Livigno – alpejski raj w Italii ☀️??

LIvigno Lamborghini

W Livigno prawie wszyscy mówią po polsku. Trochę klikbajtowy wstęp, ale to prawda. W grudniu i kwietniu miasteczko oferuje Skipass Free, więc grzech nie skorzystać. Jednak to nie bonusy lecz wyjątkowy klimat uroczego, alpejskiego miasteczka przyciąga tu gości. Miasteczko Livigno jest niewielkie dzięki czemu wszystko czego potrzebujesz znajdziesz w zasięgu spaceru. Wyciągi, restauracje, bary, sklepy, a nawet park wodny. Oczywiście jest też bezpłatny autobus. Zapraszamy na szczegółową relację z Livigno. Wszystko sprawdzone i aktualne.

Livigno – położenie i Skipass

Livigno to urocza włoska miejscowość położona w regionie Lombardia, w prowincji Sondrio w dolinie Valtellina w Alpach Włoskich, blisko granicy ze Szwajcarią. Jest to jeden z najbardziej cenionych resortów narciarsko-snowboardowych w Europie i topowa miejscowość alpejska w Lombardii. Oprócz świetnych tras znajdziesz tu przepiękne krajobrazy i masę możliwości aktywnego spędzania czasu. Takie wschody słońca można zobaczyć z okna hotelu Bondi, z którego mamy jakieś trzy minuty pieszo do gondoli Carosello 3000 z jej nowym, modernistycznym i designerskim budynkiem. Livigno znajduje się około 110 km na północny wschód od jeziora Como i 226 km na północny zachód od Mediolanu. (Tu żarcik kierowcy z Livigno: jak widzisz kogoś jadącego na łańcuchach po asfalcie, to znak, że przyjechał ze stolicy mody.)

Widok z hotelu Bondi

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Na mapce można sobie poszusować wirtualnie, a tutaj zobaczyć jak sytuacja na kamerkach Live Cam.

Do wyboru są dwa rodzaje skipassów: Skipass „Livigno” na wyciągi zlokalizowane w Livigno oraz Skipass „Alta Valtellina”, który działa także w Bormio, S. Caterina, Validentro i S. Colombano.

Livigno oferuje także Skipass Free na początku sezonu, przed Świętami Bożego Narodzenia oraz na koniec sezonu w kwietniu. Dzięki temu można zoptymalizować koszty wyjazdu, ale trzeba pamiętać o pewnych urokach początku i końca sezonu. Podczas naszego pobytu na początku grudnia trafiliśmy na dwie zamknięte trasy, ale były to głównie niebieskie spacerówki. W Livigno wiosną śnieg utrzymuje się długo, ale jak wszędzie o tej porze roku bywa cieplej i bardziej mokro, ale za to bez lodu.

Skipass Free Livigno – jak to działa?

Skipass Free działa na następujących warunkach. Od 15 kwietnia 2023 do 1 maja 2023, począwszy od 3 dni na nartach i 4 noclegów w hotelu oraz od 6 dni na nartach i 7 noclegów w apartamentach, maksymalnie do 13 dni (14 noclegów). Z promocji można skorzystać wyłącznie po dokonaniu bezpośredniej rezerwacji pobytu w danym obiekcie noclegowym lub za pośrednictwem serwisu livigno.eu. Oferta Skipass Free jest wyłączona w przypadku rezerwacji przez OLTA (Booking, Expedia, Venere itp.), w takim przypadku będzie można zarezerwować Hotel, ale bez prawa do oferowanego Skipassu. Jak nie dacie rady wiosną, to szykujcie się na kolejną zimę! Pamiętajcie, że pierwsze dwa tygodnie grudnia w Livigno oznaczają Skipass Free.

Tutaj znajdziesz szczegółowe oferty: livigno.eu/offerte-vacanza/skipass-free

Livigno widok z trasy

 

Ile wyciągów i tras jest w Livigno?

Livigno to świetny resort narciarsko-snowboardowy. Znajdziesz tu trasy o każdym stopniu trudności. Od niebieskich relaksacyjnych – jakby stworzonych do podziwiania pięknych pejzaży – po hardcorowe czarne, na których nawet wytrawni narciarze i snowboardziści poczują to, po co tu przyjechali – palenie i kłucie w mięśniu czterogłowym uda! Można się sprawdzić między innymi na dwóch znanych, czarnych trasach o poziomie zawodniczym. Giorgio Rocca nazwana imieniem narciarskiego mistrza z Livigno i Valfin. Jak ktoś potrzebuje mocniejszych doznań, to jest slalom z tyczkami. Nie za długi, ale jest. A jak i to nie wystarczy, można spróbować swoich sił na jednym z czterech snowparków.

