MFF w Wenecji 2022 – na które filmy warto czekać?

„Biały szum” – świetne filmowe zamknięcie 2022 roku [recenzja]
Kadr z filmu „Biały szum”, źródło: netflix.com

10 września zakończył się MFF w Wenecji 2022! Podczas wieczornej 79. ceremonii wręczenia nagród Złotego Lwa otrzymała Laura Poitras za dokument „Całe to piękno i krew”. Jednak  podczas trwającego dziesięć dni Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji zaprezentowano dwadzieścia trzy filmy pełnometrażowe, a poniżej znajdziecie kilka najciekawszych tytułów, na których premiery kinowe bądź na serwisach streamignowych warto czekać.

Biały szum reż. Noah Baumbach

Premiera: 30 grudnia 2022 (Netflix)

Ekranizacja powieści Dona DeLillo z Adamem Driverem i Gretą Gerwig w rolach głównych. „Biały szum” jest zapowiadane jako film zabawny, przerażający, liryczny, absurdalny, apokaliptyczny a zarazem zwyczajny. Opowiada o wysiłkach współczesnej amerykańskiej rodziny profesora Gladney’a zmagającej się z prozą życia, uniwersalnymi tajemnicami miłości i śmierci oraz dylematem: czy w dzisiejszym, pełnym niepewności świecie, można odnaleźć szczęście?

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Na MFF w Wenecji 2022 reżyser filmu, Noah Baumbach, otrzymał Nagrodę Specjalną – Nagrodę Zielona Kropla (’Green Drop’).

Blondynka reż. Andrew Dominik

Premiera: 28 września 2022 (Netflix)

Ana de Armas, znana z „Na noże” i „The Gray Man”, wcieli się w jedną z największych ikon Hollywood – Marylin Monroe. „Blondynka” to oparty na bestsellerowej książce Joyce Carol Oates odważny, fabularyzowany portret słynnej aktorki. W filmie widz zobaczy dzieciństwo Normy Jeane, jej drogę do sławy jako Marylin Monroe oraz życie prywatne legendy. Produkcja nie jest typową biografią – zaciera granice faktów i fikcji, ukazuje pogłębiający się rozłam między publiczną i prywatną tożsamością gwiazdy.

Bones and All reż. Luca Guadagnino

Premiera: 25 listopada 2022

Akcja filmu będzie rozgrywać się w Ameryce za czasów prezydentury Ronalda Reagana. To opowieść o pierwszej miłości, która połączy Maren, młodą kobietę, która uczy się, jak przetrwać na społecznym marginesie, z bujającym w obłokach Lee. „Bones and All” jest zapowiadane jako połączenie melodramatu z kinem grozy. Scenariusz na podstawie prozy Camille DeAngelis napisał David Kajganich. Na ekranie pojawią się: Timothée Chalamet, Taylor Russell, Michael Stuhlbarg, Chloë Sevigny i André Holland.

Podczas MFF w Wenecji 2022 Taylor Russel, wcielająca się w rolę Maren, otrzymała Nagrodę im. Marcello Mastroianniego za najlepszy debiut aktorski, a reżyser, Luca Guadagnino został nagrodzony Srebrnym Lwem jako najlepszy reżyser. 

Duchy Inisherin reż. Martin McDonagh

Premiera: 20 stycznia 2023

Nowy film twórcy „7 psychopatów” i „Trzech billboardów za Ebbing, Missouri”. Ukaże życie dwóch długoletnich znajomych, które znajduje się w impasie, gdy jeden z nich nagle kończy przyjaźń, co ma nieoczekiwane konsekwencje dla nich obydwu. W rolach głównych wystąpią Colin Farrell i Brendan Gleeson.

W czasie MFF w Wenecji 2022 Martin McDonagh otrzymał Nagrodę Festiwalowa za najlepszy scenariusz, zaś Colin Farrell dostał Puchar Volpi jako najlepszy aktor.

TÁR reż. Todd Field

Premiera: pierwsza połowa 2023

Zjawiskowa Cate Blanchett wcieli się w Lydię Tár – utalentowaną jak i uznaną kompozytorkę, która niespodziewanie zostaje pierwszą kobietą-dyrygentką berlińskiej filharmonii, czyli największej niemieckiej orkiestry. Ścieżkę dźwiękową skomponowała Hildur Guðnadóttir, która w 2020 roku zdobyła Oscara za muzykę do „Jokera”.

The Son reż. Florian Zeller

Premiera: pierwsza połowa 2023

Florian Zeller przenosi swoją sztukę na ekrany kin. „The Son” to opowieść o życiu Petera, które ulega zmianom – razem z partnerką musi poradzić sobie z chaosem, które wprowadza nowo narodzone dziecko i pojawieniem się w jego domu byłej żony wraz z ich nastoletnim synem. Chłopak od miesięcy nie chodzi do szkoły, jest zły, zdystansowany i nieustannie sprawia problemy. Peter stara się zająć synem tak, jak sam pragnął, by zajął się nim jego ojciec. Jednocześnie musi sobie radzić z nowym dzieckiem, pracą i szansą na wymarzoną posadę w Waszyngtonie. Jednak sięgając w przeszłość, by naprawić jej błędy, Peter traci z oczu to, jak uratować Nicholasa w teraźniejszości.

W filmie pojawią się: Hugh Jackman, Laura Dern, Isaura Barbé-Brown, Zen McGrath, Vanessa Kirby oraz Anthony Hopkins.

Wieloryb reż. Darren Arronofsky

Premiera: pierwsza połowa 2023

MFF w Wenecji 2022 – na które filmy warto czekać?
Kadr z filmu „Wieloryb”, źródło: imdb.com

To ekranizacja sztuki autorstwa Samuela D. Huntera. Jej bohaterem jest cierpiący na poważną otyłość nauczyciel angielskiego, który próbuje odbudować relację ze swoją dawno niewidzianą siedemnastoletnią córką. Mężczyzna odkrywa, że dziewczyna jest bardzo nieszczęśliwa. „Wieloryb” opowie o ostatniej szansie na odkupienie oraz odkrywaniu piękna w najmniej oczekiwanych miejscach. W rolach głównych Brendan Fraser i Sadie Sink.

MFF w Wenecji 2022 – na które filmy warto czekać?
Kadr z filmu „Wieloryb”, źródło: imdb.com

W czasie rozdania statuetek na MFF w Wenecji 2022 Darrenowi Aronofsky’emu wręczono Nagrodę Specjalną – Nagrodę Interfilm. 

Tekst: M. M.

Zobacz też: Poczet pisarzy różnych: Don DeLillo

Poczet pisarzy różnych: Don DeLillo

5/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News