Mężczyzna stworzył aplikację, która pozwala zrozumieć, jak daltoniści widzą kolory

Zielony groszek z zieloną marchewką i zielona papka

Daltonizm dotyka około 1 na 12 mężczyzn i 1 na 200 kobiet. Szacuje się, że około 300 milionów ludzi na świecie cierpi na ślepotę barw.

Przyczyny daltonizmu są różne. Może być on genetyczny lub wywołany przez choroby jak cukrzyca, czy stwardnienie rozsiane. Jak być może wiecie, najczęstszą formą daltonizmu jest niemożność prawidłowego widzenia zieleni i czerwieni, jednak istnieją różne typy i stopnie nasilenia tego stanu.

Większości ludzi trudno jest zrozumieć, jak daltoniści widzą kolory, a problemy z akceptacją swojej wady mają także sami dotknięci daltonizmem.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

W tym celu powstała aplikacja, która pomaga zrozumieć i zaakceptować tę wadę wzroku. Jej autorem jest Vincent Fiorentini, który przez całe życie widzi świat w czerwieni i zieleni. Jego aplikacja na dwa cele. Po pierwsze, chce on pomóc osobom bez wady wzroku zrozumieć i doświadczyć ślepoty barw. Po drugie i właściwie najważniejsze, pomóc tym, który cierpią z powodu, że widzą kolory inaczej niż reszta społeczeństwa.

Aplikacja nazywa się Color Blind Pal. Jej działanie jest proste – poprzez zmianę kolorów wybranych obiektów daje możliwość lepszego rozróżniania kolorów, co więcej – pomaga określić i nazwać dany kolor. Dla osób, które normalnie rozpoznają barwy może służyć do symulacji wielu rodzajów daltonizmu.

Aplikacja działa zarówno pod systemem iOS, jak i Android. Jak dotąd, aplikacja w sklepie Google Play zebrała ponad 300 recenzji, które złożyły się na ocenę 4,2.

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News