Sztuka, która jest blisko. Bez barierek, bez dystansu. Co wiemy o 8. edycji Halfway Festival?

Scena amfiteatru podczas Halfway Festival

Festiwale muzyczne powinny być idealną okazją do tego, by granice między artystą a publicznością zanikały, a sztuka była tak blisko, jak nigdy. Idealnym przykładem takiego wydarzenia jest Halfway Festival.

Halfway Festival, odbywający się w Białymstoku to barometr niezależnej sceny muzycznej. Artyści, którzy się tam pojawiają, szybko podbijają branżę muzyczną. Aby potwierdzić tę tezę, wystarczy porównać dotychczasowe line-upy z zestawieniami najlepiej zapowiadających się artystów według Pitchforka. Organizatorzy Halfway Festival sprowadzają muzykę docenianą przez międzynarodową krytykę, jak i zapraszają znanych eksperymentatorów różnych gatunków i wrażliwości: od indie, przez elektronikę, aż po folk.

Od 8 lat Halfway Festival konsekwentnie podąża wyznaczoną ścieżką wytyczoną w połowie drogi. Nie przepychając się, nie ścigając się z nikim, idąc własnym rytmem. To, co łączy artystów tego festiwalu to głębia przekazu – tak słyszana w dźwiękach, jak i słowach.

Festiwal odbywa się w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej, który mieści 550 osób. To nie są przypadkowe osoby. To osoby, które wchodzą w personalną relację z artystami zarówno podczas koncertów, jak i w trakcie kuluarowych rozmów w otoczeniu niezwykłej architektury i magicznej natury.

Plakat promujący Halfway Festival 2019

Tegoroczna edycja Halfway Festival odbędzie się w dniach 28-30 czerwca. Karnety oraz bilety jednodniowe są już dostępne w sprzedaży. Warto obserwować także wydarzenie Halfway Festiwal 2019 na Facebooku.

A w ramach zachęcenia, przedstawiamy wam dotychczas ogłoszonych artystów.

1. JULIA HOLTER

Julia Holter – królowa równoległych światów muzycznych, pełnych nieoczywistych dźwięków i głębokiej poetyki, przybędzie na Halfway Festival 2019!

Julia – amerykańska piosenkarka artpopowa, multiinstrumentalistka i kompozytorka, łączy awangardowe kompozycje z barokową formą i tekstami, będącymi trafnym komentarzem do destabilizującej rzeczywistości. Jej ostatnia płyta – Aviary to kosmos kompletny! 90 minut niezwykłych dźwięków, których źródłem była lejąca się w czasie improwizacja. To trzeba usłyszeć NA ŻYWO!

https://www.instagram.com/p/BtRFhanl2Ot/

2. MY BRIGHTEST DIAMOND

Na ten powrót czekaliśmy wszyscy. My Brightest Diamond to kolejna artystka, która wystąpi w amfiteatrze w 2019 roku! Jej koncert w 2014 roku był tak mocny i tak wyrazisty, że często wracamy do niego pamięcią. Niezwykłe aranżacje utworów Shary Worden (obecnie Shary Nova) stworzone wspólnie z genialnym Earlem Harvinem oraz muzykami Opery i Filharmonii Podlaskiej to brylant wszystkich edycji. Jej najnowszy album studyjny A Million and One otwiera mroczny numer taneczny It’s Me on the Dance Floor, który jest eksplikacją poszukiwania swojej tożsamości i odkrywania własnego ciała. Cały album został stworzony w hołdzie miastu Detroit, w którym wychowywała się i obecnie mieszka Nova. Jak sama artystka mówi jest moim dążeniem do indywidualności i poszukiwaniem głębszego związku z ciałem, sąsiadami i planetą.

3. FOXING

Wszystko jasne. To oni zahipnotyzują publiczność Halfway Festival 2019 i wysadzą scenę, wypełniając amfiteatr energią, która jako żywo przypomina nam to, co prezentowali wiele lat temu Local Natives. Nowatorski indie rock Foxing zanurzony jest w wysmakowanej miksturze emo, alt-popu i elektroniki wczesnych lat dwutysięcznych.

Ich ostatni album Nearer My God to kompletny projekt muzyczny nasycony lirycznymi i melodyjnymi lejtmotywami uwikłanymi w multimedialną ekstrawagancką całość.

