Rok 2023 zapowiada się naprawdę obiecująco w świecie kinematografii, co zwiastują produkcje, których projekcje miały miejsce m.in. na festiwalach w Wenecji czy w Toronto. Szykujcie się na zachwycające seanse w kinie oraz przyjemne wieczory z filmami na serwisach streamingowych w domowym zaciszu. Oto filmy 2023 roku, które zapowiadają się najciekawiej!
Filmy 2023 roku – kiedy wybrać się do kina?
Na poniższej liście poznacie filmy 2023 roku, które warto obejrzeć. Zwróćcie uwagę na daty premier, reżysera lub reżyserkę, opisy, obsadę oraz zwiastuny.
6 stycznia – „Bielmo” reż. Scott Cooper
West Point, 1830 rok. Pewnego szarego zimowego poranka okazuje się, że jeden z kadetów nie żyje. Gdy ciało trafia do kostnicy, okazuje się, że serce młodego człowieka zostało umiejętnie usunięte. Śmierć zaczyna nazywać się zbrodnią. Obawiając się nieodwracalnych konsekwencji dla raczkującej akademii wojskowej, jej dowódcy zwracają się do lokalnego detektywa Augustusa Landora (Christian Bale), aby rozwiązał sprawę morderstwa. Na przeszkodzie Landorowi staje kodeks milczenia żołnierzy, zatrudnia więc do pomocy jednego z nich – ekscentrycznego kadeta, który pogardza rygorami wojskowymi i ma zamiłowanie do poezji – młodego mężczyznę znanego jako Edgar Allan Poe (Harry Melling).
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
20 stycznia – „Duchy Inisherin” reż. Martin McDonagh
Nowy film twórcy „7 psychopatów” i „Trzech billboardów za Ebbing, Missouri” to opowieść o życiu dwóch długoletnich przyjaciół, które znajduje się w impasie. Jeden z nich nagle chce zakończyć przyjaźń, co ma nieoczekiwane konsekwencje dla nich obydwu. Fabuła rozgrywa się na irlandzkiej wyspie o malowniczych krajobrazach. W rolach głównych Colin Farrell i Brendan Gleeson, którzy wcześniej spotkali się na planie „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj”, również w reżyserii Martina McDonagha.
17 lutego – „Wieloryb” reż. Darren Aronofsky
Ekranizacja sztuki pióra Samuela D. Huntera w reżyserii twórcy „Czarnego Łabędzia” i „mother!”. Jej bohaterem jest cierpiący na poważną otyłość nauczyciel angielskiego, który próbuje odbudować relację ze swoją dawno niewidzianą siedemnastoletnią córką. Mężczyzna odkrywa, że dziewczyna jest bardzo nieszczęśliwa. „Wieloryb” opowie o ostatniej szansie na odkupienie oraz odkrywaniu piękna w najmniej oczekiwanych miejscach. W rolach głównych Brendan Fraser i Sadie Sink.
3 marca – „Dungesons & Dragons: Złodziejski honor” reż. Jonathan Goldstein i John Francis Daley
Widowisko fantasy inspirowane grą najpopularniejszą grą RPG świata – „Dungeons & Dragons”. To opowieść o czarującym złodzieju i grupie nieprawdopodobnych poszukiwaczy przygód, którzy wyruszają na epicką misję odzyskania zaginionej relikwii. Sprawy przybierają niebezpiecznie zły obrót, gdy wpadają na niewłaściwych ludzi.
W rolach głównych: Chris Pine, Rege-Jean Page, Michelle Rodriguez, Justice Smith, Sophia Lillis oraz Hugh Grant.
10 marca – „Krzyk VI” reż. Matt Bettinelli-Olpin i Tyler Gillett
Szczegóły szóstej już odsłony jednej z najpopularniejszych serii slasherów nie zostały na razie ujawnione. Póki co wiadomo, że bohaterowie którzy przeżyli atak zamaskowanego zabójcy opuszczą miasteczko Woodsboro, aby zacząć wszystko od nowa w Nowym Jorku.
