Paryż Made in China

Wszechobecna metka „Made in China” już nikogo nie dziwi. W Chinach produkują podróbki iPhone’ów, samochodów, a teraz nawet i miast. Jeżeli mieszkasz tam i nie masz kasy na lot do Francji, nie jest to problemem – selfie z wieżą Eifla możesz teraz zrobić w jednej z dzielnic miasta Tianducheng.

W 2007 roku postanowiono rozpocząć tam budowę kopii centrum Paryża z własną wieżą Eiffla, tu która mierzy 108 metrów (trzy razy mniej niż oryginał). Po długich latach pracy, kampania Zhejiang Guangsha Co. Ltd., wyspecjalizowana na budowie i sprzedaży mieszkań, przedstawiła swój gotowy projekt. Dzielnica w europejskim stylu zawiera kopie wieży Eiffla, Łuku Triumfalnego i Wersalu, w planach są jeszcze szkoła i szpital. Dzielnicę zamieszkuje około dziesięciu tysięcy mieszkańców, ale te francuskie domy stoją prawie puste, bo ceny na apartamenty są zbyt wysokie – nawet noc w hotelu będzie kosztowała ponad osiemdziesiąt dolarów. Zdjęcia chińskiego Paryża krążą w internecie i przypominają bardziej dekoracje do filmu niż miasto, w którym można zamieszkać . A młodzi ludzie przyjeżdżają tam tylko po to, żeby zrobić zdjęcia ślubne.

Cały problem polega na tym, że z jednego boku miasto wygląda dobrze, ale od razu za wieżą Eiffla piękny spacer kończy się w polu, gdzie pracują farmerzy. No i gdzie jest moja kawa oraz croissant? Inwestorzy mieli nadzieję, że taki projekt przyciągnie do siebie nie tylko mieszkańców, ale też turystów. Niestety, ten scenariusz nie spełnił.

theres-even-a-gated-community-that-occupies-12-square-miles the-town-was-spurred-by-common-notions-of-france-as-a-romantic-destination-according-to-reuters the-town-was-designed-to-accommodate-10000-people there-are-also-places-inspired-by-italian-german-and-english-towns the-development-of-tianducheng-a-paris-replica-began-in-2007 the-developers-also-planned-to-create-a-school-a-hospital-and-a-country-club a-residential-area-was-built-around-a-replica-of-the-eiffel-tower as-few-as-2000-people-are-said-to-be-there-but-very-little-information-is-available-on-tianducheng but-now-according-to-local-media-the-city-is-largely-a-ghost-town critics-of-chinas-growth-model-have-said-these-ghost-towns-are-symptomatic-of-a-large-property-bubblenewlyweds-often-visit-tianducheng-and-have-photographs-taken-here-so-thats-one-thing-going-for-it

Prawie jednocześnie z Paryżem, w Chinach zostało zbudowane austriackie miasto Hallsztatt i angielskie Thames Town.

 

tekst | Krystyna Makowiecka

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News