Mężczyzna stworzył złudzenie optyczne, które sprawia, że czarno-białe zdjęcia widzimy w kolorze

Grupa ludzi siędzaca w ławkach

Jak zmienić czarno-białe zdjęcie w kolorowe bez użycia zaawansowanych programów graficznych? Øyvind Kolås odkrył złudzenie optyczne, które skłania nasz mózg do kolorowania.

Artysta i programista, Øyvind Kolås, opracował metodę, dzięki której widzimy kolory na czarno-białym zdjęciu. Klucz Kolåsa to eksperyment, w którym nałożone specjalne linie na zdjęcie, prowokują nasze receptory do wypełnienia luk między nimi, co sprawia, że widzimy zdjęcie w kolorze. Twórca nazywa to zjawisko iluzją siatki asymilacji kolorów.

Grupa ludzi

Przesycona kolorowa siatka nałożona na obraz w skali szarości powoduje, że komórki w skali szarości są postrzegane jako posiadające kolor – tłumaczy Øyvind Kolås na swojej stronie.

Øyvind Kolås używa do tego eksperymentu także kresek i kropek, co pokazuje, że jakiekolwiek złudzenie optyczne koloruje zdjęcia bez użycia specjalnych programów, ale przede wszystkim, pobudza nasz mózg.

Czytaj również: Dodzwonienie się do restauracji graniczy z cudem? Powstała platforma, dzięki której z łatwością zarezerwujecie stolik w ulubionym miejscu

Ludzie oglądający zdjęcia na aparacie

Tekst: Aleksandra Siążnik

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News