W Livigno są 32 wyciągi w tym 6 gondol. 78 km tras o łącznej długości 115 km. Oto szczegółowe informacje w liczbach:

 • Liczba tras: 78
 • Liczba wyciągów: 32
 • Łączna długość tras: 115 km
 • Liczba tras czarnych: 12
 • Liczba tras czerwonych: 37
 • Liczba tras niebieskich: 29
 • Trudność tras: 35% niebieskie 48% czerwone 17% czarne
 • Długość najdłuższej trasy: 6 km – różnica wysokości – 875 metrów
 • Otwarcie sezonu zimowego: koniec listopada
 • Zamknięcie sezonu zimowego: początek maja

Livigno mapa tras i wyciągów

Samolot na stoku Mottolino

Na jednej z tras Mottolino, niedaleko szczytu czeka na zjeżdżających dość nietypowy widok. Wrak samolotu. Co to za samolot i co on tam robi? Wcześniej funkcjonował jako element dodający dreszczyku w snowparku. Był umieszczony między skocznią, a lądowaniem. Teraz stoi przy trasie, gdzie każdy może go obejrzeć z bliska, a nawet zasiąść za sterami. Jest to samolot lekki samolot szturmowy Fiat G.91R/1 “Gina”. Akurat ten egzemplarz jest wersją treningową, dwumiejscową. Służył we włoskich siłach zbrojnych od 1958 aż do 1995 roku. Samoloty te były także na wyposażeniu armii Niemiec i Portugalii. 

Livigno samolot na stoku Mottolino Fiat Aeritalia Gina

Cztery Snowparki w Livigno

W Livigno są aż cztery snowparki o różnym stopniu trudności. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Idealne warunki do wykonania swojego pierwszego jak i skoku swojego życia. Snowpark Mottolino ofertuje to, że ma gwarancję otwarcia od samego początku sezonu. Dokładną liczbę hop znajdziesz tutaj. Jedną z atrakcji przyciągających riderów z całego świata jest mega poduszka powietrzna Big Air Landing.

Livigno snowpark

Livigno snowpark
Livigno Snowpark Mottolino Photo @ezeurrets

Snowpark Mottolino – dla pro riderów i bardzo zaawansowanych. Najważniejszy Snowpark w Livigno i całych Włoszech. Miejsce zawodów i treningów profesjonalnych pro riderów snowboardu i freeskiingu. Ma 800 metrów długości i oddzielny wyciąg krzesełkowy oraz naśnieżanie. Są tu cztery linie dla zaawansowanych i bardzo zaawansowanych.

Snowpark znajduje się na terenie Mottolino w Livigno, w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska M’eating Point Refuge przy wjeździe kabiną gondolową, posiada dedykowany wyciąg narciarski – wyciąg krzesełkowy Trepalle z automatycznym sprzężeniem – oraz specjalny system naśnieżania: M, L, XL i Jibbing Line.

Snowpark The Beach – dla początkujących i średnio zaawansowanych. Zlokalizowany zaraz przy górnej stacji gondoli Carosello 3000 na wysokości 3000 metrów. Klimacik tropikalny i dużo miejsca do trików z dobrymi widoczkami pod video i zdjęcia. 

Trzy linie o różnych poziomach trudności: Kids z zabawami, tunelami i prostymi przeszkodami, Easy z kickerami i prostymi skoczniami, Medium ze skoczniami, na których dobry zawodnik może już nieźle poświrować. Długość 300 metrów.

Livigno Snowpark

Livigno Snowpark Mottolino

Snowpark20 – dla początkujących i zaawansowanych. 20 przeszkód i 200 metrów długości.

Snowpark Amerikan – dla początkujących i dzieci. Zlokalizowany na dole stoku, przy miasteczku.

Livigno to także Fat biking, cross-country, paragliding, wspinaczka i bieganie!

Czasami bywa tak, że nie wszyscy w gronie znajomych jeżdżą na nartach czy desce, ale też piszą się na wyjazd. Dla nich Livigno ma naprawdę bogatą ofertę. Nie samymi deskami przytroczonymi do nóg człowiek żyje!. To znaczy są one ważne i mogą je sobie przyczepić także ci, którzy nie chcą zjeżdżać po stokach. Livigno to raj i królestwo nart biegowych, w którym trenuje i święci triumfy nasza biegaczka Justyna Kowalczyk, która 18 grudnia zwyciężyła w 32. edycji La Sgambeda, wyścigu w narciarstwie biegowym techniką dowolną, który odbywa się co roku w Livigno. Justyna nie jest jedyną zawodniczką, która upodobała sobie Livigno. Ze względu na szczególne warunki trenuje wielu sportowców, zdobywców medali olimpijskich. Stacja Carosello 3000 nawet zimą wygląda na bardziej dedykowaną sportom rowerowym. Zimą warto wypożyczyć rower na grubych kołach. Fat bike ze wspomaganiem elektrycznym to niesamowita frajda i możliwość zwiedzenia okolicznych szlaków turystycznych w górach i lasach oraz całej doliny.

