Szermierz

film Szermierz, Endel Neils uczący młodą uczennicę szermierki

Endel Neils chcąc ratować własne życie, ucieka z Leningradu i przyjeżdża do małego estońskiego miasteczka. Tutaj próbuje ułożyć swoje życie na nowo, pomimo ciągłego strachu o przyszłość. Jednak jak daleko będzie w stanie się posunąć w walce o marzenia innych?

Film Szermierz w reżyserii Klausa Härö jest dramatem sportowym rozgrywającym się w czasach powojennych w wciąż okupowanej przez ZSRR Estonii. Główny bohater, który w czasach wojny był zmuszony zasilać szeregi armii niemieckiej, obecnie musi ukrywać się przed poszukującymi go z tego powodu sowietami. Przyjeżdża do Haapsalu – małej estońskiej wioski, gdzie zatrudnia się jako nauczyciel wychowania sportowego. Bez większej pomocy i entuzjazmu dyrektora szkoły ostatecznie zaczyna prowadzić zajęcia z szermierki, które gromadzą, ku jego początkowemu zdziwieniu, bardzo dużo chętnych.

film Szermierz, Endel Neils przed grupą uczniów na sali gimnastycznej

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Szermierka dla dzieci okazuje są sposobem na wyrażenie siebie i oderwaniem od przytłaczającej rzeczywistości szarego miasteczka. A sama postać nauczyciela staje się dla nich substytutem ojca, którego większość dzieci już straciła. Jest surowy, lecz wspierający. Nie daje się stłamsić dyrektorowi szkoły, który ostatecznie zaczyna grzebać w przeszłości Neilsa.

Pewnego dnia jego wychowankowie znajdują ogłoszenie o turnieju szermierskim w Leningradzie. Endel Neils staje przed trudnym wyborem – chronieniem własnego życia a spełnianiem marzeń pochłoniętych nową pasją dzieciaków.

film Szermierz, dzieci ćwiczące szermierkę, dwie młode dziewczynki

Szermierz jest w dużej mierze filmem przygnębiającym, pozbawionym kolorów. Widz może poczuć, że Haapsalu jest miejscem, w którym można stracić wszelką nadzieję i z tego też powodu szermierka dla uczniów szkoły może stać się całym życiem. Scenariuszowi można zarzucić przewidywalność i swego rodzaju naiwność, jednak najlepszym kontrargumentem do tego będzie to, że historia Endela Neilsa jest prawdziwa, a założony przez niego klub sportowy działa do dzisiaj.

Warto też wspomnieć o wspaniałej grze aktorskiej. Role dziecięce są autentyczne i poruszające, a grający główną rolę Märt Avendi w minimalistyczny, nieprzesadzony sposób stworzył postać, której niepotrzebne są zbędne słowa czy gesty, bo emocje ma wypisane na twarzy.

Szermierz w tym roku był nominowany do Złotego Globu za najlepszy film zagraniczny. Polska premiera odbędzie się 27. maja. Gorąco polecamy!

tekst | Lena Maksiak

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News