Stop LGBT – geneza inicjatywy i projekt ustawy

stop lgbt
źródło: Pixabay

29 października 2021, w tak zwany Tęczowy Piątek, Sejm skierował do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych obywatelski projekt ustawy „Stop LGBT”. Na czym polega ta inicjatywa? Kto jest odpowiedzialny za jej powstanie? Dlaczego wzbudza tyle emocji? Czy łamie ona prawa człowieka? Poniższy artykuł odpowie na każde pytanie dotyczące ustawy „Stop LGBT”.

Czym jest inicjatywa Stop LGBT?

Inicjatywa „Stop LGBT” narodziła się w listopadzie 2020 roku, właśnie wtedy po raz pierwszy zbierano podpisy po projektem ustawy. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek uznała, że izba nie zajmie się „Stop LGBT” ze względu na błędy proceduralne. Po interwencji twórców inicjatywy w Sądzie Najwyższym postanowiono, iż działacze muszą zebrać 100 tys. podpisów po raz drugi. Pod dokumentem pojawiło się 140 tys. podpisów, które zostały zebrane m. in. przy kościołach. Ustawa została przegłosowana w Sejmie 29 października 2021 i skierowana do komisji spraw wewnętrznych.

W inicjatywie „Stop LGBT” chodzi przede wszystkim o zakazanie rzekomo „nieodpowiednich w demokratycznym państwie” Parad Równości, podczas których miałoby dochodzić m.in. do „propagowania orientacji seksualnych innych niż heteroseksualizm”, „krępującego osoby postronne okazywania sobie uczuć przez pary jednopłciowe” „kwestionowania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny” oraz „propagowania aktywności seksualnych dzieci i młodzieży przed ukończeniem 18. roku życia”.

Autorzy projektu porównują gejów i lesbijki do kampanii społecznej i utrzymują, że „taktyka środowisk LGBT sprowadza się do wywarcia presji na społeczeństwie i jego przedstawicielach w parlamencie, która spowoduje przeforsowanie korzystnych dla nich zmian w prawie. Dążą zatem do posłużenia się prawem jako narzędziem zmian norm społecznych bez względu na przekonania większości społeczeństwa i oczywistą niezgodność z wartościami przyjętymi powszechnie w europejskim kręgu kulturowym”.

Kto stoi za Stop LGBT?

Projektowi ustawy „Stop LGBT” patronuje członkini zarządu Fundacji Rodzina i Życie – Kaja Godek. W Sejmie ustawę prezentował Krzysztof Kasprzak – prowadzący Fundację Rodzina i Życie oraz pełnomocnik ustawodawczy inicjatywy „Stop LGBT”.

Fundacja Rodzina i Życie

Fundacja została założona na początku 2016 roku. Ma na celu powstrzymanie aborcji i LGBT. Funkcjonuje po to, aby każde dziecko miało prawo do narodzin, a także po to, aby odpierać „homoideologię”. Jej założycielami i wolontariuszami są Kaja Godek oraz Krzysztof Kasprzak.

Kaja Godek

Aktywistka antyaborcyjna i działająca przeciwko osobom LGBT. Inicjatorka projektu „Zatrzymaj Aborcję”. Stała się rozpoznawalna w 2012 roku po występie w programie „Tomasz Lis na żywo”, gdzie reprezentowała Fundację Pro. W 2020 roku zwyciężyła w rankingu Biologiczna Bzdura Roku za najbardziej absurdalne stwierdzenie z zakresu nauki za zdanie „nie istnieje coś takiego jak orientacja seksualna”, które działaczka pro-life wypowiedziała w „Debacie dnia” emitowanej w Polsat News.

Krzysztof Kasprzak

Podobnie jak Kaja Godek w 2019 roku kandydował do Parlamentu Europejskiego z listy KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy. Jest antyszczepionkowcem i przeciwnikiem aborcji. W Sejmie nazwał LGBT ideologią, a osoby LGBT porównał do ruchu totalitarnego takiego jak komunizm czy faszyzm.

Co zawiera projekt ustawy Stop LGBT?

Projekt ustawy zawiera następujące punkty:

  • zakazuje organizacji Parad Równości,
  • definiuje małżeństwa wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny,
  • zabezpiecza przed profanacjami i atakami na kościół katolicki,
  • ochrania przestrzeń publiczną przed tzw. homopropagandą,
  • realizuje zawartą w Konstytucji zasadę ochrony rodziny,
  • zabrania domagania się adopcji dzieci przez pary tej samej płci,
  • chroni przed zgorszeniem na ulicach (negliż, gorszące sceny w trakcie zgromadzeń aktywistów LGBT),
  • chroni przed wyśmiewaniem najważniejszych symboli związanych z historią Polski.

Ustawa „Stop LGBT” wywołała negatywne reakcje wśród obywateli Polski. Homofobiczny projekt Kai Godek to przykład mowy nienawiści, doprowadził do głosowania nad prawem do aktywizmu, ogranicza prawo do wolności wypowiedzi, wyrządził krzywdę emocjonalną oraz uderza w godność osób LGBT+.

Stop LGBT – głosowanie

Projekt został poddany pod obrady Sejmu, ponieważ podpisało się pod nim wymagane 140 tys. osób. Parlamentarzyści w Sejmie głosowali w sprawie odrzucenia projektu ustawy w pierwszym czytaniu. Przeciw odrzuceniu głosowało 235 posłów, 203 było za odrzuceniem, a jeden wstrzymał się od głosu.

Przeciw odrzuceniu ustawy „Stop LGBT” byli członkowie PiS, Konfederacji i Kukiz’15. Za odrzuceniem byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050 i Porozumienia.

Tekst: M. M.

Zobacz też: Strefy wolne od LGBT bez dotacji unijnych

Strefy wolne od LGBT bez dotacji unijnych

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News