Filmy o narkomanach – TOP 10 filmów o uzależnieniach, które musisz zobaczyć

filmy o narkomanach

Używki wszelkiego rodzaju często pojawiają się w filmach. Alkohol, papierosy, narkotyki – reżyserzy lubią korzystać z tego motywu, zarówno w poruszających dramatach jak i w wartkich komediach. W tym artykule skupimy się na filmach o narkomanach i wpływie uzależnienia na życie głównych bohaterów. 

Ludzie od zawsze fascynują się złem i jego postaciami. Nic więc dziwnego, że narkotyki, kojarzące się nam z upadkiem na dno, stały się popularnym tematem filmów. Przedstawiamy zestawienie 10 filmów o narkomanach, które warto zobaczyć.  

Filmy o narkomanach – top 10

1. Trainspotting (1996)

Nasze zestawienie rozpoczyna triada nieśmiertelnych filmów o dragach. Mark “Rent-Boy” Renton (Ewan McGregor) mieszka w biednej dzielnicy Edynburga. Pewnego dnia postanawia pożegnać się z heroiną i wyjść na prostą. Pakuje walizkę i wyrusza do Londynu, by tam zostać agentem nieruchomości. W realizacji planu, którego celem jest zostanie porządnym obywatelem, przeszkadzają mu jego starzy znajomi. To właśnie z nimi Mark handlował narkotykami, brał udział w bójkach i napadach. Film powstał na podstawie autobiografii Irvine’a Welsha, który opisał rzeczywistość edynburskich narkomanów. 

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

2. Requiem dla snu (2000)

W tym filmie przeplatają się ze sobą cztery opowieści o uzależnieniu. Starsza kobieta (Ellen Burstyn) zostaje wybrana do występu w programie telewizyjnym. By lepiej wyglądać na ekranie, obiera sobie za cel zrzucenie kilku kilogramów. Przechodzi na drakońską dietę i zaczyna brać podejrzane pigułki, przez co popada w obsesję. W międzyczasie jej syn Harry (Jared Leto) wraz ze swoją dziewczyną (Jennifer Connelly) uzależniają się od heroiny. Harry postanawia rozpocząć lepsze życie, ale do tego potrzebuje gotówki, więc wraz ze swoim przyjacielem Tyronem (Marlon Wayans) zakładają zgubny, narkotykowy biznes. 

3. My, dzieci z dworca Zoo (1981)

Film, który każdy oglądał na lekcji WDŻ i do którego warto wrócić już jako dorosły odbiorca. 12-letnia Christiane (Natja Brunckhorst) z Berlina prowadzi pamiętnik. Dokumentuje w nim najważniejsze wydarzenia ze swojego życia, takie jak: poznanie chłopaka uzależnionego od heroiny, kradzieże, prostytucja, handel narkotykami i koncert Davida Bowiego. To wstrząsająca historia dziecka, która powstała na podstawie książki dokumentalnej o takim samym tytule. 

4. Las Vegas Parano (1998)

Dziennikarz Raoul Duke (Johnny Depp) oraz prawnik o pseudonimie “dr Gonzo” (Benicio del Toro) wyruszają w podróż do Las Vegas. Poza walizkami z ubraniami zabierają jedną specjalną, wypełnioną narkotykami po same brzegi. Pierwotny cel wyprawy – stworzenie relacji z zawodów motocyklowych Mint 400, schodzi na drugi plan, gdy główni bohaterowie postanawiają odnaleźć sens amerykańskiego snu.  

5. Najlepszy (2017)

“Najlepszy” to biograficzny film przedstawiający losy Jerzego Górskiego, polskiego sportowca wyczynowego. Młody Jurek wkracza w świat narkotyków, bijatyk i odwyków w szpitalu. Wydaje się, że to chłopak bez przyszłości. Jednak pewne wydarzenia sprawiają, że Jerzy podejmuje wyzwanie, kończy bieg śmierci oraz ustanawia rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata. To opowieść o upadku, wysiłku i niezwykłej sile ducha.  

6. Blow (2001)

USA, lata 70. Młody George Jung (Johnny Depp) wiedzie królewskie życie. Jest pierwszym poważnym importerem kokainy, Pablo Escobar ufa mu bezgranicznie, a problemy finansowe przestały dla niego istnieć. Jednak George wciąż nie jest szczęśliwy – brakuje mu miłości, a biznes narkotykowy staje się coraz większą kulą u nogi. Film oparty na faktach. 

7. The Doors (1997)

Biografia Jima Morrisona, lidera The Doors, przedstawiająca jego losy od momentu powstania zespołu po śmierć w wieku 27 lat. Rewolucja kulturowa i seksualna, dzieci kwiaty, narkotyki, uważane za świetny sposób na dotarcie w głąb własnej świadomości. A w tym wszystkim Jim (Val Kilmer), nie mogący poradzić sobie z popularnością zespołu i presją, jaka z tego wynikała. 

8. Wilk z Wall Street (2013)

Film w reżyserii Martina Scorsese opowiadający historię o fortunie i hedonizmie. Jordan Belfort (Leonardo DiCaprio) szybko osiąga wielki sukces na Wall Street, największej giełdzie papierów wartościowych na świecie. Imprezy na jachtach, narkotyki na srebrnych tacach i kompletne poczucie bezkarności – tak właśnie wygląda jego życie. FBI puka do drzwi? Dla Belforta to żaden problem, bo stał się mistrzem w korupcji i naginaniu prawa.  

9. Mój piękny syn (2018)

Nic Sheff (Timothee Chalamet) jak każdy nastolatek poszukuje własnej drogi. Niestety odnalazł ją w narkotykach. Spróbował, poczuł się dobrze i już nie potrafił przestać, czego nie byli świadomi jego rodzice aż do momentu, gdy całkowicie stracił kontrolę nad nałogiem. Gdy David Sheff (Steve Carell) odkrywa, co się dzieje, postanawia za wszelką cenę uratować swojego syna.  

10. Przetrwać w Nowym Jorku (1995)

Jim Carroll, poeta i muzyk z Nowego Jorku, opublikował swój pamiętnik, który stał się inspiracją do stworzenia filmu. Wrażliwy nastolatek (Leonardo DiCaprio), uczeń katolickiej szkoły jest jednocześnie utalentowanym koszykarzem, członkiem miejscowego gangu i narkomanem. Jego jedyną ucieczką od problemów i konfliktów z prawem jest poezja.  

Zobacz też: https://hiro.pl/filmy-o-zemscie-top-5-historii-skupionych-na-odwecie/

Filmy o zemście – TOP 5 historii skupionych na odwecie

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News