PRO8L3M, Alessandro Cortini, Włodi. 17 artystów dołączyło do 10. edycji Up To Date Festival

Kolorowa scena i tłum ludzi

W marcu pojawiło się pierwsze ogłoszenie Up To Date Festival, w którym znaleźli się między innymi Dopplerefekt, IC3P3AK, czy Sokół. Najwyższy czas na drugie ogłoszenie, a jak zapewniają organizatorzy – to jeszcze nie koniec.

10. edycja Up To Date Festival odbędzie się w dniach 5-8 września 2019 w Białymstoku. Do jubileuszowej obsady festiwalu dołączyło właśnie 17 nowych artystów.

Festiwal Up To Date to bez wątpienia wydarzenie, które w pierwszy weekend września przyciąga do Białegostoku tysiące fanów niebanalnych muzycznych brzmień, którego muzyczny program wolny jest od kompromisów. Tegoroczna edycja jest trzecią, podczas której nad tym, by Festiwal cieszył również nieco lżejszymi gatunkowo muzycznymi propozycjami na najwyższym artystycznym poziomie, ekipa z Białegostoku współpracuje z Radiową Czwórką na Up To Date Festival to już niejako tradycja, a z okazji X-lecia, obecność Polskiego Radia zostanie podkreślona dodatkowymi aktywnościami, o których więcej już niebawem.

Grafika drugiego ogłoszenia UTD

Tymczasem, przedstawiamy Wam artystów z drugiego ogłoszenia UTD. Pamiętajcie, by na bieżąco obserwować wydarzenie na Facebooku!

Czytaj również:
Up To Date Festival ogłosił 11 artystów, którzy wystąpią we wrześniu w Białymstoku
10. edycja Up To Date Festival będzie trwała cztery dni! Znamy już pierwszych artystów

Zdjęcie wyróżniające: Krzysztof Karpiński

1. Helena Hauff

Pulę ogłoszonych artystów otwiera Helena Hauff, uznana DJ-ka i producentka z Hamburga, rezydentka Golden Pudel Club. Artystka bez trudu łamie bariery stylistyk i korzysta z całego spektrum elektronicznych brzmień od Chicago, przez electro aż po acid, co słychać choćby w jej najnowszym albumie wydanym dla oficyny Ninja Tune.

2. Alessandro Cortini

W Białymstoku pojawi się także Alessandro Cortini (live), soniczny podróżnik gwarantujący wyprawę w poszukiwaniu granic przekazywania emocji za pomocą syntetyzowanych i elektronicznie przetwarzanych dźwięków.

3. Christina Vantzou x Resina

Christina Vantzou x Resina, choć używają różnych narzędzi, to rozumieją ten sam muzyczny język i podzielają nietypowe podejście do kompozycji. Dlatego zwróciliśmy się do nich z prośbą o przygotowanie pierwszego wspólnego materiału na potrzeby premiery w Białymstoku. Artystki w swojej pracy bardzo umiejętnie eksplorują nieznane przestrzenie dźwiękowego spektrum: od czystej delikatności, po dziką cielesność, a rezultaty ich prac są oszałamiające.

4. PRO8L3M

Jeden z największych muzycznych fenomenów ostatnich lat. Duet porusza i łączy odbiorców różnorodnych gatunków, od hip-hopu po tzw. alternatywę. W ich pełnej popkulturowych nawiązań twórczości tematyka nowych technologii i futuryzm mieszają się z sensacyjnymi opowieściami.

5. Lee Gamble

Zaczynał jako zapalony junglist, ale szybko zaczął dogłębnie eksplorować całą architekturę elektronicznej abstrakcji. Jego działania oparte na dźwiękowej wiwisekcji i rozbijaniu utartych konceptów dotyczących muzyki elektronicznej znalazły finał w kilku świetnych albumach (m.in. Diversions 1994-1996 i Mnestic Pressure).

6. Iglooghost

Iglooghost (live) to brytyjski producent ponaddźwiękowych pisków, skrzeków, przelotów i trzasków. We wrześniu 2017 roku wydał debiutancki album Neō Wax Bloom. Opowieść rozciąga się na 11 utworów, jest bardzo intensywna, miejscami histeryczna i nietuzinkowa.

