Świąteczna playlista alternatywnych artystów

świąteczna playlista
Sufjan Stevens

Co roku na rynku pojawiają się nowe świąteczne albumy. Większość z nich to jednak odtwarzanie tych samych klasyków w nowych aranżacjach. Zatem  jeśli na dźwięk świątecznych evergreenów masz gęsią skórkę, a Last Christmas potrafisz zaśpiewać od końca, to ta playlista jest dla Ciebie. Świąteczna playlista bez Łaj Krysmas!

Oto 12 kojących, nastrojowych, świątecznych utworów zebranych na jednej playliście. O istnieniu wielu z nich prawdopodobnie nawet nie wiesz, bo trudno doszukiwać się w nich klasycznej opowieści o narodzinach dzidziusia, który ma zbawiać świat. W tym zestawieniu znajdziesz utwory m.in Bon Ivera, Iron&Wine czy The Flaming Lips. Usatysfakcjonowani tym zestawieniem będą także fani soundtracku do filmu “Tamte dni, tamte noce”, ponieważ Sufjan Stevens, znany z wyjątkowej muzycznej wrażliwości jest także ojcem chrzestnym świątecznych piosenek. Nagrał on aż 12 (!) albumów ze świątecznymi utworami. Po przesłuchaniu „Sister Winter” trudno powstrzymać się od zapętlenia tego utworu.

Ta świąteczna playlista do nostalgiczna wycieczka pośród historii relacji miedzyludzkich. Zadowoli zarówno tych, którzy nie przepadają za radosnymi utworami z dzwonkami w tle, ale również takich, dla których świąteczny czas to okazja do zachwytów i wzruszeń. Serwujemy soundtrack, który jest hymnem zwieńczającym ten niezwykły rok. Będzie  idealnym podkładem dla pieczenia pierników, ale świetnie wypełni też tło wigilijnej kolacji.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Na końcu artykułu znajdziesz link do playlisty na spotify.

The Flaming Lips – Do You Realize 

Piosenka stała się współczesnym duchowym hymnem, pomimo religijnej obojętności lidera zespołu Wayne’a Coyne’a. Utwór inspirowany był nagłą śmiercią japońskiego przyjaciela zespołu, artysta kwestionuje w nim rolę ludzkiej egzystencji. Utwór opowiada o radości płynącej z drobnych gestów i więzi międzyludzkiej. 

Sufjan Stevens – Sister Winter
Ta playlista nie mogła by istnieć bez Sufjana Stevensa. Ta piosenka jest historią zagubionej osoby, która przeprasza swoich przyjaciół za to, że nie potrafi cieszyć się ze świąt. 

 

Fleet Foxes – White Winter Hymnal

White Winter Hymnal to opowieść o okresie dzieciństwa i wspólnego spędzania czasu z rówieśnikami z perspektywy dorosłego już człowieka, który nie ma zgody na to, że ich drogi się rozeszły. 

Everything But the Girl – 25th December

Melancholijna piosenka, opowiadająca historie z przeszłości, do których artysta wraca myślami podczas każdych świąt. Rozpamiętując je i ubolewając nad tym, że już nic nie może zmienić.

Adrianne Lenker – Anything 

Ta piosenka pochodzi z solowego projektu wokalistki zespołu Big Thief. Opowiada o tworzeniu relacji z bliską osobą przez proste gesty. Doceniając tym samym możliwość wspólnego spędzania świąt. 

Marika Hackman – Driving Under Stars

Delikatna subtelna melodia pochodzi z Xmas EP-ki Mariki Hackaman, która jest autorką tej świątecznej piosenki. Opowiada ona o radości na powrót do domu na święta. 

LCD Soundsystem – Christmas Will Break Your Heart 

Utwór o doświadczaniu samotności, pokazuje moment kompilacji trudnych emocji po rozstaniu, w związku ze zbliżającą się Gwiazdką. 

Bright Eyes – Silver Bells 

Jedna z najpopularniejszych piosenek tej playlisty. Powstały w 1950 roku utwór, pierwotnie nosił tytuł „Tinkle Bells”, jednak gdy okazało się, że “Tinkle” w slangu oznacza oddawanie moczu, tytuł został zmieniony, na podobnie brzmiące słowo. Dochody z albumu Conora Obersta, który do współpracy zaprosił swoich przyjaciół i rodzinę, trafiają do dziś do Nebraska AIDS Project.

Iron And Wine – Sodom, South Georgia

Utwór jest świadectwem prawdziwej historii z życia artysty, która miała miejsce podczas świąt Bożego Narodzenia. Opowiada o największym szczęściu narodzin i najboleśniejszym doświadczeniu straty. Refleksyjny utwór o tym, że koniec jest zawsze nowym początkiem. 

Phoebe Bridgers – If We Make It Through December

Ten utwór to zawoalowana spowiedź opowiadająca o bezdomności podczas zimy. Tęsknota za latem, które jest z tej perspektywy przychylniejsze w przetrwaniu. Zyski ze sprzedaży albumu przekazywane są organizacjom wspierającym kobiety doświadczające bezdomności.

Bon Iver – Blood Bank   

Miłosny utwór ze świąteczną podszewką, opowiadający o transformacji związku. Zaczynając od wyjątkowego napięcia i niepewności, która towarzyszy na początku relacji, do momentu kiedy wszystko staje się już jasne. 

Calexico – Seasonal Shift 

Utwór, który zwieńcza tę playlistę, można z powodzeniem uznać za świąteczny hymn 2020 roku. Celebracja międzykulturowego święta, ze specyficzną ironią opowiada, o radości związanej z zakończeniem tego roku.

 

 

 Playlista na Spotify: 

 

Tekst: Iga Woytynowska

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News