Halfway Festival to najbardziej intymne, muzyczne wydarzenie tego lata. Dlaczego warto wziąć w nim udział?

Łąka z leżakami i amfiteatr

Dźwięki pochodzą z wnętrza. Zawsze prawdziwe, nasycone emocjami artystów i uzależniającą głębią. W ostatni weekend czerwca wspólnie będziemy słuchać opowieści z różnych stron świata zamkniętych w muzyce. Tak po prostu, zwyczajnie i naturalnie.

Będziemy blisko muzyki, blisko ludzi i blisko różnych emocji. Będziemy przeżywać je wspólnie i pozostaną w nas na długo. 8. edycja Halfway Festival zbliża się wielkimi krokami! Zapisujcie: 28-30 czerwca!

Organizatorem Halfway Festival jest Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Koncerty festiwalowe sfinansowano z budżetu Miasta Białegostoku. Podczas poprzednich edycji Białystok odwiedzili tacy artyści jak Emiliana Torrini (Islandia), Local Natives (USA), Eivør (Wyspy Owcze), Angel Olsen (USA), SoKo (Francja/USA), Alina Orlova (Litwa), Cass McCombs (USA), Coals (Polska), Sharon Van Etten (USA) i Wilco (USA).

Tegoroczna obsada Halfway Festival zapowiada się równie bajecznie, o czym możecie przeczytać więcej tutaj: Sztuka, która jest blisko. Bez barierek, bez dystansu. Co wiemy o 8. edycji Halfway Festival?

Halfway Festival zrywa ze stereotypem standardowej formy festiwalu. Festiwal odbywa się w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku – przez co (a także, dzięki czemu) liczba biletów jest ograniczona liczbą siedzeń – 700 miejsc. Stąd też wywodzi się wspomniana przez nas intymność, która powstaje między widzami a artystami występującymi na Halfway Festival. Dla tych, którym Białystok wydaje się miejscem znajdującym się w innej galaktyce – jesteście w błędzie! To raptem dwie godziny drogi pociągiem lub samochodem z Warszawy!

Miejsca na widowni nie są numerowane, więc warto być punktualnym, by zając najbardziej dogodne dla siebie miejsce! Bramy otwierają się godzinę przed rozpoczęciem koncertów. Bilety jednodniowe i karnety są dostępne tutaj. Obserwujcie na bieżąco także wydarzenie na Facebooku.

Halfway Festival to jednak nie tylko muzyka, ale także spotkania i inspirujące rozmowy. Oto program Dyskusji blisko muzyki i słów.

PIĄTEK 28.06

 • 18:00 Dyskusja Psychozy (Sala Kameralna Opery)
  O psychozach, szaleństwie i tym, czego zrozumieć nie potrafimy, choć próbujemy w literaturze, życiu i muzyce porozmawiają Łukasz Orbitowski, Olga Hund i Anna Mazurek. Prowadzenie: Bartosz Sadulski.
 • 19:30 Joga na dachu Opery – prowadzenie: Anna Chomczyk, nauczycielka ashtanga jogi w Shanti Yoga Studio. Od wielu lat regularnie podróżuje do Indii, gdzie poznaje jogę u źródła. Na Halfwayu pomoże się wyciszyć i złapać oddech. Ale nie oczekujcie niczego slow, bo to niezgodne z jej temperamentem. (W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych zajęcia zostaną przeprowadzone w Sali Baletowej)
 • 19:30 Wystawa Ady Konopki Sytuacje – Oprowadzanie kuratorskie (Sala Wystawowa Opery)

SOBOTA 29.06

 • 10:00 Literackie espresso – Subiektywne wybory kobiet (Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2) z udziałem Aliny Wawrzeniuk, Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej i Urszuli Komsty. Moderator: Magdalena Wieremiejuk.
 • 11:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie w Arsenale (Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2) Oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawach: Dominika Olszowy – Happy End, kurator: Tomek Pawłowski; Pravdoliub Ivanov – Innym żyje się jakoś łatwiej, kuratorka: Monika Szewczyk. Wstęp na wystawy przez weekend festiwalowy dla posiadaczy opasek – bezpłatny.
 • 12:30 Warsztat tłumaczeniowy (Sala Wystawowa Opery)
  Słownik polsko-angielski i angielsko-polski – warsztaty tłumaczeniowe skierowane do tłumaczy-amatorów (którzy będą tłumaczyć na język polski) oraz artystów-amatorów (którzy będą pisać teksty po angielsku). Prowadzenie: Maja Chmurkowska i Krzysztof Puławski.
 • 14:30 Dyskusja Historia fandomowe (Sala Kameralna Opery)
  Historie fandomowe, czyli rozmowy o alterkulturze, trzecim obiegu, o ludziach, którym się chciało i chce nadal, o środowisku dynamicznym i twórczym, niesłusznie niedocenianym, o kosmicznych pojazdach, wielościennych kostkach i odzywkach elfów porozmawiają ciekawi goście, m.in. Tomasz Pindel. Prowadzenie: Piotr Kofta.

