Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już w lipcu w Lublinie

Zdjęcie z Festiwalu Wschód Kultury

„Inne brzmienia” to kultowy festiwal muzyki, którą trudno skategoryzować. Wszystko to, co nowatorskie i niepowtarzalne, znajdziecie właśnie w Lublinie. Przedstawiamy program Festiwalu Wschód Kultury – co, gdzie, jak i kiedy! Do tej pory na scenie można było zobaczyć (i usłyszeć) Nouvelle Vague, Juno Reactor, Tortoise, Tony’ego Allena, UK Subs, Einstürzende Neubauten, Goldfrapp, Mulatu Astatke, Tuxedomoon, Tiger Lilies, Easy Star All Stars oraz wielu innych, utalentowanych twórców i twórczyń.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival to przede wszystkim sposób na spotkanie nieszablonowych artystów inspirowanych różnymi tradycjami, wpływami kulturowymi i gatunkami muzycznymi. Bogaty program wydarzenia uzupełniają także pokazy unikatowych filmów pochodzących z krajów Partnerstwa Wschodniego, premiery najbardziej utalentowanych wschodnich pisarzy i pisarek, poetów i poetek w ramach Wschodniego Expressu, a także liczne wystawy fotografii ulicznej, plakatów i designu. Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych uczestnikach festiwalu – specjalnie dla rodzin z dziećmi stworzono Małe Inne Brzmienia. Czym on jest? To program edukacyjny, który pozwala oswoić się dzieciom z różnymi gatunkami muzycznymi oraz zrozumieć, że muzyka to niesamowicie ciekawy, a zarówno złożony obszar do poznania.

Inne Brzmienia Art’n’Music Festival – edycja 2022

Tegoroczna edycja festiwalu to szerokorozumiana międzykulturowość. Zobaczymy brytyjski duet Godflesh, punkjazzowy Lean Left, gwiazdę brytyjskiej elektroniki Squarepusher, a także waszyngtońską oficynę Dischord i zespoły Soulside, Scream, Escape-ism oraz Girls Against Boys. Natomiast polscy artyści, którzy wystąpią na tegorocznej edycji festiwalu to Niemoc, Nanga, Pablopavo i Ludziki. Czego możemy się spodziewać? Post-punku, elektroniki i autorskich opowieści o współczesnym świecie. Wydarzenie rozpocznie się 7 lipca i będzie trwało kolejne 5 dni. A gdzie szukać artystów i festiwalowych atrakcji? W Błonie pod Zamkiem, we wspomnianym wcześniej Lublinie.

Zespół Escape-ism na tle betonowych figur
Escape-ism

Inne Brzmienia Art’n’Music Festival – polska scena

Niemoc – muzyczne trio, które stanowi żywą mieszankę post-punku, shoegaze i muzyki tanecznej. Zespół założyli już 7 lat temu i choć ironicznie nazywają siebie „Notorycznymi debiutantami” – w kwietniu 2019, wydali debiutancki album „Baśnie”. Po dwóch latach, światło dzienne ujrzał drugi album  – „Kilka najlepszych dni w życiu”. Dominuje w nim brzmienie gitary i syntezatorów. W kawałkach usłyszymy Kachę Kowalczyk z Coals, Joannę Longić z Tęskno, a także Misię Furtak oraz Michała Wiraszko z zespołu Muchy. Ostatnią parę, zobaczymy również na festiwalu w Lublinie!

3 twórców zespołu Niemoc
Niemoc / zdjęcie: Filip Preis

Pablopavo i Ludziki – Paweł Sołtys, znany szerszej publiczności jako Pablopavo, rozpoczął swoją działalność od zgłębiania uroku literatury – zbiór opowiadań „Mikrotyki” i „Nieradość” zostały pozytywnie przyjęte. To właśnie wtedy narodziły się idee Vavamuffin, Zjednoczenie Soundsystem czy Pablopavo i Ludziki, dzięki którym połączono muzykę z literackim pierwiastkiem. I to właśnie z Ludzikami, artysta pojawi się w lipcu na lubelskiej scenie. Wiosną 2022 zaprezentowano płytę „Mozaika” i zgodnie z zapowiedzią samych artystów, jest ona kolejnym krokiem w ich brzmieniowych poszukiwaniach. „Ostatnie trzy lata, jakie minęły od wydania Marginala, nie były dla nikogo łatwe. Ani dla grajków, ani dla słuchaczy. I trochę o tym jest ta płyta, ale też trochę o tym, że są rzeczy, które pomagają przetrwać najcięższe chwile.” – opisuje Pablopavo.

Zdjęcie ze sceny Pablopavo i Ludziki
Pablopavo i Ludziki

Nanga – słyszeliście o Lao Che? To w takim razie Filip Różański i Maciej Dzierżanowski nie będą brzmieć obco. Kiedy legendarny zespół ogłosił zawieszenie działalności, w 2020 powrócił w nieco zmienionym składzie i pod zupełnie inną nazwą. Za mikrofonem stanęła Magdalena Dubowska, którą mogliśmy poznać z zespołów Utrata Skład czy Gang Śródmieście. Muzyczne szeregi zasila również Karol Gola – dawny saksofonista Pink Freudów i samego Lao Che. Czego możemy się spodziewać? Brzmień generowanych przez samplery, połączonych  z żywym brzmieniem instrumentów.

Zespół Nanga siedzący na ławce
Nanga / zdjęcie: Andrzej Olszanowski

Niedługo poznamy następne ogłoszenia koncertowe i pozamuzyczne, więc miejcie uszy i oczy szeroko otwarte!

 

Zobacz też: Co Jest Grane Festival powraca w czerwcu 2022

Co Jest Grane Festival powraca w czerwcu 2022

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News