Mimo tego, że akcja serialu „Miasteczko Twin Peaks” rozpoczyna się dokładnie 24 lutego 1989 roku to widzom telewizyjne arcydzieło Davida Lyncha przywodzi na myśl jesień zamiast zimy. Ponieważ kilka dni temu złota pora roku pełna spadających z drzew kolorowych liści zagościła za oknami na dobre, prezentujemy playlistę pełną klimatu prosto z Twin Peaks! Zapraszamy do posłuchania piosenek, które z pewnością moglibyśmy usłyszeć w barze Bang Bang i zapoznania się z ciekawostkami o nich!
1. Marta Bijan – szczelina
Pierwszą piosenką na twin peaksowej playliście jest ,,szczelina” polskiej artystki, Marty Bijan. Utwór pochodzi z albumu „SZTUKA PŁAKANIA”, w który całości przesączony jest klimatem charakterystycznym dla filmowej twórczości Davida Lyncha.
„szczelina” szczególnie mocno emanuje energią Twin Peaks przez upersonifikowanie ciszy, opisanie lasu jako miejsca, w którym możemy się zgubić i odnaleźć oraz przez teledysk nakręcony w lesie przypominającym do złudzenia ten w Twin Peaks!
,,szczelina” to altpopowy, hipnotyzujący utwór o miejscu, w którym czas nie istnieje, a cisza może patrzeć tysiącami par oczu. tekst nawiązuje do powieści o tym samym tytule, autorstwa słowackiego pisarza Józefa Kariki. on sam mówi o Trybeczy, że kojarzy mu się z Twin Peaks: ,,duże nagromadzenie drobnych, dziwnych rzeczy na niewielkiej powierzchni”.
2. Chrysta Bell – Time Never Dies
Chrysta Bell znana jest jako agentka specjalna FBI, Tammy Preston z książki Marka Frosta „Sekrety Twin Peaks” oraz z ostatniego sezonu serialu. Znana jest także z muzycznej współpracy z Davidem Lynchem – wspólnie nagrali album „This Train”, maxisingiel „Friday Night Fly” oraz EPkę „Somewhere in the Nowhere”. Zarówno projekty nagrane z Lynchem jak i projekty solowe Chrysty Bell są niezwykle nieziemskie! Ponieważ artystka nie miała okazji zaśpiewać w barze Bang Bang, wybrałam jedną z jej piosenek, która idealnie pasowałaby do Twin Peaks.
„Time Never Dies” to hipnotyzująca i lekko jazzowa kompozycja o czasie oraz jego tajemnicach. Do piosenki powstał magiczny, pełen ukrytych symboli teledysk w reżyserii pochodzącego z Polski Archona.
Od zawsze jestem zafascynowana cyklami, spiralami i pętlami sprzężenia zwrotnego – teorią wieloświata, podróżami w czasie i ogólnie rzeczami, które wypychają mnie poza kosmologiczny horyzont. Tematy te stale pojawiają się w moich piosenkach. Natura czasu jest iluzją, za którą wszyscy się opowiadamy, ponieważ nasze mózgi potrzebują tej metody pomiaru, aby poradzić sobie z egzystencją – ta koncepcja zawsze do mnie przemawiała i fascynowała.
3. Heaven – Lonesome Town
Jeszcze kilka lat teamu duet Heaven istniał i tworzył pod skrzydłami wytwórni Italians Do It Better. Podobnie jak zespół Chromatics, który pojawił się z występami w dwóch odcinkach nowego sezonu Twin Peaks.
Aja Emma swoim marzycielskim śpiewem otulonym sennymi syntezatorami przenosi słuchacza do miejsca zwanego Lonesome Town, które podobnie jak miasteczko Twin Peaks owiane jest sławą przez nietypową atmosferę.
Piosenka pochodzi z debiutanckiego i jedynego wydawnictwa Heaven – to tytułowy utwór z „Lonesome Town”.
4. Mary Komasa – City Of My Dreams
Mary Komasa to druga polska wokalistka, którą moglibyśmy zobaczyć w barze Bang Bang. W 2015 roku czasie wywiadów promujących swój debiutancki album, Mary bardzo często wspominała zarówno nazwisko Davida Lyncha jak i „Miasteczko Twin Peaks”. Po przesłuchaniu płyty okazało się, że niektóre z piosenek mogłyby pojawić się na soundtracku do Twin Peaks.
Jedną z tych piosenek jest „City Of My Dreams”, które opisuje konflikt pomiędzy rzeczywistością a utopijnym światem wspomnień, w który przed nią uciekamy.
Teledysk ten odnosi się do uczucia melancholii, nieodłącznie wpisanego w nasze sny. Musimy poznać nasze sny, by się uwolnić. Postaci w teledysku są mieszkańcami miasta swoich snów.
– mówi reżyser Zbigniew Bzymek.
5. girlpuppy – Surprise Me
„Surprise Me” to utwór zamykający debiutancką EPkę girlpuppy zatytułowaną „Swan”. Od pierwszych minut powoli płynąca, rozmarzona melodia przywodzi na myśl Twin Peaks, natomiast delikatny, anielski głos girlpuppy przypomina nieziemski wokal Julee Cruise znanej z występów w serialowym Roadhouse.
Becca Harvey nie tylko ma obecnie podobną fryzurę do najsłynniejszej wokalistki „Miasteczka Twin Peaks”, nawet ubiera się podobnie do zmarłej w czerwcu 2022 roku Cruise. Myślę, że te wszystkie znaki tylko utwierdzają w przekonaniu, że girlpuppy zachwyciłaby swoim występem w barze Bang Bang.
