W Paryżu został odsłonięty kontrowersyjny prezent od Jeffa Koonsa dla ofiar ataków terrorystycznych

Pomnik dłoni trzymającej bukiet tulipanów

Rzeźba, która miała być hołdem dla ofiar ataku terrorystycznego z 2015 roku nie została zbyt ciepło przyjęta przez mieszkańców.

Rzeźba zatytułowana Bouquet of Tulips została zaprojektowana jako pomnik ofiar ataku terrorystycznego w Bataclan, jednak pomysł od samego początku spotkał się z wieloma kontrowersjami, do tego stopnia, że artyści w 2016 roku opublikowali otwarty list, nazywając Koonsa oportunistycznym, a nawet cynicznym.

Anne Hidalgo, burmistrz Paryża wydała pozwolenie na 41-metrową rzeźbę, która z jednej strony miała być ukłonem w stronę amerykańskiej Statuy Wolności, a z drugiej – wspaniałym symbolem wolności i przyjaźni.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Odsłonięcie rzeźby było wielokrotnie przekładane, ponieważ pojawiły się problemy z realizacją projektu. Trudno było znaleźć fundusze, ponieważ artysta zgodził się wyłącznie na przekazanie pracy, ale nie na płacenie za materiały itp. Dodatkowo pojawiły się także problemy architektonicznie. Podparcie 67-tonowej rzeźby mogło zagrozić pobliskim piwnicom Palais de Tokyo. Ostatecznie lokalizacja pomnika została zmieniona i jego oficjalne odsłonięcie 4 października, miało miejsce w ogrodach Champs-Elysées. Fundusze zostały zebrane przez prywatnych darczyńców, a sam Koons zebrał także milion dolarów.

80% tantiemów z powiązanych produktów komercyjnych związanych z rzeźbą ma trafić do rodzin dotkniętych atakami terrorystycznymi, a 20% ma zostać przeznaczone na konserwację rzeźby.

Oczywiście nie oznacza to, że wszyscy są zadowoleni. Life For Paris, grupa zbierająca społeczność, która przeżyła atak terrorystyczny, wyraziła niezadowolenie, że rzeźba została zrealizowana z darowizn wolnych od podatku. Co więcej, badanie czytelników, właścicieli galerii i kolekcjonerów przeprowadzone przez Le Quotidien de l’Art wykazało, że 98% badanej grupy nie akceptuje projektu rzeźby.

A wy, co sądzicie o tej sprawie?

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News