7. Carl Finlow

Legenda electro po raz pierwszy w Polsce. Rok 2018 należał do najbardziej pracowitych w dorobku Finlowa. Szeroko zakrojone prace przyniosły nowy live show zawierający najciekawsze utwory z całego dotychczasowego dorobku i został tak skomponowany, by wstrząsnąć parkietami na całym świecie… tym razem również w Białymstoku.

8. Bogdan Raczyński

20 lat po wydaniu kultowego albumu Boku Mo Wakaran ten artysta polskiego pochodzenia… po raz pierwszy zagra w Polsce (!!!). W jego muzyce dominują połamane i bardzo połamane rytmy, które są jedynie kanwą do eksploracji nieodkrytych obszarów jungle i drum&bassu zestawionych z ambientem, dronami, elementami noise’u, a na dodatek zszytych wesołymi motywami zaczerpniętymi z klasycznych gier Nintendo. To muzyka będąca introspektywnym odbiciem muzycznego świata.

9. Svreca

Svreca – właściciel jednej z najważniejszych współcześnie wytwórni techno: Semantica. Jako artysta tworzy przejmujące techno oscylujące pomiędzy eksperymentem a klubem. Rezultatem jego prac jest muzyka bezkompromisowa, obojętna na współczesne trendy, ale za to pełna zaskakujących, rytmicznych zwrotów akcji i wybiegającą daleko poza parkietowy kontekst.

10. Ben Buitendijk

Ben Buitendijk zabiera słuchacza w podróż między muzyką na parkiecie a muzyką dla umysłu. Jego sety i produkcje są zwykle definiowane przez głębsze spektrum techno.

11. Włodi

Włodi – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych raperów na polskiej scenie. Współzałożyciel legendarnej grupy Molesta Ewenement oraz projektu Parias ma na swoim koncie 10 albumów, w tym 4 solowe wydawnictwa.

12. Sentimental Rave

Sentimental Rave jest jak nieoszlifowany diament. Jej muzyka rozpościera się w przestrzeni między niezwykłą wrażliwością a gwałtownością uderzeń stopy. Jest jak samotna, nocna przechadzka młodzieńczej duszy. Bywalczyni wszystkich ważniejszych klubów i festiwali w Europie (Berghain, CTM, De School) porywa niestrudzenie następne pokolenia wyznawców rave.

13. Alienata b2b Sync24

Alienata sama określa się mianem dźwiękowego freaka. Spektrum jej zainteresowań jest bardzo szerokie i obejmuje m.in. electro, acid, dub, IDM, dark disco, Detroit, Chicago i wiele innych niesprecyzowanych szalonych dźwięków. Naprzeciwko Alienaty stanie właściciel bardzo ważnej dla świata electro wytwórni Cultivated Electronics – Sync 24 (Phil Bolland) – który w swoich setach zderza to, co pozornie trudno połączyć, mianowicie funk z ciemnością na kanwie indywidualnego, nastrojowego brzmienia.

14. The Very Polish Cut Outs

The Very Polish Cut Outs – wytwórnia editów wraca, by kontynuować misję popularyzacji tanecznych perełek i zanurza się w wartki nurt klubowego życia, prezentując i propagując wszystko to, co muzycznie najlepsze w Europie Wschodniej.

15. Harper

Harper – człowiek-instytucja na polskiej scenie klubowej. DJ, dziennikarz, radiowiec, autor licznych kompilacji, m.in. z muzyką klubową, elektroniczną czy funkowo-soulową. Zawsze czujny muzycznie, w pogoni za nowymi, ciekawymi brzmieniami i rytmami.

16. Lex

Lex – pasjonat muzyki, który swoją wiedzę i doświadczenie zdobywał jako radiowiec, dziennikarz i DJ. Obecnie, poza anteną Czwórki, można spotkać go w klubach całej Polski, gdzie rozgrzewa parkiet indywidualnie lub w duecie z Noviką.

17. Dżuma

Dżuma – od lat aktywny w warszawskim podziemiu. Prowadzący cykl imprez i nowopowstałą wytwórnię Syntetyk. Nadawca, nabywca i selekcjoner w Sideone. Działacz w kolektywie Flauta.

Oceń artykuł. Autor się ucieszy