W obsadzie filmu ponownie pojawią się: Courtney Cox, Melissa Barrera, Jasmin Savoy Brown, Mason Gooding i Jenna Ortega. Na plan kolejnej części serii „Krzyk” wraca Hayden Panettiere, która znów wcieli się w Kirby Reed – dla tego występu na pewno warto będzie wybrać się do kina. Do obsady dołączają: Dermot Mulroney, Samara Weaving, Liana Liberato oraz Henry Czerny.
16 marca – „Shazam! Gniew bogów” reż. David F. Sandberg
Druga część filmu na podstawie komiksów z uniwersum DC. „Fury of the Gods” to kontynuacja opowieść o nastolatku z rodziny zastępczej – Billym Batsonie, który po wypowiedzeniu magicznego słowa „Shazam!” zamienia się w dorosłego superbohatera obdarzonego mocami mitycznych postaci.
Na ekranie ponownie pojawią się: Asher Angel, Zachary Levi, Jack Dylan Grazer, Adam Brody, Grace Fulton, Faithe Herman, Meagan Good, Ian Chen, Ross Butler, Jovan Armand i D. J. Cotrona. Do obsady dołączają: Helen Mirren, Rachel Zegler i Lucy Liu.
19 kwietnia – „Miasteczko Salem” reż. Gary Dauberman
Trzecia ekranizacja drugiej powieści Stephena Kinga, za którą odpowiedzialny jest scenarzysta „To: Rozdział Drugi” i reżyser „Annabelle wraca do domu”. W filmie wystąpią: Lewis Pullman, Makenzie Leigh, Bill Camp, William Sadler oraz Jordan Preston Carter.
Salem na pierwszy rzut oka jest zwykłym, prowincjonalnym miasteczkiem, w którym życie toczy się bez zmian. Jest jednak coś, co odróżnia je od innych miejsc – tajemniczy dom położony na wzgórzu. Do rodzinnego Salem wraca pisarz, Ben Mears, który pracuje nad nową książką odwołującą się do historii o tak zwanym „Domie Marstenów”. Dowiaduje się, że owiany złą sławą dom został zamieszkany, a miejscowi zaczynają umierać w nietypowych okolicznościach. Wraz z innymi mieszkańcami Salem postanawia wyjaśnić zagadkę.
16 czerwca – „Między nami żywiołami” reż. Peter Sohn
Druga pełnometrażowa animacja twórcy „Dobrego dinozaura” z 2015 roku. Inspiracją dla fabuły było dzieciństwo reżysera, który dorastał w Nowym Jorku. „Między nami żywiołami” będzie historią o miłości Ember (Leah Lewis), dziewczyny z ognia, i Wade’a (Mamoudou Athie), chłopaka z wody. Akcja rozegra się w mieście zamieszkałym przez istoty stworzone z ognia, wody, ziemi i powietrza.
16 czerwca – „The Flash” reż. Andy Muschietti
Bardzo długo oczekiwany projekt na podstawie komiksów DC, filmu twórcy trzech fantastycznych horrorów – „Mama”, „TO i „TO: Rozdział 2”.
W wyniku niezwykłego zdarzenia Barry Allen zyskuje zdolność przemieszczania się z niezwykłą szybkością i pod pseudonimem The Flash staje na straży Central City.
W produkcji wystąpią: Ezra Miller, Ben Affleck, Michael Keaton, Sasha Calle, Kiersey Clemons, Maribel Verdú, Temuera Morrison, Ron Livingston i Saoirse-Monica Jackson.
23 czerwca – „Asteroid City” reż. Wes Anderson
Nowy film twórcy „Grand Budapest Hotel” i „Rushmore” określany jest mianem „poetyckiej medytacji nad znaczeniem życia”. Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. ubiegłego wieku w fikcyjnym amerykańskim miasteczku położonym na pustyni. Fabuła skupi się na zjeździe młodych odkrywców kosmosu, gdzie spotykają się dzieci i ich rodzice z całych Stanów. Rozegrają się tam wydarzenia, które zmienią historię świata. Wcześniej jednak sprawią, że miasteczko ogarnie chaos.
