Categories: miastopodróże

Łamiące serce zdjęcia z lotu ptaka pokazują, jak dużo lodu stopniało na Mont Blanc

Aktualne zdjęcie przedstawiające najwyższy szczyt Alp zostały porównane z fotografią sprzed 100 lat.

Sto lat temu szwajcarski pilot i fotograf Walter Mittelholzer przeleciał nad alpejskimi lodowcami samolotem typu dwupłatowego, by sfotografować tamtejszy krajobraz. W sierpniu tego roku naukowcy z University of Dundee w Szkocji postanowili odtworzyć zdjęcia, by pokazać, jak się zmieniły góry na przestrzeni lat.

Naukowcy wykorzystali proces o nazwie monoplotting, by odnaleźć pierwotną pozycję kamery w przestrzeni powietrznej. Następnie wykorzystali szczyty i iglice alpejskiego krajobrazu jako punkty kontrolne, by doprecyzować geolokalizację pierwotnego zdjęcia.

Nowe zdjęcia przedstawiające lodowce Argentiere, Mont Blanc Bossons i Mer de Glace pokazują, jak dużo lodu ubyło z gór w tym regionie.

Skala utraty lody była natychmiast widoczna, gdy tylko osiągnęliśmy odpowiednią wysokość lotu. Jednak po zestawieniu dwóch zdjęć obok siebie zobaczyliśmy pełny obraz tego, jak się zmienił świat. To było z jednej strony zapierające dech w piersiach, a z drugiej bolesne doświadczenie, patrzeć na to, jak szybko posunęło się topnienie lodowców w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci – powiedział Kieran Baxter z University of Dundee.

Naukowiec dodał również, że jeśli nic się nie zmieni, za kilkaset lat, pozostanie już niewiele lodu do sfotografowania, a kolejne zdjęcie może być już druzgocząco przerażające.

Mer de Glace
Argentiere
Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

D23 Expo – Disney ogłasza premiery na najbliższe lata

Od 9 do 11 września 2022 roku w Anaheim Convention Center trwało D23 Expo –…

23 godziny ago

Babylon – nowy film z Margot Robbie i Bradem Pittem

Paramount Pictures uchyliło rąbka tajemnicy i udostępniło pierwsze spojrzenie na Babylon, jeden z najbardziej oczekiwanych…

2 dni ago

Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu już w październiku!

Targi Rzeczy Ładnych zawitają także do Wrocławia. II edycja TRŁ WROCŁAW! już 1-2 października w…

3 dni ago

Sky High Farm Workwear i Balenciaga w charytatywnej kolaboracji

Balenciaga, znana z niejednokrotnie kontrowersyjnych kolekcji, a także licznych kolaboracji wychodzących poza ramy mody, przedstawia…

3 dni ago

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej…

4 dni ago

Supreme x Nike ACG na jesień 2022

Po kolaboracjach z Nike, SB Blazer Mid i Pope.L, Supreme przygotowuje oczekiwane połączenie z Nike…

5 dni ago