Joanna Kulig – Polka w Hollywood!

Joanna Kulig - Polka w Hollywood
Źródło: YouTube, Zimna Wojna (oficjalny zwiastun filmu)

Do tej pory polscy artyści byli rzadko obsadzani w dużych zagranicznych produkcjach. Jeśli udało się im jednak zagościć kilka sekund na ekranie – zazwyczaj grali epizody. Na szczęście są wyjątki od tej reguły. Możemy być dumni z naszej rodaczki, której kariera coraz lepiej się rozwija. Jej twarz pojawia się na plakatach filmowych dużych międzynarodowych filmów z gwiazdorską obsadą. Oto Joanna Kulig – Polka w Hollywood! 

Joanna Kulig – dziewczyna z polskich gór

Joanna Kulig pochodzi z Krynicy-Zdroju. Wychowywała się z czwórką rodzeństwa w rodzinie o artystycznych tradycjach. Od najmłodszych lat miała do czynienia z muzyką. Śpiewała w chórze kościelnym oraz uczyła się gry na fortepianie. Ukończyła nawet Zespół Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. M. Karłowicza w Krakowie. Jest absolwentką  Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (specjalizacja wokalno-estradowa).

Joanna Kulig – jak zaczęła się jej aktorska kariera? 

Oprócz talentu aktorskiego jest również znakomitą wokalistką i występowała z wieloma cenionymi artystami. Sama wykonuje utwory w niektórych filmach (np. The Eddy). W 1998 roku wystąpiła w jednym z odcinków Szansy na Sukces. Zaśpiewała utwór Grzegorza Turnaua pod tytułem Między ciszą a ciszą i zajęła pierwsze miejsce, a  finałowym koncercie całego sezonu – 3 miejsce.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Jako aktorka zadebiutowała na deskach Teatru Starego w Krakowie. Wcieliła się w Hermię w sztuce Sen nocy letniej.

Zima Wojna odmieniła życie Joanny Kulig

Podobnie jak jej filmowy partner, Tomasz Kot rolą w Zimnej Wojnie zachwyciła cenionych zagranicznych reżyserów. Film Pawła Pawlikowskiego otworzył, więc jej wiele drzwi i pozwolił wypłynąć na aktorskie szerokie wody.

Jej dorobek artystyczny został doceniony przez organizatorów wielkich festiwali filmowych. W 2022 roku zasiadała w jury sekcji Un Certain Regard na 75. MFF w Cannes.

Zimna wojna

Otrzymała trzy nominacje do Oscara w 2019 roku (Najlepsza reżyseria, najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsze zdjęcia). Czarno-biały obraz opowiada historię pianisty Wiktora (Tomasz Kot) i Zuli (Joanna Kulig),  członkini zespołu muzyki ludowej. W okresie komunizmu tułają się między dwoma częściami Europy w poszukiwaniu własnego szczęścia.

@cinecanibal

??? Guerra Fría (2018) Dir. Paweł Pawlikowski #pelicula #movie #film #filmtok #coldwarmovie #pawelpawlikowski #moviequotes #romance #wholesome #fyp

♬ sonido original – CineCANIBAL

Joanna Kulig – jakie są inne ważne role w jej karierze?

Środa, czwartek rano

Jej filmowy debiut, za który otrzymała nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2007 roku. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu kilkunastu godzin. Dwójka młodych ludzi spotyka się w trudnych dla nich momentach życia. Co wyniknie ze spędzonego przez nich wspólnie czasu?

Sponsoring

Film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. W Sponsoringu wystąpiła międzynarodowa obsada. Największą gwiazdą produkcji była Juliette Binoche. Wcieliła się w dziennikarkę czasopisma, która postanawia sprawdzić co robią w wolnym czasie studentki paryskiego uniwersytetu…

Kobieta z piątej dzielnicy

To francusko-brytyjsko-polska produkcja z 2011 roku. Za jej reżyserię odpowiada Paweł Pawlikowski. Scenariusz filmu oparty jest na powieści Douglasa Kennedy’ego. Oprócz polskiej aktorki w głównych rolach wystąpili Ethan Hawke oraz Kristin Scott Thomas.

Kler

Jeden z najgłośniejszych polskich filmów 2018 roku. Wojciech Smarzowski przedstawił losy trzech duchownych, którzy reprezentują różne oblicza polskiego kościoła oraz wiary chrześcijańskiej. Bohaterka grana przez Joannę Kulig jest w bliskiej relacji z jednym z księży…

Ida

Zagrała, także niewielką rolę w Oscarowej Idzie Pawła Pawlikowskiego. Wcieliła się w piosenkarkę w zespole grającym na urodzinach miasta Szydłowa.

Czas na podbój Hollywood. Joanna Kulig zagrała w znanych serialach

Hanna 

Amerykański serial platformy Amazon jest adaptacją filmu o tym samym tytule. Joanna Kulig wciela się w przybraną matkę tytułowej bohaterki. Występuje w pierwszym sezonie produkcji, a także w retrospekcjach serialu. 

The Eddy

Mini serial Netflixa z 2020 roku. To musical, którego akcja rozgrywa się w Paryżu. Kilka odcinków wyreżyserował słynny Damien Chazelle (Whiplash, La La Land). Joanna Kulig wcieliła się borykającą się z problemem alkoholowym piosenkarkę Maję. Kobieta dołącza do zespołu pianisty jazzowego, Elliota Udo, który prowadzi podupadający klub muzyczny…

She Came to Me. Joanna Kulig zagrała z Anne Hathaway!

Jeden z najnowszych filmów w portfolio polskiej aktorki. To amerykańska komedia romantyczna w reżyserii Rebeccy Miller. Joanna Kulig gra w tym filmie jedną z głównych ról. Partnerują jej gwiazdy  światowego kina: Anne Hathaway, Peter Dinklage czy Marisa Tomei. Obraz miał premierę na tegorocznym Berlinale. 

Najnowszy projekt Joanny Kulig – Knox Goes Away

Premiera filmu w reżyserii Michaela Keatona dopiero przed nami. Joanna Kulig wystąpiła w nim u boku największych gwiazd kina, z Al Pacino na czele.

Joanna Kulig – talent i charyzma

Reżyserowie podkreślają jej profesjonalizm i talent aktorski. Reżyserka Rebecca Miller tak wypowiedziała się na temat ich współpracy:

Joanna jest najwspanialszą polską aktorką, jaką znam. Widziałam ją w dwóch filmach – “Ida” i “Zimna wojna” – i do niej zwróciłam się na początek. Praca z nią była wyśmienita, ona jest tak delikatna i uśmiechnięta, a gdy kamera nagrywa, bije od niej niesamowita siła

Co dalej z jej karierą?

Aktorka ma bardzo intensywny czas. Nieustannie pracuje nad kolejnymi projektami, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. Niedługo rozpoczyna zdjęcia do najnowszego filmu Małgorzaty Szumowskiej. Następnie czeka ją premiera międzynarodowej produkcji. Trzeba przyznać jedno – Joanna Kulig nie zwalnia tempa i z pewnością jej kolejne aktorskie wcielenia jeszcze nie raz nas zaskoczą! To prawdziwa ambasadorka Polski za granicą i możemy być z niej dumni.  

 

KW

Zobacz też: Parasite i co jeszcze? Poznaj inne dzieła Bong Joon-ho!

Parasite i co jeszcze? Poznaj inne dzieła Bong Joon-ho!

 

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News