W filmie zobaczymy m.in. Margot Robbie, Tom Hanks, Scarlett Johansson, Edward Norton, Steve Carell, Bryan Cranston, Tilda Swinton, Willem Dafoe, Maya Hawke, Adrien Brody, Jeff Goldblum oraz Sophia Lillis.
20 lipca – „Barbie” reż. Greta Gerwig
Nowy film twórczyni „Lady Bird” (2017) i „Małych kobietek” (2019).
Lalka imieniem Barbie zostaje wygnana z krainy Barbieland za to, że nie jest wystarczająco doskonała. Bohaterka wyrusza więc w podróż po prawdziwym świecie, w którym przeżywa niesamowite przygody. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Margot Robbie, Ryan Gosling, Will Ferrell, Emerald Fennell, Ncuti Gatwa, Connor Swindells, Kingsley Ben-Adir i Rhea Perlman.
11 sierpnia – „Nawiedzony dwór” reż. Justin Simien
Remake „Nawiedzonego dworu” z 2003 roku. Bohaterką filmu będzie Gabbie, samotna matka, która chcąc zacząć nowe życie, kupuje posiadłość w Nowym Orleanie. Kiedy odkrywa, że dom jest nawiedzony, zatrudnia ekipę składającą się z przewodnika wycieczek po nawiedzonych miejscach, medium, księdza i historyka. Mają oni przeprowadzić egzorcyzmy i uwolnić dom od złych duchów.
W filmie wystąpią: Rosario Dawson, LaKeith Stanfield, Tiffany Haddish, Owen Wilson, Danny DeVito, Winona Ryder, Jared Leto i Jamie Lee Curtis.
8 września – „Zakonnica 2” reż. Michael Chaves
Szczegóły fabuły nie są jeszcze znane. Na plan na pewno wracają znane i znani z „Zakonnicy” Bonnie Aarons, Taissa Farmiga i Jonas Bloquet. Do obsady dołączą Storm Reid, Anna Popplewell i Katelyn Rose Downey. Jednym z producentów kontynuacji będzie James Wan – twórca uniwersum filmowego o Warrenach.
3 listopada – „Dune: Part 2” reż. Denis Villeneuve
Druga część opowie o mitycznej podróży Paula Atrydy, sojuszu nawiązanym z Chani i Fremenami, a także wojennej ścieżce powziętej w zemście na spiskowcach. Bohater stanie przed wyborem pomiędzy miłością a losami wszechświata. Książę pragnie zrobić wszystko, aby zapobiec koszmarnie malującej się przyszłości, którą wyłącznie on jest w stanie przewidzieć.
W rolach głównych: Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, Javier Bardem, Josh Brolin, Christopher Walken, Stellan Skarsgård, Florence Pugh oraz Austin Butler.
17 listopada – „Ballada ptaków i węży” reż. Francis Lawrence
Prequel „Igrzysk śmierci” na podstawie powieści Suzanne Collins „Ballada ptaków i węży” z 2020 roku. Opowieść skupia się na osiemnastoletnim Coriolanusie Snowie, przyszłym prezydencie Panem.
Aby polepszyć sytuację swojej rodziny chłopak obejmuje jedno ze stanowisk na mentora 10. Głodowych Igrzysk. Jest zdeterminowany, aby poprowadzić podopiecznego lub podopieczną do zwycięstwa. Okazuje się jednak, że przypada mu trybutka z Dystryktu 12, który każdy uważa za najgorszy. Mimo tego Lucy Gray Baird szybko zwraca ona jednak na siebie uwagę całego Panem swoim talentem muzycznym. Snow zaczyna myśleć, że nie jest na straconej pozycji.
W obsadzie znaleźli się m.in. Tom Blythe, Rachel Zegler, Viola Davis, Jason Schwartzman, Josh Andrés Rivera, Peter Dinklage i Hunter Schafer.
