Halfway Festival to najbardziej intymne, muzyczne wydarzenie tego lata. Dlaczego warto wziąć w nim udział?

Łąka z leżakami i amfiteatr

Dźwięki pochodzą z wnętrza. Zawsze prawdziwe, nasycone emocjami artystów i uzależniającą głębią. W ostatni weekend czerwca wspólnie będziemy słuchać opowieści z różnych stron świata zamkniętych w muzyce. Tak po prostu, zwyczajnie i naturalnie.

Będziemy blisko muzyki, blisko ludzi i blisko różnych emocji. Będziemy przeżywać je wspólnie i pozostaną w nas na długo. 8. edycja Halfway Festival zbliża się wielkimi krokami! Zapisujcie: 28-30 czerwca!

Organizatorem Halfway Festival jest Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Koncerty festiwalowe sfinansowano z budżetu Miasta Białegostoku. Podczas poprzednich edycji Białystok odwiedzili tacy artyści jak Emiliana Torrini (Islandia), Local Natives (USA), Eivør (Wyspy Owcze), Angel Olsen (USA), SoKo (Francja/USA), Alina Orlova (Litwa), Cass McCombs (USA), Coals (Polska), Sharon Van Etten (USA) i Wilco (USA).

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Tegoroczna obsada Halfway Festival zapowiada się równie bajecznie, o czym możecie przeczytać więcej tutaj: Sztuka, która jest blisko. Bez barierek, bez dystansu. Co wiemy o 8. edycji Halfway Festival?

Halfway Festival zrywa ze stereotypem standardowej formy festiwalu. Festiwal odbywa się w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku – przez co (a także, dzięki czemu) liczba biletów jest ograniczona liczbą siedzeń – 700 miejsc. Stąd też wywodzi się wspomniana przez nas intymność, która powstaje między widzami a artystami występującymi na Halfway Festival. Dla tych, którym Białystok wydaje się miejscem znajdującym się w innej galaktyce – jesteście w błędzie! To raptem dwie godziny drogi pociągiem lub samochodem z Warszawy!

Miejsca na widowni nie są numerowane, więc warto być punktualnym, by zając najbardziej dogodne dla siebie miejsce! Bramy otwierają się godzinę przed rozpoczęciem koncertów. Bilety jednodniowe i karnety są dostępne tutaj. Obserwujcie na bieżąco także wydarzenie na Facebooku.

Halfway Festival to jednak nie tylko muzyka, ale także spotkania i inspirujące rozmowy. Oto program Dyskusji blisko muzyki i słów.

PIĄTEK 28.06

 • 18:00 Dyskusja Psychozy (Sala Kameralna Opery)
  O psychozach, szaleństwie i tym, czego zrozumieć nie potrafimy, choć próbujemy w literaturze, życiu i muzyce porozmawiają Łukasz Orbitowski, Olga Hund i Anna Mazurek. Prowadzenie: Bartosz Sadulski.
 • 19:30 Joga na dachu Opery – prowadzenie: Anna Chomczyk, nauczycielka ashtanga jogi w Shanti Yoga Studio. Od wielu lat regularnie podróżuje do Indii, gdzie poznaje jogę u źródła. Na Halfwayu pomoże się wyciszyć i złapać oddech. Ale nie oczekujcie niczego slow, bo to niezgodne z jej temperamentem. (W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych zajęcia zostaną przeprowadzone w Sali Baletowej)
 • 19:30 Wystawa Ady Konopki Sytuacje – Oprowadzanie kuratorskie (Sala Wystawowa Opery)

