Premiera najnowszego filmu Jonasa Carpignano – Chiara

Kadr z filmu Chiara

Chiara, lat 16, mieszka w porcie Gioa Tauro w Kalabrii. Podczas wielkiego przyjęcia z okazji osiemnastych urodzin siostry, spotyka się jej cała rodzina. Niespodziewanie, jej ojciec znika bez śladu. Pozostawiając za sobą niewinność okresu dorastania, młoda dziewczyna stara się rozwikłać zagadkę jego zniknięcia. Opowiadamy o zbliżającej się włoskiej premierze.

Kadr z filmu Chiara

Historia Chiary

Rodzina, krewni i przyjaciele, wydają huczne przyjęcie z okazji osiemnastych urodzin najstarszej siostry Chiary. Widzimy całą rodzinę w ciepłym i domowym zaciszu, który wypełniony jest atmosferą miłości i swobody. Carpignano spędza dużo czasu na przyjęciu urodzinowym – ale dłuższe sceny pozwalają nam obserwować i niemal uczestniczyć w dynamice wydarzeń.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Kiedy dziewczyna widzi, że jej ojciec, Claudio, i kuzyni odjeżdżają nagle czarnym samochodem, nastolatka nabiera podejrzeń. Kiedy następnego dnia rano, ojca nadal nie ma w domu, a dziewczyna nie otrzymuje odpowiedzi na swoje pytania, rozpoczyna własne śledztwo. Jej poszukiwania prowadzą w głąb mrocznej, kalabryjskiej mafii.

A CHIARA c 2021 Stayblack Productions Haut et Court Arte France Cinema Rai Cinema 60 Premiera najnowszego filmu Jonasa Carpignano – Chiara

Antropologiczne śledztwo w Arpignano przybiera kształt opowieści o dojrzewaniu twardo stąpającej po ziemi, Chiary (Swamy Rotolo).  Aby uniknąć sensacji, która jest sprzeczna z neorealistyczną etyką reżysera, Carpignano pozostawia większość przemocy poza ekranem, co staje się zręcznym posunięciem, aby stawić widzów w jednym szeregu z pełną obaw Chiarą. Chiara kończy kalabryjski tryptyk Carpignano w nieoczekiwany sposób, koncentrując się na mniej zmarginalizowanej populacji i stawiając czoła pytaniom o władzę. Dramat oglądamy więc z perspektywy outsidera, przerażonego, a jednak uwikłanego w całą sytuację. Podobnie jak w swoich poprzednich filmach, Jonas Carpignano, nie kreuje bohaterów ani złoczyńców, nie rozdziela winy ani nie wybiera stron. Zamiast tego przedstawia złożony świat i zagubionego bohatera, który musi zrozumieć, jak w nim żyć.

Biografia reżysera

Jonas Carpignano dorastał między Rzymem, a Nowym Jorkiem. Po dwóch filmach krótkometrażowych, które zdobyły nagrody na 68. Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz na Tygodniu Krytyki w Cannes w 2014 roku, wyreżyserował swój pierwszy film fabularny MEDITERRANEA. Drugi film fabularny Jonasa, A CIAMBRA, miał premierę na Directors’ Fortnight w Cannes w 2017 roku. A CHIARA, trzeci film reżyserii Carpignano, zamyka trylogię o miasteczku Gioia Tauro w Kalabrii.

Ostatnia część tej wyjątkowej trylogii trafi do kin już 27 maja 2022. 

 

Zobacz też: Fabian albo świat schodzi na psy

Fabian albo świat schodzi na psy

Autor: Anna Ciesielska / insta: ann.ciesielska

Materiały: Aurora Studio

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News