Niemal od początku dekady żyjemy w czasach, gdy popularne z gatunku science-fiction tak zwane „filmy o końcu świata” (a przynajmniej część z nich) staje się rzeczywistością. Poniżej znajdziecie krótką listę zawierającą najlepsze filmy o końcu świata, w których nie brakuje apokaliptycznego klimatu, grozy, a także elementów komicznych.
1. To już jest koniec (2013) reż. Edgar Wright
Na pierwszym miejscu propozycja dla osób lubiących filmy o końcu świata o charakterze komediowym – „To już jest koniec”, czyli ostatnia część fantastycznej Trylogii Cornetto.
Gary King (Simon Pegg) postanawia zebrać swoich dawnych kolegów: Olivera (Martin Freeman), Andrew (Nick Frost), Petera (Eddie Marsan) i Stevena (Paddy Considine), aby dokończyć maraton po barach, którego nie ukończyli dwadzieścia lat wcześniej. To miało być niezapomniane spotkanie po latach – jedna noc, pięciu przyjaciół, dwanaście barów. Początkowo przyjaciele zgodnie z planem odhaczają kolejne bary z mapki zbliżając się do ostatniego przystanku The World’s End nie wiedząc, że wejście w progi metaforycznego końca świata doprowadzi ich do prawdziwej apokalipsy!
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
Genialna produkcja, której atutami są: brytyjski humor, świetne dialogi, soundtrack, dopracowana fabuła, dobrze zrealizowane efekty specjalne i, oczywiście, wspaniała obsada!
2. Nie patrz w górę (2021) reż. Adam McKay
Najgłośniejsza premiera roku 2021 (nie tylko z kategorii filmy o końcu świata!) z gwiazdorską obsadą: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Cate Blanchett, Meryl Streep, Mark Rylance, Jonah Hill, Timothée Chalamet, Ron Perlman i Melanie Lynskey.
Studentka astronomii Kate Dibiasky i profesor dr Randall Mindy odkrywają, że po obrzeżach galaktyki krąży kometa. Uradowani faktem odkrycia zauważają problem w tym, że znajduje się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Z pomocą doktora Oglethorpe’a, Kate i Randall zaczynają informować o zagrożeniu. Pierwszym przystankiem jest biuro beztroskiej prezydent Orlean i wpatrzonego w nią syna Jasona, który jest też szefem sztabu matki. Niestety, sprawę komety traktują pobłażliwie. Gdy dwójka astronomów wyrusza w tournée po mediach, aby ostrzec ludzkość, dochodzi do wielu niezręcznych sytuacji. Do zderzenia komety z Ziemią zostało tylko sześć miesięcy, a przyciągnięcie uwagi ludzi zafascynowanych mediami społecznościowymi okazuje się bezskuteczne. Co trzeba zrobić, żeby świat po prostu spojrzał w górę?
Perfekcyjnie zrealizowana satyra komentująca w punkt społeczeństwo na całym świecie. W „Nie patrz w górę” możemy zobaczyć odzwierciedlenie nas samych, które skłania do refleksji.
3. mother! (2017) reż. Darren Arronofsky
Mocne, oddziałujące na zmysły kino twórcy „Requiem dla snu” i „Czarnego łabędzia”.
Ona (Jennifer Lawrence) i on (Javier Bardem) to małżeństwo wiodące z pozoru idylliczne życie w odosobnionym raju spodziewając się dziecka. Pewnego dnia ich związek zostaje poddany testowi, kiedy mężczyzna (Ed Harris) i kobieta (Michelle Pfeiffer) pojawią się w ich domu niespodziewanie i bez zaproszenia. Odpowiedź na pukanie do drzwi przerwie spokojną egzystencję pary. Ale do drzwi zapuka więcej gości. Ona, jako przyszła matka, będzie zmuszona zweryfikować wszystko, co wie o miłości, oddaniu i poświęceniu, aby uratować dziecko przed apokalipsą wywołaną przez obcych w prywatnym raju.
„mother!” jest dowodem na to, że filmy o końcu świata mogą być nieoczywiste oraz uniwersalne, aby to widz zdecydował, jak interpretuje historię i wysnuł wnioski na temat tego, czy ludzie mają apokaliptyczną naturę.
4. To już koniec (2021) reż. Zoe Lister-Jones i Daryl Wein
Nietypowe filmy o końcu świata? Czas na „To już koniec” – poprawiającą samopoczucie apokaliptyczną komedię.
Beztroska Liza wyrusza w przezabawną podróż po Los Angeles w nadziei, że zdąży na ostatnią imprezę przed końcem świata. W tej niełatwej drodze postanawia, na swój własny jak i komiczny sposób, zamknąć smutne sprawy z przeszłości z przyjaciółmi, rodziną i byłymi partnerami. Ma także do czynienia z ciekawą zbieraniną różnych osób, które zmieniają jej spojrzenie na pewne sprawy. Towarzyszy jej tak zwana „młodsza wersja”, czyli nastoletnia Liza, która wzbogaca strumień świadomości prowadzony przez dorosłą Lizę i okazuje się wsparciem w zrozumieniu samej siebie.
W rolach głównych: Zoe Lister-Jones, Cailee Spaeny, Olivia Wilde, Bradley Whitford, Helen Hunt, Finn Wolfhard i Sharon Van Etten.
Ciekawostką jest, że film został nakręcony na początku pandemii w 2020 roku, gdy na całym świecie mówiło się o końcu świata.
5. Zapowiedź (2009) reż. Alex Proyas
Ostatnie miejsce zajmuje wciągający thriller, jedna z najpopularniejszych produkcji z kategorii filmy o końcu świata, czyli „Zapowiedź” z Nicolasem Cagem, Larą Robinson, Chandlerem Canterbury, Rose Byrne, Nadią Townsend i Benem Mendelsohnem.
W trakcie uroczystości otwarcia nowej szkoły uczniowie rysują swoje wyobrażenia o świecie przyszłości w 1959 roku. Ich rysunki zostają włożone do specjalnej kapsuły i zakopane, aby pół wieku później nowi uczniowie mogli zabrać je do domu i poznać wyobraźnię dzieci z przeszłości. Okazuje się, że jedna z kartek zawiera coś więcej, niż tylko kolorowe kształty. Szereg tajemniczych cyfr trafia do rąk słynnego profesora astrofizyki Johna Koestlera, który dokonuje niezwykłego odkrycia, a mianowicie dziecięcy rysunek zawiera zapowiedzi największych katastrof półwiecza opisanych dokładnie datą i liczbą ofiar. Studiując głębiej złowieszczy szyfr, John zauważa, że kryje on również zapowiedź trzech katastrof, z których ostatnia będzie na skalę światową. Czy uda się zmienić z góry zapisaną przyszłość?
Tekst: M. M.