4. GYDA

Oto ona – Gyda Valtysdottir. Jej niezwykły głos, elektroniczne dźwięki i wiolonczela tworzą razem całkowicie niewytłumaczalną magię, która szarpie serce. Sztuka, którą tworzy, wykracza poza samą muzykę i – jak mówi sama artystka, po cichu rozpuszcza ściany, po prostu nie wyczuwając ich istnienia.

https://www.instagram.com/p/Bu8vBn-F__g/

5. STRAND OF OAKS

Dzięki Strand of Oaks festiwalowa niedziela będzie kapać przeszywającymi emocjami. Ich muzyka opowie nam autentyczne historie o istnieniu i kontynuacji, o nadziei, że nawet jeśli czujemy, że znikamy, gdzieś tam jest światło nadziei.

Tim Showalter powiedział o swoim najnowszym albumie: Kiedy pisałem te piosenki, każdego dnia chodziłem po plaży. Czułem się samotny, przytłoczony strachem. Ale potem zdałem sobie sprawę, że zasady nie istnieją i nieważne jest kim jesteś, kim się staniesz, czy kim myślisz, że musisz być. Płyta Eraserland jest właśnie taka. To śmierć dla ego i twoje odrodzenie lub odrodzenie każdego, kim chciałbyś być.

https://www.instagram.com/p/BvOv5m3lSPS/

6. TĘSKNO

Tęskno Ci do szczerych dźwięków? Zespół tęskno daje nadzieję na muzyczną głębię, w której odnajdujemy doskonałe teksty i niezwykłe aranżacje. Tęskno to projekt wokalistki Joanny Longić i pianistki Hani Rani. To tu miesza się szaleństwo z melancholią – wszystko podane w niezwykle pieprznym acz czułym sosie. Już 30 czerwca 2019 na Halfway Festival 2019!

https://www.instagram.com/p/BvT8kw3F9xb/

7. OXFORD DRAMA

Już 29 czerwca podczas Halfway Festival 2019 energia młodości połączy się z głębią melancholii – amfiteatr przejmie Oxford Drama, czyli Gosia Dryjańska i Marcin Mrówka!

Bezpretensjonalne teksty, długie i miłe frazy, melodyjność. Ich elektroniczny pop eksperymentalny jest świadectwem artystycznego dojrzewania. Dojrzałość ów słychać w każdym dźwięku zapisanym na ostatnim albumie Songs. Każdy dźwięk jest istotny. Niczego nie ma za dużo. Minimalizm. Treść. Głębia.

https://www.instagram.com/p/BveJH4Xl3T5/

8. THESE NEW PURITANS

Postpunkowi bliźniacy z zamiłowaniem do neoklasycystycznych form najeżdżają na Polskę! Po wizycie THESE NEW PURITANS w białostockim amfiteatrze rzeczywistość już nigdy nie wróci do stanu pierwotnego. Jack i George Barnett to jedyni w swoim rodzaju eksperymentatorzy. Ich ostatni album Inside The Rose wyczarowuje zupełnie nowy, złowrogi świat, przez który muzycy prowadzą nas, kierując odważnym statkiem na nieobliczalnych falach oceanu. Tego ABSOLUTNIE powinniście posłuchać!

https://www.instagram.com/p/BxZ3tKcF33V/

K Á R Y Y N

Wszechświat otworzy się nad Białymstokiem! Już niebawem przybędzie kosmiczna K Á R Y Y N – syryjsko-amerykańska artystka zaangażowana, która tworzy niezwykłą muzykę z pogranicza kosmosu i starożytności. W jej twórczości spotyka się niemożliwe: skomplikowana i nieprzewidywalna maszyneria życia z olśniewającą prostotą. Ten eksperymentalny pop jest jak podróż przez wstrząsającą historię rodzinną artystki, myślenie metafizyczne, fizykę kwantową i jazz w jednym! Bo wszystko w niej jest ciekawe i inspirujące.

https://www.instagram.com/p/BxhZi4ciSBM/

9. PALINA

Wschód kryje tajemnice. To tam mieszka magia, której korzenie sięgają natury świata. W tym roku w białostockim amfiteatrze wystąpi artystka delikatna, której muzyka kołysze źdźbła traw, a słowa niczym ostre sztylety kłują duszę w poszukiwaniu prawdy. Przedstawiamy białoruską czarodziejkę – oto Palina. Artystka ukończyła Białoruską Państwową Akademię Sztuki. Palina występowała w wielu muzycznych projektach. W 2019 roku nagrała razem z INTELLIGENCY utwór Woda, współtworzyła muzyczne show We will be not understood in Moscow i wydała swój drugi album Smutne piosenki.

https://www.instagram.com/p/Bxj8yCnCPEp/

Rate this post