Categories: miastoorientuj się

Psy rozumieją, co do nich mówimy

Następnym razem, gdy postanowisz wyżalić się Burkowi na temat swojego eks-chłopaka, zastanów się jeszcze raz. Może i nie są w stanie nam odpowiedzieć, ale psy odróżniają znaczenia słów i intonację. Mamy badania!

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców w Budapeszcie sugeruje, że należy ostrożnie dobierać słowa i ton, w którym zwracamy się do naszego ulubieńca. Attila Andics, który zajmuje się studiowaniem języka i zachowań u ludzi i psów, opublikował wyniki swojej pracy badawczej w magazynie Science. Dowodzą one, że różne części psiego mózgu reagują na znaczenie słów i sposób w jaki zostały wypowiedziane – podobnie jak umysł ludzki. Lewa półkula odpowiada za procesowanie znaczeń, a prawa analizuje intonację, czyli to, jaki bagaż emocjonalny jest przypisany do słów.

Jedynie pochwały wypowiedziane w bardzo pozytywnym tonie stymulują psi ośrodek przyjemności w mózgu. Inne słowa, o neutralnym zabarwieniu – czy to pochwała, czy nucenie „Sorry” Justina Biebera – były odebrane w ten sam sposób. Co to oznacza dla właścicieli? Dr Andics sugeruje, że powinniśmy zwracać uwagę na znaczenie słów. Oczywiście, jeżeli nazwiesz swoje psa brudasem z wielkim uśmiechem, pies wciąż zakręci ogonem. Odczytując twoją mowę ciała i oczy zacznie kojarzyć to słowo z czymsś pozytywnym. Tym samym z badań wynika, że zdolność do procesowania słów miała swój znacznie wcześniej niż ludzie zaczęli się porozumiewać. Brian Hare z uniwesytetu Duke, który nie brał udział w przedsięwzięciu, potwierdził jego rzetelność mówiąc, że „zdolnoścć różnych części mózgu do analizowania poszczególnych części mowy wyewoluwała w zwierzętach na długo przed ludzmi.

Cóż, pozostaje nam od teraz ważyć słowa przy naszych psach.

Tekst: Martyna Posluszna

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Stranger Things – najlepiej ubrani członkowie obsady

Stranger Things to popularny serial amerykański stworzony dla Netflixa. Jego fabuła zaczyna się od zaginięcia…

2 dni ago

BAPE x Minions – Minionki: wejście w streetwear

BAPE po raz kolejny uderza w świat kina. Z myślą o swoich najmłodszych odbiorcach, firma…

3 dni ago

Wielki powrót Travisa Scotta – Cactus Jack & Dior

Travis Scott wydaje się jedną z najważniejszych postaci ze świata show biznesu. Zwłaszcza jeśli mowa…

4 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Herbert George Wells

Wszyscy znają „Wehikuł czasu” i „Wojnę światów”, niewiele więc pożytku przyjdzie ze wspominania ich po…

5 dni ago

Levi’s® x Naomi Osaka w najnowszej kolaboracji

Kiedy dochodzi  do starcia mody i sportu, nie ma miejsca na przegranych. A z pewnością…

6 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Witold Gombrowicz

Warto przeszczepić co nieco z edukacyjnych obowiązków na wakacyjne przyjemności. Na przykład ponowną lekturę Gombrowicza.…

7 dni ago