SOBOTA 29.06

 • 10:00 Literackie espresso – Subiektywne wybory kobiet (Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2) z udziałem Aliny Wawrzeniuk, Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej i Urszuli Komsty. Moderator: Magdalena Wieremiejuk.
 • 11:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie w Arsenale (Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2) Oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawach: Dominika Olszowy – Happy End, kurator: Tomek Pawłowski; Pravdoliub Ivanov – Innym żyje się jakoś łatwiej, kuratorka: Monika Szewczyk. Wstęp na wystawy przez weekend festiwalowy dla posiadaczy opasek – bezpłatny.
 • 12:30 Warsztat tłumaczeniowy (Sala Wystawowa Opery)
  Słownik polsko-angielski i angielsko-polski – warsztaty tłumaczeniowe skierowane do tłumaczy-amatorów (którzy będą tłumaczyć na język polski) oraz artystów-amatorów (którzy będą pisać teksty po angielsku). Prowadzenie: Maja Chmurkowska i Krzysztof Puławski.
 • 14:30 Dyskusja Historia fandomowe (Sala Kameralna Opery)
  Historie fandomowe, czyli rozmowy o alterkulturze, trzecim obiegu, o ludziach, którym się chciało i chce nadal, o środowisku dynamicznym i twórczym, niesłusznie niedocenianym, o kosmicznych pojazdach, wielościennych kostkach i odzywkach elfów porozmawiają ciekawi goście, m.in. Tomasz Pindel. Prowadzenie: Piotr Kofta.

NIEDZIELA 30.06

 • 12:00 Muzyczna prasówka (Gram Off On, ul. Malmeda 17)
 • 13:00 Joga na dachu Opery – prowadzenie Anna Chomczyk (w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych zajęcia zostaną przeprowadzone w dolnym foyer Opery)
 • 13.00 Zapiski – warsztat plastyczno-dyskusyjny Ady Konopki – tarasy Opery (w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych zajęcia zostaną przeprowadzone w Sali Wystawowej Opery)
 • 14.00 Dyskusja Tłumaczymy się z piosenek (Sala Kameralna Opery)
  Po co tłumaczymy piosenki na polski? Jakie piosenki warto tłumaczyć? Dlaczego i po co polscy twórcy piszą po angielsku? Jakie problemy się z tym wiążą? O znaczeniu języka w muzyce porozmawiamy z artystami, tłumaczami, dziennikarzami muzycznymi i znawcami. Rozmawiać będą: Maja Chmurkowska (autorka, Zerova, Plac Zabaw), Jolanta Kozak (tłumaczka), Jerzy Jarniewicz (poeta, krytyk literacki, tłumacz), Daniel Wyszogrodzki (autor, tłumacz, dziennikarz muzyczny). Prowadzenie: Krzysztof Puławski (tłumacz)

28.06–30.06

 • Wystawa Justyny Sołomianko – instalacja artystyczna „PORTALE” (teren festiwalu – wstęp po okazaniu opaski festiwalowej).
 • Warsztaty fotograficzne z Michałem Hellerem – fotoreportaż festiwalowy (zapisy).

Co więcej, na gości Halfway Festival 2019 czeka całą masa zniżek! Jeśli szukacie noclegu lub transportu, zadzwońcie do jednego z poniżej wymienionych miejsc i podajcie hasło HALFWAY!

 • Nocleg -20%: Best Western Hotel Cristal: 85 749 61 00
 • Nocleg -20%: Gościnna Kamienica: 85 831 15 55
 • Transport -10%: east rent: 85 653 32 00

Pozostałe miejsca przyjazne festiwalowiczom:

 • KWESTIA CZASU, Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1: Poznaj Podlasie w Kwestii: na regionalne piwa, mocne alkohole, podpłomyki i chłodniki – 10%
 • PUB BRAMA, ul. Kilińskiego 13: – 10% , whisky + cola za 8zł
 • ALCHEMIA, ul. Lipowa 4: – 10%
 • SZTUKA MIĘSA, ul. Krakowska 11: 10% zniżki na dania z karty
 • GRAM OFF ON, ul. Malmeda 17: – 20%
 • FLY HIGH COFFEE, ul. Lipowa 16: – 10%
 • ANTYPUB, ul. Kilińskiego 13 lok.3U: – 10%
 • CECHOWA, ul. Warszawska 6 – specjalne festiwalowe menu
 • ZMIANA KLIMATU, ul. Warszawska 6 – specjalne festiwalowe menu
 • TRATTORIA CZARNA OWCA, ul. Lipowa 24: – 10% na pizzę i makarony
 • ŚWIĘTOJAŃSKA 21, ul. Świętojańska 21: – 10% na pizzę i piwo

A jeśli nadal nie czujecie się w pełni przekonani, to mamy nadzieję, że aftermovie po zeszłorocznej edycji rozwieje Wasze wszelkie wątpliwości! Widzimy się 28 czerwca!

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News