@nocotykrzysztof

Fat biking w @livigno #fatbike @hiro.pl @fanticmotor_official #fanticfatbike hiro.pl #hiro #magazynhiro #hiromagazine #editorinchief #mountainsport #bike

♬ dźwięk oryginalny – Krzysztof Graban

Freeride i Heliski w Livigno

Warto też wspomnieć o gratce dla amatorów freeride’u. Myślę, że po cichu każdy narciarz, a szczególnie snowboardzista marzy o wyrwaniu się z wytyczonych tras i jeździe po dziewiczym śniegu, ale nie tylko o to tu chodzi. Będąc w lesie, doświadczasz niemal intymnego kontaktu z przyrodą. Już kilkadziesiąt metrów od infrastruktury zjazdowej panuje niezwykła wręcz cisza. W Livigno czekają na ciebie mega doświadczeni przewodnicy dzięki, którym poznasz okoliczne góry z zupełnie nowej, magicznej perspektywy i to w towarzystwie ludzi, którzy kontakt z nimi mają we krwi. Chodzi o pasję, ale również bezpieczeństwo. Tutejsi przewodnicy wiedzą wszystko o warunkach, stanie śniegu, pogodzie i jej zmienności oraz znają każdy krzak i kamień jak własną kieszeń. Można im zaufać i przeżyć niezwykłą freeride’owoą przygodę.

Kolejnym przeżyciem i tym razem naprawdę granicznym jest Heliski, którego również można doświadczyć w Livigno. Być może nie jest to najtańsza atrakcja, ale czym są pieniądze? Czy pamiętasz ile miałeś/aś na koncie na przykład pięć lat temu? To całkowicie nieistotnie, natomiast tego lotu nie zapomnisz nigdy.

Organizatorzy zalecają kompletowanie grup czteroosobowych dla zoptymalizowania kosztów, które wyglądają mniej więcej tak:

 • Jeden lot 850 € dla grupy 4 osobowej
 • Kolejne loty tego samego dnia 500 €
 • 5 lotów 2250 € + 350 € za przewodnika
 • 10 lotów 4300 € + 350 € za przewodnika

Jeden obraz za tysiąc słów, więc proszę zobaczyć dwie foty. Szczegóły i rezerwacje Heliski znajdziesz tutaj.

Livigno heli ski
Photo. Samuel Confortola
Livigno free ride
Teo Colombo

 

Lilvigno – duży resort w małym, uroczym miasteczku

Jedną z najprzyjemniejszych rzeczy w Livigno jest to, że jak zaparkujesz auto, to przy dobrym doborze hotelu możesz go nie ruszać do końca wyjazdu. To idealne miejsce na spacery zarówno w dzień jak wieczorem, kiedy miasteczko nabiera romantycznego klimatu. Miasteczko oferuje bezpłatny autobus, dzięki któremu możemy się swobodnie przemieszczać między wszystkimi istotnymi punktami. Dojeżdża też do Aquagranda, czyli parku wodnego, o którym będzie w dalszej części artykułu.

Dla mnie jednak najlepsze było to, że nie musiałem korzystać nawet z autobusu, ponieważ wszystkie najważniejsze punkty w Livigno: wyciągi, sklepy, restauracje dzieli dystans spacerowy. Najdalsze krańce miasteczka oddalone są o około 2,5 km (nie licząc parku wodnego, który znajduje się kilkaset metrów dalej) Nie do wszystkich miejsc jednak da się dojść na piechotę… To zdjęcie zostało zrobione z tarasu restauracji, do której można się dostać tylko sposobem, o czym znajdziecie w kolejnym artykule poświęconym przyjemnościom po nartach i desce.

Livigno nocą

Livigno miasteczko nocą

 

Alpejska architektura i nowoczesna stacja Mottolino

Architektura Livigno jest ściśle związana z jego położeniem. Wiele budynków zostało zbudowanych w typowo alpejskim stylu z użyciem tradycyjnych materiałów, takich jak drewno i kamień. Nachylone dachy, wyeksponowane drewniane belki i dekoracyjne rzeźbienia sprawiają, że miasteczko wygląda niemal pocztówkowo. W centrum znajduje się wiele zabytkowych budynków, w tym Kościół San Giovanni Battista, pochodzący z XVIII wieku, oraz Ratusz, zbudowany na początku XX wieku. Jednak w Livigno obok tradycyjnej alpejskiej architektury znajdziemy coś co przypomina nam który mamy obecnie rok. Budynek stacji Carosello 3000, to modernistyczny, supernowoczesny i designerski obiekt, w którym znajdziemy między innymi pięknie i przestronie urządzone sklepy i wypożyczalnie sprzętu zarówno dla amatorów śnieżnych wrażeń jak również dla rowerzystów w okresie letnim. Livigno słynie bowiem ze wspaniałych warunków do uprawiania sportów rowerowych. Znajdziesz tu masę tras do pokonania na dwóch kółkach zarówno latem jak i zimą.

Carosello 3000 New station Carosello 3000 New station

Livigno stacja Carosello 3000

 

Zobacz też: Livigno – przyjemności poza stokiem ????

Livigno – przyjemności poza stokiem ????

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Grabań

 

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News