Wegańskie buty treningowe – co je wyróżnia?

wegańskie buty treningowe

Weganizm to nie tylko dieta roślinna – to świadoma rezygnacja ze wszystkiego, co odzwierzęce. Zatem nie tylko danie, ale również buty mogą być wegańskie. Sprawdźmy, co oznacza zielony listek na opakowaniu i czym vegan shoes różnią się od pozostałych butów do biegania.

Czy wszystkie buty z materiałów syntetycznych są wegańskie?

Weganin to osoba, która stosuje dietę opartą wyłącznie na produktach roślinnych. Rezygnuje nie tylko z mięsa, ale również mleka czy jajek. Czyni tak nie ze względów zdrowotnych, ale z powodu przekonań – dlatego nie stosuje również kosmetyków testowanych na zwierzętach, nie nosi i nie używa przedmiotów wykonanych z naturalnej skóry.

Stwierdzenie, że wszystkie buty z materiałów syntetycznych to obuwie wegańskie, jest błędne. Produkty wegańskie oznaczone są symbolem zielonego listka lub zieloną literą V. Oznacza to, że w ich produkcji nie wykorzystano żadnych materiałów pochodzenia zwierzęcego. Zatem buty wegańskie nie tylko nie są szyte ze skóry – nie są również klejone preparatami uzyskanymi z kości i skór zwierząt. Producenci obuwia „etycznego” korzystają z materiałów roślinnych i syntetyków. Tworzywa sztuczne, z których wykonuje się buty wegańskie, często pochodzą z recyclingu. Wybierając je, stawia się zatem nie tylko na ochronę zwierząt, lecz także na szeroko pojętą dbałość o środowisko naturalne.

Trening w zgodzie z własnym sumieniem

Wyjaśniliśmy już, co oznacza termin „buty wegańskie” – pora sprawdzić, czym różnią się od innych modeli. Pod lupę weźmiemy damskie buty treningowe Merrell – oznaczone zielonym listkiem. Czym „etyczne” buty wegańskie różnią się od innych modeli? Zasadniczo tylko i wyłącznie tym, z jakich materiałów zostały wykonane. Nie należy się tu jednak spodziewać trawy bambusowej czy liści ananasa. Wegańskie buty treningowe wykonuje się z nowoczesnych materiałów funkcyjnych. Bardzo często tych samych, z których szyje się buty niewegańskie.

Producenci korzystają z nowoczesnych technologii, dzięki którym komfort noszenia i wydajność treningu mają wzrastać. Niejednokrotnie są to systemy i komponenty firm, które przykładają dużą wagę do ekologii i zrównoważonych procesów produkcji, np. podeszwa kultowej marki Vibram. Mamy zatem but treningowy na solidnej podeszwie, o zerowym dropie i konstrukcji Barefoot. Co to oznacza dla osoby, która nosi takie buty? Stopa układa się naturalnie, a użytkownik nie czuje, że nosi buty. To jak bieganie boso, ale zawsze po przyjemnej w dotyku nawierzchni.

Cholewka wykonana jest z materiałów, które pozwalają stopie swobodnie oddychać. Dziś buty nie muszą być uszyte z naturalnej skóry, aby zapewniały odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz. Zaletą butów z materiałów syntetycznych jest lekkość – to dla biegaczy bardzo ważna cecha.

Często słyszy się opinię, że produkty wegańskie i ekologiczne są znacznie droższe od „zwyczajnych”. W przypadku butów treningowych nie jest to prawdą. Ceny wegańskich butów do biegania nie różnią się znacząco od modeli bez zielonego listka.

Zobacz też: Magdalena Nowicka: Environment stare wraca, bo nowe już było…

Magdalena Nowicka: Environment stare wraca, bo nowe już było…

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News