KOŁO we Wrocławiu

Chociaż architektura miejska w Polsce rozwija się w niesamowitym tempie, to jednak, jak się okazuje, wciąż ogromnym problemem jest brak toalet miejskich. Dlatego też startuje XVII edycja konkursu na projekt łazienki publicznej. Tym razem KOŁO zawita do Parku Zachodniego we Wrocławiu.

Co najistotniejsze? Toaleta taka powinna wpisywać się w architekturę miasta i przyczyniać do podniesienia jakości życia samych mieszkańców. Ma to być miejsce atrakcyjne.

Kazimierz Dolnykk

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Wrocław, któremu dedykowana jest tegoroczna edycja konkursu, wyróżnia się zabytkowym zespołem toalet miejskich, jednak takich obiektów jest wciąż za mało. Na 633 802 mieszkańców przypada ich zaledwie 30, a ich stan niestety do najlepszych nie należy. Dlatego też społeczna inicjatywa Sanitec KOŁO chce coś zmienić w tej kwestii. I nie tylko oni, bo zainteresowanie jest ogromne. Jak przyznają organizatorzy – co roku otrzymują ponad 300 prac konkursowych.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się 8 kwietnia i dotyczy Parku Zachodniego we Wrocławiu. Toaleta ma pasować do rekreacyjnego charakteru parku oraz jego drzewostanu i bujnej zieleni. Taki obiekt powinien mieć między innymi zadaszenie chroniące przed deszczem, stojak na rowery oraz zdrój dla ludzi i zwierząt.

Katowice - wizualizacja

Projekty można nadsyłać jeszcze do 19 maja, a wyniki zostaną ogłoszone już niecały miesiąc później, czyli 18 czerwca. Uczestnicy konkursu będą ubiegać się o nagrody o łącznej wartości 40 000 zł.

Prace oceni jury, w skład którego wchodzą między innymi: m.in prof. Ewa Kuryłowicz z Wydziału Architektury PW, prof. Elżbieta Przesmycka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Piotr Fokczyński – Architekt Miasta Wrocławia, dr Maciej Hawrylak – Prezes Zarządu Oddziału SARP Wrocław, architekt Zbigniew Maćków – Maćków Pracownia Projektowa oraz Przemysław Powalacz –  Prezes Zarządu Sanitec Koło.

Wygrana toaleta zostanie zrealizowana – tak jak Plażowa w Warszawie. Co ważne, internauci również będą mieli tutaj swój głos. Od 2 do 10 czerwca będą  mogli zagłosować na wybrany przez siebie projekt, a zwycięski zostanie wyróżniony i otrzyma nagrodę pieniężną.

Pawilon Plażowy w Warszawie

Wszelkie informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się na stronie: www.konkurskolo.pl

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News