22 listopada – „Życzenie” reż. Chris Buck i Fawn Veerasunthorn
Bohaterką tej animacji Disney’a będzie 17-letnia Asha, która jako jedyna widzi w swoim królestwie mrok. Zdesperowana dziewczyna zwraca się o pomoc do gwiazd. W odpowiedzi jedna z nich spada, by towarzyszyć jej w czekającej ją podróży. Głosu głównej bohaterce użyczy Ariana DeBose, a koziołkowi Valentino Alan Tudyk.
15 grudnia – „Wonka” reż. Paul King
Prequel filmu „Charlie i fabryki czekolady” Tima Burtona, na motywach powieści Roalda Dahla. Ukaże losy legendarnego cukiernika, Willy’ego Wonki przed zbudowaniem czekoladowego imperium. Na ekranie zobaczymy jak młody Wonka poznaje Oompa-Loompasy w czasie jednej ze swoich szalonych przygód. W obsadzie zagrają m.in.: Timothée Chalamet, Sally Hawkins, Rowan Atkinson i Olivia Colman.
20 grudnia – „Ghostbusters: Firehouse” reż. Gil Kenan
Akcja filmu będzie rozgrywać się w Nowym Jorku na terenie legendarnej siedziby Pogromców Duchów, którą była remiza strażacka. O fabule wciąż nie wiadomo wiele, wszystko trzymane jest w sekrecie. Na pewno na ekranie ponownie pojawią się znane i znani z „Pogromcy Duchów. Dziedzictwo”: Carrie Coon, Finn Wolfhard, Mckenna Grace, Logan Kim i Paul Rudd. Możliwe, że w filmie zobaczymy również Billa Murray’a, Dana Aykroyda, Erniego Hudsona oraz Sigourney Weaver.
Filmy 2023 roku – tych produkcji też warto wypatrywać
Poniżej znajdziecie tytuły filmów, które wejdą do kin lub pojawią się na serwisach streamingowych, ale nie mają jeszcze zaplanowanych dat premier lub nie jest pewne, kiedy i czy w ogóle pojawią się w Polsce. Na te tytuły naprawdę warto zwrócić uwagę, chociażby ze względu na reżyserów bądź reżyserki.
- „Becky 2: The Wrath of Becky” reż. Matt Angel i Suzanne Coote, wyk. Lulu Wilson
- „Beau Is Afraid” reż. Ari Aster, wyk. Joaquin Phoenix, Amy Ryan, Kylie Rogers, Parker Posey, Zoe Lister-Jones
- „Dreamin’ Wild” reż. Bill Pohlad, wyk. Casey Affleck, Chris Messina, Zooey Deschanel, Jack Dylan Grazer, Noah Jupe
- „Dwa bieguny Clemence” reż. Alex Heller, wyk. Alex Heller, Steve Buscemi, J. Smith-Cameron, Emily Robinson, Wyatt Oleff
- „Kruk” reż. Rupert Sanders, wyk. Bill Skarsgård, FKA Twigs
- „MaXXXine” reż. Ti West, wyk. Mia Goth
- „Nimona” (Netflix) reż. Nick Bruno i Trou Quane, wyk. Chloë Grace Moretz
- „Peter Pan & Wendy” (Disney+) reż. David Lowery, wyk. Alexander Molony, Ever Anderson, Joshua Pickering, Jacobi Jupe, Jude Law, Yara Shahidi, Jim Gaffigan
- „Stay Awake” reż. Jamie Sisley, wyk. Wyatt Oleff, Fin Argus, Chrissy Metz, Quinn McColgan
- „The Legend of Ohi” reż. Isaiah Saxon, wyk. Willem Dafoe, Emily Watson, Finn Wolfhard
- „When You Finish Saving The World” reż. Jesse Einsenberg, wyk. Finn Wolfhard, Julianne Moore
- „Woman Talking” reż. Sarah Polley, wyk. Rooney Mara, Jessie Buckley, Frances McDormand
Tekst: Matylda Motyl