Masz wolny wieczór i ochotę na film, ale nie wiesz co obejrzeć? Znasz już cały Netflix na pamięć, a w telewizji nie ma nic ciekawego? W tym momencie wkraczamy z pomocą i przedstawiamy nietypowe musicale, które umilą nudne wieczory!
W tym zestawieniu nie znajdziesz ckliwych romansów czy podniosłych historii. Prezentujemy kicz, groteskę i szeroko pojętą nietypowość, a także kilka klasyków, które zostały nieco zapomniane, jednak wciąż wyróżniają się na tle innych musicali i zasługują na uwagę. Usiądź wygodnie, przygotuj ulubione przekąski i znajdź najlepszy film, z którego piosenki będziesz nucić pod nosem lub głośno śpiewać pod prysznicem przez najbliższe pół roku.
1. Cry Baby (1990)
Baltimore, rok 1954. Głównym bohaterem jest Wade Walker, czyli Beksa, który stracił rodziców na krześle elektrycznym. Jeździ na motorze, nosi skórzaną kurtkę i wraz ze swoimi ekscentrycznymi znajomymi gra w zespole. Żyje w rytmie rock’n’rolla i niezbyt przejmuje się dobrymi manierami. Pewnego dnia, podczas oczekiwania na zastrzyk w przychodni, Beksa poznaje Allison i zakochuje się w niej od pierwszego spojrzenia. Dziewczyna pochodzi z dobrego domu, gdzie zadawanie się z ludźmi z tzw. “marginesu społecznego” nie jest mile widziane, o czym świadczy zachowanie jej surowej babci, która zakazuje spotkań z Beksą. Jednak nawet babcia nie jest w stanie stanąć na drodze wielkiej miłości, w której pojawia się wiele zawirowań.
Ten musical jest kwintesencją kiczu i przerysowania, wyśmiewa utarte filmowe schematy i gwarantuje dobrą zabawę w czasie oglądania.
2. The Rocky Horror Picture Show (1975)
Janet i Brad zaręczyli się. Postanawiają wyruszyć w podróż do przyjaciela, by przekazać mu radosną informację. Niestety koszmarna burza niszczy ich plany, samochód łapie gumę i staje na środku drogi, a jedynym schronieniem w okolicy jest zamek, wyglądający jak wyciągnięty ze złego snu. Para, z racji braku innych opcji, udaje się do zamku, gdzie szybko przekonuje się, że jest on zamieszkiwany przez osobliwe postaci. Właścicielem przybytku jest doktor Frank-N-Furter, kosmiczny transwestyta z transseksualnej Transylwanii, którego aktualnym celem jest stworzenie dla siebie idealnego kochanka o imieniu Rocky Horror. Janet i Brad zostają wciągnięci w eksperyment, a w tym samym czasie doktor Frank stara się jednocześnie uwieść każde z nich.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
3. Sweeney Todd: Demoniczny Golibroda z Fleet Street (2007)
Ekranizacja broadwayowskiego musicalu autorstwa reżysera Tima Burtona, nazywanego jednym z największych ekscentryków Hollywood, jest mroczna, krwawa i obrzydliwa. Tytułowy Sweeney Todd przypływa statkiem do Londynu, gdzie otwiera zakład fryzjerski dla mężczyzn. Pomaga mu w tym pani Nellie Lovett, słynąca z wypieku pasztecików, których nie da się przełknąć. Po jakimś czasie restauracja pani Lovett zmienia się z zapadłej dziury w miejsce kipiące życiem, gdzie nie brakuje klientów. Stoi za tym przerażający sekret, który właścicielka dzieli z golibrodą. Wkrótce na jaw wychodzi prawdziwa tożsamość Todda i powód jego żądzy zemsty na sędzi, który wiele lat temu wygnał go z miasta.
4. Jesus Christ Superstar (1973)
To kolejny przypadek przeniesienia musicalu z desek opery na taśmę filmową. Klasyka sama w sobie. Jesus Christ Superstar rozpoczyna scena przedstawiającą pojawienie się znikąd autokaru na pustyni. Wysiadają z niego młodzi aktorzy, zakładają stroje, ustawiają rekwizyty i rozpoczynają próbę przedstawienia, które przygotowują. Opowiada ono o ostatnim tygodniu życia Jezusa Chrystusa. Ciekawostką jest fakt, że w oryginalnej rock-operze rolę Jezusa zaśpiewał Ian Gillan, czyli wokalista Deep Purple. Otrzymał propozycję wystąpienia w filmie, jednak odrzucił ją ze względu na zobowiązania wobec zespołu.
5. Córki dancingu (2015)
Na koniec prezentujemy polski musical, który wzbudził wiele kontrowersji. Jedni uważają, że to filmowa klapa, inni widzą rewolucję na ekranie. Córki dancingu to historia dziejąca się w latach 80. Dwie syreny – Złota i Srebrna, wychodzą na brzeg Wisły i trafiają pod skrzydła wokalistki Krysi w warszawskim dancingu, czyli zabawy tanecznej w restauracji. Dołączają do zespołu Figi i Daktyle i szybko stają się sensacją nocnego życia Warszawy. Złota i Srebrna starają się zrozumieć otaczający je świat i odnaleźć w nim swoje miejsce. Jednak ich prawdziwa natura nie daje o sobie zapomnieć, a jedno wydarzenie prowadzi do utraty kontroli nad sytuacją.
Poza utworami skomponowanymi specjalnie do musicalu, możemy także usłyszeć covery znanych polskich przebojów, takich jak Bananowy song zespołu Vox czy Byłaś serca biciem Andrzeja Zauchy.
Tekst: Aleksandra Oleksiuk