View this post on Instagram

Postpunkowi bliźniacy z zamiłowaniem do neoklasycystycznych form najeżdżają na Polskę. Po wizycie @thesenewpuritans w białostockim amfiteatrze rzeczywistość już nigdy nie wróci do stanu pierwotnego. Jack i George Barnett to jedyni w swoim rodzaju eksperymentatorzy. Ich ostatni album “Inside The Rose” wyczarowuje zupełnie nowy, złowrogi świat, przez który muzycy prowadzą nas, kierując odważnym statkiem na nieobliczalnych falach oceanu. Tego ABSOLUTNIE powinniście posłuchać! #halfway #halfwayfestival #halfwayfestival2019 #muzykaglebi #songs #newmusic #songwriter #classicalmusic #electronic #electro #artpop #indie #indierock #baroquepop #punk #postpunk #chamberfolk #bialystok #festival #musicfestival #alternativemusic #traveltopoland #visitbialystok #oifp #operapodlaska #filharmoniapodlaska

A post shared by Halfway Festival (@halfwayfestival) on

NIEDZIELA 30.06

 • 12:00 Muzyczna prasówka (Gram Off On, ul. Malmeda 17)
 • 13:00 Joga na dachu Opery – prowadzenie Anna Chomczyk (w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych zajęcia zostaną przeprowadzone w dolnym foyer Opery)
 • 13.00 Zapiski – warsztat plastyczno-dyskusyjny Ady Konopki – tarasy Opery (w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych zajęcia zostaną przeprowadzone w Sali Wystawowej Opery)
 • 14.00 Dyskusja Tłumaczymy się z piosenek (Sala Kameralna Opery)
  Po co tłumaczymy piosenki na polski? Jakie piosenki warto tłumaczyć? Dlaczego i po co polscy twórcy piszą po angielsku? Jakie problemy się z tym wiążą? O znaczeniu języka w muzyce porozmawiamy z artystami, tłumaczami, dziennikarzami muzycznymi i znawcami. Rozmawiać będą: Maja Chmurkowska (autorka, Zerova, Plac Zabaw), Jolanta Kozak (tłumaczka), Jerzy Jarniewicz (poeta, krytyk literacki, tłumacz), Daniel Wyszogrodzki (autor, tłumacz, dziennikarz muzyczny). Prowadzenie: Krzysztof Puławski (tłumacz)

28.06–30.06

 • Wystawa Justyny Sołomianko – instalacja artystyczna „PORTALE” (teren festiwalu – wstęp po okazaniu opaski festiwalowej).
 • Warsztaty fotograficzne z Michałem Hellerem – fotoreportaż festiwalowy (zapisy).

View this post on Instagram

Wszechświat otworzy się nad Białymstokiem! Już niebawem przybędzie kosmiczna @karyyn_music – syryjsko-amerykańska artystka zaangażowana, która tworzy niezwykłą muzykę z pogranicza kosmosu i starożytności. W jej twórczości spotyka się niemożliwe: skomplikowana i nieprzewidywalna maszyneria życia z olśniewającą prostotą. Ten eksperymentalny pop jest jak podróż przez wstrząsającą historię rodzinną artystki, myślenie metafizyczne, fizykę kwantową i jazz w jednym! Bo wszystko w niej jest ciekawe i inspirujące. #halfway #halfwayfestival #halfwayfestival2019 #muzykaglebi #songs #newmusic #songwriter #classicalmusic #electronic #electro #artpop #indie #indierock #baroquepop #punk #postpunk #chamberfolk #bialystok #festival #musicfestival #alternativemusic #traveltopoland #visitbialystok #oifp #operapodlaska #filharmoniapodlaska

A post shared by Halfway Festival (@halfwayfestival) on

Co więcej, na gości Halfway Festival 2019 czeka całą masa zniżek! Jeśli szukacie noclegu lub transportu, zadzwońcie do jednego z poniżej wymienionych miejsc i podajcie hasło HALFWAY!

 • Nocleg -20%: Best Western Hotel Cristal: 85 749 61 00
 • Nocleg -20%: Gościnna Kamienica: 85 831 15 55
 • Transport -10%: east rent: 85 653 32 00

Pozostałe miejsca przyjazne festiwalowiczom:

 • KWESTIA CZASU, Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1: Poznaj Podlasie w Kwestii: na regionalne piwa, mocne alkohole, podpłomyki i chłodniki – 10%
 • PUB BRAMA, ul. Kilińskiego 13: – 10% , whisky + cola za 8zł
 • ALCHEMIA, ul. Lipowa 4: – 10%
 • SZTUKA MIĘSA, ul. Krakowska 11: 10% zniżki na dania z karty
 • GRAM OFF ON, ul. Malmeda 17: – 20%
 • FLY HIGH COFFEE, ul. Lipowa 16: – 10%
 • ANTYPUB, ul. Kilińskiego 13 lok.3U: – 10%
 • CECHOWA, ul. Warszawska 6 – specjalne festiwalowe menu
 • ZMIANA KLIMATU, ul. Warszawska 6 – specjalne festiwalowe menu
 • TRATTORIA CZARNA OWCA, ul. Lipowa 24: – 10% na pizzę i makarony
 • ŚWIĘTOJAŃSKA 21, ul. Świętojańska 21: – 10% na pizzę i piwo

A jeśli nadal nie czujecie się w pełni przekonani, to mamy nadzieję, że aftermovie po zeszłorocznej edycji rozwieje Wasze wszelkie wątpliwości! Widzimy się 28 czerwca!

Komentarze
Halfway Festival to najbardziej intymne, muzyczne wydarzenie tego lata. Dlaczego warto wziąć w nim udział?
Oceń artykuł