10 filmów krótkometrażowych, które trzeba zobaczyć w tym miesiącu

Dwie dziewczyny w wannie

Dzisiaj oddajemy ukłon w stronę filmów krótkometrażowych – krótkich historii, które zawierają w sobie często więcej treści i przesłania niż nie jedna długometrażowa produkcja.

Przed Wami nasz wybór 10 filmów krótkometrażowych, które trzeba zobaczyć w tym miesiącu. Skąd ten nakaz w tytule? Bowiem wszystkie z nich zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej edycji CINEMAFORUM, która rozpocznie się w warszawskiej Kinotece już 8 listopada. Wstęp wolny, więc to super okazja, żeby przekonać się do tego rodzaju kinematografii, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. A oto nasze propozycje, które na pewno obejrzymy!

Czytaj również: „Krótkie historie” poruszające wyobraźnie: 17. CINEMAFORUM

1. TA KOSZMARNA NIEDZIELA / REŻ. Kamil Wójcik

Kiedy nieubłaganie nadchodzi wolna niedziela, wokoło rozbrzmiewa chichot rodzin przepychających się pośród parków, a galerie i sklepy są zamknięte, niektórzy przeżywają koszmar. Zamknięci w czterech ścianach, przygnieceni natłokiem myśli toczą walkę o przetrwanie. Kiedy praca zdaje się być chwilą wytchnienia, wtedy dzień wolny staje się tragedią.

Data pokazu: blok I / 9 listopada 2018 / 17.00 – 18.35

2. MILK / REŻ. Heather Young

Młoda pracownica wiejskiej farmy mlecznej odczuwa niepokój związany z nieoczekiwaną ciążą. Trudno jej zignorować te uczucia, gdy jest otoczona przez ciężarne krowy, których mleko gromadzi po ich porodach.

Data pokazu: blok I / 9 listopada 2018 / 17.00 – 18.35

3. CHŁOPCY Z MOTYLKAMI / REŻ. Marcin Filipowicz

15-letni Filip zostaje pobity na kładce obok osiedla. W odwecie ojciec kupuje na środku blokowiska billboard z informacją o nagrodzie za pomoc w znalezieniu bandziorów. To prosta historia o dojrzewaniu zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z reportażu Chłopcy z Motylkami Jacka Hugo-Badera.

Data pokazu: blok I / 9 listopada 2018 / 17.00 – 18.35

4. TANGLES AND KNOTS / REŻ. Renée Marie Petropoulos

Tangles and Knots to historia osadzona w środku lata w Sydney. Śledzi niezwykłą, intymną więź pomiędzy młodą, piękną matką i jej nieco dziwaczną nastoletnią córką. Zachowują się raczej jak przyjaciółki. Ich więzy zostają zagrożone, gdy matka pomaga córce urządzić imprezę, by zaimponować jej nowym znajomym. Wraz z rozwojem imprezy rozwija się ich relacja, co prowadzi do sytuacji, która zagrozi ich więzi na zawsze.

Data pokazu: blok II / 9 listopada 2018 / 18.50 – 20.25

5. ANIMAL BEHAVIOUR / REŻ. Alison Snowden, David Fine

Radzenie sobie z tym, co przychodzi naturalnie, nie jest łatwe, szczególnie dla zwierząt. W filmie Animal Behaviour, najnowszym krótkim filmie animowanym zdobywców Oscara, Alison Snowden i Davida Fine’a, pięć zwierząt spotyka się, aby omówić swój wewnętrzny niepokój podczas sesji terapii grupowej prowadzonej przez doktora Clementa, psiego psychoterapeutę.

Data pokazu: blok II / 9 listopada 2018 / 18.50 – 20.25

6. WE FORGOT TO BREAK UP / REŻ. Chandler Levack

Po kilku latach nieobecności Evan niespodziewanie powraca, by spotkać się ze sławnymi już kolegami z byłego zespołu. To zaprawione kroplą goryczy spotkanie przedstawia trudności w odnawianiu relacji ze starymi znajomymi, po tym, jak wszystko się zmieniło.

Data pokazu: blok III / 10 listopada 2018 / 17.30 – 19.00

7. MANIVALD / REŻ. Chintis Lundgren

Lis Manivald kończy 33 lata. Bardzo wykształcony, bezrobotny i ogólnie bez pasji, mieszka ze swoją apodyktyczną matką, uczy się grać na pianinie, podczas gdy matka robi mu kawę i pierze mu skarpetki. To łatwe, lecz niedobre życie. Ich niezdrowa współzależność ma zawisnąć na włosku gdy zepsuje się zmywarka. Wilk Toomas, seksowny i żądny przygód majster, będzie musiał naprawić nie tylko zepsutą maszynę.

Data pokazu: blok III / 10 listopada 2018 / 17.30 – 19.00

8. SOMBRA / REŻ. Kristian Sejrbo Lidegaard

Anna czuje się zobowiązana, by odwiedzić swoją przyjaciółkę z dzieciństwa, Julie, która wciąż mieszka ze swoją matką Sonją na wyspie Møn. Kobiety opalają się na plaży, podczas gdy na niebie zbierają się chmury.

Data pokazu: blok III / 10 listopada 2018 / 17.30 – 19.00

9. YESTERDAY OR THE DAY BEFORE / REŻ. Hugo Sanz

Ana i Silvia to dwie siostry, które nie potrafią okazywać sobie wzajemnej miłości. Teraz, podczas podróży, spróbują zburzyć dzielący je mur.

Data pokazu: blok IV / 10 listopada 2018 / 19.20 – 20.50

10. SAND / REŻ. Arjan Brentjes

Wstajesz o piątej, bierzesz witaminy, pijesz wodę z kawą, pracujesz parę godzin, bierzesz codzienne suplementy diety, jeszcze trochę pracujesz, chwilę poćwiczysz i bierzesz prysznic. Tylko nie kłopocz się zmywaniem piasku ze swoich włosów.

Data pokazu: blok IV / 10 listopada 2018 / 19.20 – 20.50

Rate this post