6. Alvvays – Dreams Tonite
„Dreams Tonite” to utwór oscylujący pomiędzy jawą a snem w sferze lirycznej, co idealnie wpasowuje się w przestrzeń Twin Peaks, gdzie świat rzeczywisty przenika się ze światem snu i gdzie można spotkać kogoś we śnie.
Kawałek jest niesamowicie magiczny i na długo pozostający w pamięci. Molly Rankin tak czaruje głosem w „Dreams Tonite”, że z pewnością otworzyłaby przed bywalcami baru Bang Bang w Twin Peaks zupełnie nowy portal – portal nie do Białej czy Czarnej Chaty a do Chaty Sennych Spotkań.
Piosenka znalazła się na drugim albumie kanadyjskiego zespołu Alvvays pod tytułem „Antisocialites”. Właśnie w tekście tego numeru znajduje się odniesienie do nazwy krążka.
7. Gia Margaret – no sleep no dream
Na soundtrackach do serial Davdia Lyncha i Marka Frosta nigdy nie brakuje utworów instrumentalnych, więc na playliście inspirowanej Twin Peaks musiał pojawić się choć jeden kawałek bez słów. Byłoby to ciekawe doświadczenie dla publiczności baru Bang Bang.
„no sleep no dream” to przepiękna, przenosząca w świat marzeń sennych kompozycja, którą wykonuje Gia Margaret. Trwa niecałe dwie minuty, ale można usłyszeć w niech echa twórczości Angelo Badalamentiego i Johnny’ego Jewela, którzy wspólnie przygotowali instrumentalną oprawę muzyczną trzeciego sezonu serialu.
Utwór ten znalazł się na albumie przewrotnie zatytułowanym „Mia Gargaret”, który w całości składa się z utworów instrumentalnych.
8. Lana Del Rey – Sad Girl
Na playliście inspirowanej Twin Peaks nie mogło zabraknąć Lany Del Rey, która do miasteczka wykreowanego przez Davida Lyncha i Marka Frosta odniosła się w wielu swoich tekstach. Szczególne odniesienie można usłyszeć w piosence „Sad Girl” pochodzącej z najbardziej twin peaksowego I najlepszego albumu w karierze Lany – „Ultraviolence”.
He’s got the fire and he walks with it
He’s got the fire and he talks with it
Fragment ten to oczywiście nawiązanie do wiersza wyrecytowanego w jednym z odcinków oraz samego filmu pełnometrażowego „Twin Peaks. Ogniu krocz ze mną”.
9. White Starlite – Noir
White Starlite to zespół (obecnie Audree, duet) z Trójmiasta, który tworzy w muzykę utrzymaną w stylistce filmowej, Hollywood lat 50. – 60., grunge’owej i melancholijnej jednocześnie. Na większości wydawnictw umieszczonych przez band na platformie Bandcamp znajdują się piosenki bezpośrednio inspirowane filmami Davida Lyncha. Kawałki te uzależniają od pierwszego przesłuchania, są bardzo nastrojowe i wspaniałe, dlatego idealnie wpasowałyby się do Twin Peaks.
„Noir” znalazło się na albumie „blue tears & the palm trees” z 2018 roku. To utrzymana w, jak wskazuje tytuł, klimacie filmu noir kompozycja zachwycająca zarówno warstwą muzyczną jak i liryczną. Każdy kto usłyszałby tę piosenkę w barze Bang Bang z pewnością zakochałby się w White Starlite!
10. Marissa Nadler & Stephen Brodsky – For Sun
Projekt „Droneflower” Marissy Nadler i Stephena Brodsky’ego to muzyka, która z pewnością pasowałaby do pełnego niesamowitości Twin Peaks.
„For Sun” to wyraziste gitary, mglista atmosfera, mistyczny wokal – to wszystko razem sprawia, że utwór moglibyśmy usłyszeć w serialu w trakcie sceny prezentującej opuszczoną chatkę na obrzeżach lasu. Tak atmosferycznego utworu nie mogłoby zabraknąć w serialu Lyncha i Frosta.
11. The Cure – End
„End” znalazło się na płycie „Wish”, która ukazała się 21 kwietnia 1992 roku. Ponieważ premiera filmu „Twin Peaks. Ogniu Krocz Ze Mną” miała miejsce 3 czerwca tego samego roku, aż dziwne, że „End” nie znalazło się na soundtracku!
Kawałek ten jest zdecydowanie jednym z najlepszych w twórczości The Cure zdaniem i fanów i samego zespołu. Ta mocno gitarowa piosenka ma w sobie coś mocno twin peaksowego, a mianowicie dźwięki charakterystyczne dla pokoju pełnego czerwonych kurtyn i towarzyszące znikającym bohaterom serialu. Jestem pewna, że The Cure z tym utworem w barze Bang Bang byłoby rewelacyjnym zakończeniem jednego z odcinków.
12. Sky Ferreira – Night Time My Time
Sky Ferreira pojawiła się w jednym z odcinków trzeciego sezonu jako Ella. Aż szkoda, że nie wystąpiła na scenie w barze Bang Bang ze swoją piosenką inspirowaną Twin Peaks, dlatego finiszujemy nią playlistę.
„Night Time My Time” to tytułowy utwór debiutanckiego (i do tej pory jedynego) albumu artystki, która go zamyka. Mroczna, klimatyczna, wciągająca słuchacza w noc pełną mocnych wrażeń oraz dźwięków.
Tekst odnosi się do rozmowy Laury Palmer i Donny Hayward w „Twin Peaks. Ogniu Krocz Ze Mną”. Teledysk natomiast tętni estetyką kasyna Jednooki Jack, gdzie wraz z Laurą pracowała Ronette Pulaski.
Napisałam to w środku nocy, na wpół śpiąc. Potem obudziłam się następnego dnia i skończyłam w godzinę.
Tekst: Matylda Motyl