Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024 – 32. Finał za nami!

Jurek Owsiak - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024 - fot. Marcin Michoń
Jurek Owsiak - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024 - fot. Marcin Michoń

28 stycznia 2024 roku odbył się 32. Finał WOŚP! Przypominamy najważniejsze informacje o Fundacji oraz informujemy w jakim celu grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024!

Krótka historia Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) to największa pozarządowa organizacja charytatywna non-profit w Polsce. Fundacja powstała w marcu 1993 roku z inicjatywy Jurka Owsiaka, który jest jej prezesem.

serduszko WOŚP

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Nazwa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została wymyślona przez Jurka Owsiaka w 1991 roku. Fundacja została oficjalnie założona 2 marca 1993 roku przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego i Piotra Burczyńskiego. Fundacja WOŚP znajduje się na szczycie listy najbardziej zaufanych podmiotów publicznych.

Głównym celem Fundacji jest ochrona zdrowia i ratowanie życia dzieci poprzez dostarczanie sprzętu medycznego do szpitali publicznych (doposażenie szpitali, klinik oraz tworzenie i prowadzenie programów medycznych i edukacyjnych. Fundacja wspiera oddziały pediatryczne i geriatryczne, zapewnia oddziałom opieki niezbędny sprzęt. Oferuje kursy pierwszej pomocy, które są otwarte dla wszystkich. Wolontariusze, którzy ukończyli szkolenie, otrzymują certyfikaty.

Pomysł na prowadzenie cyklicznych zbiórek zrodził się po udanej akcji zbiórki pieniędzy z 3 stycznia 1993 roku, która została zapoczątkowana w programie muzycznym Jurka Owsiaka w TVP2 – „Róbta co chceta” (później znanym jako „Kręcioła”). Co roku Finał WOŚP odbywa się pod innym tematem, hasłem oraz mottem.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia.

Fundacja WOŚP organizuje także jeden z największych festiwali muzycznych w Europie – Pol’and’Rock Festival (dawniej Woodstock). Ten letni koncert to podziękowanie dla wszystkich wolontariuszy i ludzi, którzy wspierają działania Fundacji podczas finałów.

Rekordowe zbiórki WOŚP

Najbardziej rekordowa zbiórka odbyła się w 2023 roku, podczas 31. Finału WOŚP. Sumą deklarowaną podczas 31. Finału WOŚP była kwota 154 606 764 PLN, jednak ostatecznie zebrano 243 259 387,25 PLN. Poniżej prezentujemy jak rosła kwota zebrana w czasie Finałów WOŚP:

Jak rosła kwota zebrana w czasie finałów WOŚP?

Te najbardziej na tę chwilę aktualne dane zostały podane przez Fundację WOŚP 2 kwietnia 2021 roku.

Szpitale, którym pomogła Fundacja WOŚP

Przez ponad trzydzieści lat Fundacja kupiła ogromną ilość sprzętu! Kilkadziesiąt tysięcy urządzeń trafiło do miast w całej Polsce. Sprzęt medyczny z czerwonym serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został przekazany m. in. do: Warszawy, Łodzi, Dębna, Gdańska, Jarocina, Krakowa, Żywca, Białegostoku, Aleksandrowa Kujawskiego, Mysłowic, Chełmna, Elbląga, Inowrocławia, Nowego Tomyśla i wielu, wielu innych miast.

Na stronie internetowej Fundacji WOŚP możecie skorzystać ze specjalnej listy i sprawdzić, jaki sprzęt organizacja przekazała do szpitala w Waszej okolicy.

32. Finał WOŚP – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w niedzielę 28 stycznia 2024 roku.

Płuca po pandemii – temat 32. Finału WOŚP

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był poświęcony zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W całej Polsce działają 64 takie jednostki. Mottem akcji było: „Tu wszystko gra OK!”.

wielka orkiestra świątecznej pomocy 2024 logo
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024 Logo

28 stycznia 2024 roku po raz 32. zmierzymy się z problemem, zapraszając wszystkich rodaków, Polaków, na całym świecie, by grali razem z nami. Temat zbliżającego się Finału to: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Problem ogromny, z którym chcemy się uporać. Chcemy kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych.

– mówił w październiku 2023 roku Jurek Owsiak.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024 – cel zbiórki

Na dokładnie 96 dni przed 32. Finałem WOŚP Jurek Owsiak, prezes Fundacji, ogłosił cel zbliżającej się zbiórki. Tym razem działania Fundacji skupiły się wokół płuc po pandemii. Zbierane 28 stycznia 2024 roku środki przeznaczone zostaną na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Po ogłoszeniu kwoty zebranej podczas 32. Finału, Fundacja WOŚP planuje kupić urządzania dla:

 • diagnostyki obrazowej, m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne;
 • diagnostyki czynnościowej, m.in. polisomnografy i przenośne spirometry;
 • diagnostyki endoskopowej, m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy;
 • rehabilitacji – sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc;
 • torakochirgurgii, m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy.

Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii – bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce.

Dodatkowo Fundacja WOŚP chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą – w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób.

Jako reprezentantka środowiska pulmonologów pracujących w naszym kraju mogę powiedzieć, że jesteśmy niezwykle wdzięczni Fundacji, że podjęła się tego tematu. Myślę, że problem chorób płuc jest nieco niedoceniany w Polsce. Współczesna medycyna nie może działać bez nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, do monitorowania chorób, ale także do wykonywania pewnych zabiegów wewnątrzoskrzelowych chociażby.

Mając doświadczenia z ubiegłych Finałów wiemy, że Fundacja kupuje sprzęt bardzo nowoczesny, wręcz nowatorski, dlatego, jeszcze raz podkreślamy naszą wdzięczność i jesteśmy przekonani, że dzięki temu Finałowi i sprzętowi, który mamy nadzieję dostać, opieka nad pacjentami z chorobami płuc w Polsce wejdzie na wyższy poziom.

– mówiła prof. dr hab. n. med. Katarzyna Krenke, Prezes Polskiego Towarzystwa Pneumologii Dziecięcej (Klinika Pneumologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego).

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024 – wynik zbiórki

Dokładną kwotę zebraną w tym roku poznamy, jak co roku, wraz z przybyciem marca. Póki co na stronie WOŚP jesteśmy informowani na bieżąco o kwocie deklarowanej oraz kwocie, która już wpłynęła na konto fundacji:

 • Deklarowana kwota 32. Finału: 175 426 813 PLN
 • Na koncie Fundacji jest już: 124 977 514 PLN (kwota z dnia dzisiejszego, tj. 9 lutego 2024 roku)
32. Finał WOŚP - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024 - Kwota deklarowana
Kwota deklarowana 32. Finału WOŚP – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024

Warto pamiętać, że w 2023 roku podczas 31. Finału WOŚP zebrano 243 259 387, 25 PLN. Była to kwota łączna, na którą składały się pieniądze:

 • zebrane przez wolontariuszy do puszek;
 • z licytacji na Aukcjach Allegro WOŚP;
 • ze sprzedaży „Bułek Finałówek”;
 • wpłacone do e-skarbonek sztabowych;
 • z indywidualnych wpłat na konto Fundacji WOŚP.

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Gap i Dapper Dan ponownie łączą siły – nowa wiosenna kolekcja „Western”

Gap i Dapper Dan ponownie łączą siły – nowa wiosenna kolekcja „Western”

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News