sofia Coppola

Gatunek: komediodramat

Występują: Bill Murray, Rashida Jones, Jessica Henwick i Marlon Wayans.

Młoda mama niepewna wierności męża podąża jego tropem po Nowym Jorku wraz z ekscentrycznym ojcem w jego drogim, czerwonym samochodzie.

Sofia Coppola, studio A24 i Apple+ równa się bardzo dobry seans! To film słodko-gorzki, ale pełen humoru charakterystycznego dla reżyserki.

11. Ginger & Rosa (2012) reż. Sally Potter

Gatunek: dramat

Występują: Elle Fanning, Alice Englert, Annette Bening, Christina Hendricks i Alessandro Nivola.

Londyn, rok 1962. Dwie nastoletnie dziewczyny – Ginger i Rosa – są nierozłączne. Razem chodzą na wagary, rozmawiają o religii, polityce i fryzurach, a także marzą o lepszym życiu, niż miały ich matki.  Jednak gdy Zimna Wojna zderza się z seksualną rewolucją oraz gdy pojawia się zagrożenie nuklearnej zagłady, ich cenna przyjaźń zostaje zerwana pod wpływem pragnienia i woli przetrwania.

„Ginger i Rosa” to kolejny z mniej znanych filmów studia A24. To typowy dramat traktujący o ważnych dla ludzi w latach 60. tematach – wojna, pokój, przyjaźń, rodzina i strata. Produkcja ma niepowtarzalny klimat – ponury oraz poważny.

12. Czarownica. Bajka z Nowej Angli (2015) reż. Robert Eggers

Gatunek: horror

Występują: Anya Taylor-Joy, Kate Dickie, Ralph Ineson, Harvey Scrimshaw, Ellie Graiger i Lucas Dawson.

Nowa Anglia, rok 1630. Angielski farmer zostaje wygnany z kolonii przez władze kościoła  wraz ze swoją żoną i piątką dzieci. Celem ich podróży jest położone na uboczu gospodarstwo, które graniczy z ponurym lasem, gdzie czai się nieznane zło. Niemal od razu zaczyna dochodzić do dziwnych i niepokojących wydarzeń – zwierzęta okazują ludziom wrogość, nie udają się plony, jedno z dzieci znika, a drugie zostaje opętane przez diabła. Rośnie podejrzliwość i paranoja, a członkowie rodziny oskarżają nastoletnią Tomasin o czary, czemu dziewczyna zdecydowanie zaprzecza. Ich sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna, a zaskakujące i przerażające wydarzenia wystawiają wiarę, lojalność i miłość wszystkich członków rodziny na ciężką próbę.

To film, który rozsławił produkcje studia A24, talent aktorski jaki posiada Anya Taylor-Joy oraz kunszt reżyserski Roberta Eggersa. Seans obowiązkowy dla wszystkich fanów studia, aktorki i reżysera. I oczywiście filmów o czarownicach!

13. A Ghost Story (2017) reż. David Lowery

Gatunek: dramat, fantasy

Występują: Rooney Mara, Casey Affleck i Will Oldham.

Niedawno zmarły mężczyzna powraca jako duch w białym prześcieradle do domu, by przynieść pocieszenie swej złamanej rozpaczą żonie. Szybko orientuje się, że jest niewidzialny, odłączony od realnej czasoprzestrzeni. Może tylko patrzeć, jak życie, które znał i kobieta, którą kocha powoli oddalają się od niego. Coraz bardziej niezauważalny, skazany na zapomnienie, przebywa niezwykłą podróż w historii, konfrontując się z bezmiarem egzystencji.

„A Ghost Story” to film inny niż wszystkie spod szyldu studia A24. Nostalgiczny, melancholijny, o samotności i przerażający – ale nie w taki sposób jak zazwyczaj robią to horrory. Dzieło Lowery’ego przeraża wizją pozostania na ziemi w postaci ducha.

14. Odpływ (2019) reż. Kevin McMullin

Gatunek: dramat

Występują: Jaeden Martell, Keean Johnson, Shea Whigham, Kristine Froseth, Alex Neustaedter, Daniel Zolghadri i James Paxton.

Miasteczko u wybrzeży New Jersey. Włamujących się do kolejnego domu nastolatków przyłapuje policja. W trakcie ucieczki Alan oddaje worek z kosztownościami bratu, który postanawia zakopać łupy.

Na koniec listy jeszcze jeden mniej popularny na tle innych filmów studia A24. „Odpływ” wyróżnia się interesującą fabułą, momentami mocno trzymającą w napięciu. Plusami produkcji są zdjęcia plenerowe, dobrze odegrane role i nieprzewidywalne zwroty akcji.

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Wes Anderson x Roald Dahl – 4 ekranizacje opowiadań! [recenzja]

Wes Anderson x Roald Dahl – 4 ekranizacje opowiadań! [recenzja]

5/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News