Legostalgia

 

Sukces LEGO polega przede wszystkim na swego rodzaju demokratyczność kultowych klocków – chociaż ogromną popularnością od zawsze cieszą się  zestawy tematyczne – piraci, zamki lub statki z „Gwiezdnych Wojen”, największą satysfakcję daje tworzenie autorskich konstrukcji. Zarówno dzieci jak i AFoLe (Adult Fans of Lego) nic sobie nie robią z faktu, iż konkretne zestawy klocków przeznaczone są dla chłopców, a inne dla dziewczynek.

Ta zabawa ponad podziałami, na przekór wzorom oraz instrukcjom z pewnością w niejednym obudziła artystyczne zapędy. W dziełach sztuki inspirowanych Lego lub tworzonych z ich użyciem można więc dopatrzeć się hołdu składanego inspiracjom z dzieciństwa. Charakteryzatorka Isamaya Ffrench zaproponowała awangardową legoinspirację jako oprawę najnowszego pokazu mody kolektywu Agi & Sam, który odbył się kilka dni temu w Londynie. Konstrukcje z klocków znalazły się bezpośrednio na twarzach modeli.

Z kolei artyści z Australii; Claire Healey i Sean Cordeiro na otwartej w zeszłym roku w Roselyn Oxley9 Gallery wystawie „Interweave” ożywili nudne meble z Ikei rzeźbami zwierząt wykonanymi w całości z klocków Lego. Chcieli zwrócić uwagę na problem współistnienia ludzi i zwierząt, posługując się językiem dziecięcej wyobraźni. Na fali tak modnej ostatnio melancholii za dzieciństwem, przemycili więc własną ideę. Niezależnie od tego, jaki jest Wasz stosunek do oddawania się nostalgii za pomocą internetowych memów i atrybutów minionych czasów, musicie przyznać że zabawa klockami Lego ma w sobie coś niezwykle stylowego.

1

4

2

5

3

6

 

zdjęcia z pokazu |http://www.designboom.com/art/lego-masks-isamaya-ffrench-01-13-2015/

zdjęcia z wystawy | http://www.designboom.com/art/lego-ikea-claire-healy-sean-cordeiro-08-30-2014/

tekst| Karolina Rospondek

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News