Co Jest Grane Festival powraca w czerwcu 2022 – znamy pełen line-up

Portret Moniki Brodki

Oczekiwany od dwóch lat Co Jest Grane Festival 2022 wraca po pandemicznej przerwie! „Co Jest Grane Festival. Women’s Voices Edition” odbędzie się 17 i 18 czerwca w Łazienkach Królewskich w Warszawie przy ul. Myśliwieckiej 1. Zobaczymy między innymi Brodkę, Darię Zawiałow, Marię Peszek i wielu innych utalentowanych artystów i artystek. Sprawdźcie koniecznie pełen line-up!

Tegoroczna edycja to zdecydowanie kobiety i choć nie zabraknie znanych męskich twórców, organizacja festiwalu – od repertuaru, scenografii, aż po finałowe wystąpienie „Women’s Voices Kolektyw” – znajdzie się w rękach wyjątkowych pań.

Program Co Jest Grane Festival 2022

Czego możemy się spodziewać? Topowych artystów podczas dziesięciu koncertów w ciągu dwóch dni, swobodnej atmosfery wypełnionej licznymi spotkaniami, atrakcjami dla rodzin z dziećmi, a także foodtrackami z kuchnią z całego świata.


Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍

Po dwuletniej pandemicznej przerwie festiwal Co Jest Grane wraca w wersji dostosowanej do tego, co dzieje się aktualnie w polskim popie, czyli w wersji Women’s Voices Edition. Kobiety narzucają ton tego, co jest obecnie grane i festiwal chce to pokazać. Kobiety nadadzą ton całej imprezie, zaproszą też męską część lineupu oraz dodatkowych gości. To wszystko w wyjątkowo piknikowej i relaksującej atmosferze
w nowej lokalizacji festiwalu, czyli w Łazienkach Królewskich – mówią organizatorzy – Anna Pruszyńska, dyrektor produkcji eventów i Jacek Zmiczerewski, dyrektor rozwoju biznesu eventów.

Pierwsze gwiazdy, które wystąpią na festiwalu to Brodka, Daria Zawiałow, Maria Peszek, Zalewski, Natalia Przybysz, Karaś/Rogucki, Sorry Boys i Igo. Zwieńczeniem tego festiwalu staną się występy Women’s Voices Kolektyw w składzie: Paulina Przybysz, Monika Borzym, Brodka, Ania Karwan, Kasia Lins, Margaret, Maria Peszek, Julia Pietrucha i Natalia Przybysz.

Piątek, 17 Czerwca 

  • 17:00-18:00 Natalia Przybysz
  • 18:30-19:30 Karaś/Rogucki
  • 20:00-21:00 Daria Zawiałow
  • 21:30-22:30 Krzysztof Zalewski
  • 23:00-24:00 WOMEN’S VOICES KOLEKTYW: Paulina Przybysz, Ania Karwan, Margaret, Natalia Przybysz, Julia Pietrucha

Sobota, 18 Czerwca 

  • 17:00-18:00 Sorry Boys
  • 18:30-19:30 Igo
  • 20:00-21:00 Maria Peszek
  • 21:30-22:30 Brodka
  • 23:00-24:00 WOMEN’S VOICES KOLEKTYW: Paulina Przybysz, Monika Borzym, Kasia Lins, Maria Peszek, Brodka

Festiwalowe bramy otworzą się o godzinie 16:00.  

Artystki i artyści Co Jest Grane Festival 2022

Brodka

Brodka to przede wszystkim wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, ale także reżyserka klipów i producentka. Zainspirowana rockiem alternatywnym, popem, elektroniką oraz muzyką gór, stworzyła własny i niepowtarzalny styl. Artystka jest sześciokrotną laureatką Fryderyków.

Zdjęcie Moniki Brodki w czarnej, skórzanej marynarce

Rok 2018 przyniósł w twórczości Brodki trasę koncertową oraz album „MTV Unplugged Brodka”. Jak sama tłumaczy, był to kamień milowy jej scenicznego życia –  ,,kiedy jako dziecko zafascynowana oglądałam MTV Unplugged w wykonaniu Nirvany czy Alice In Chains, mogłam tylko marzyć, że kiedyś stanę się częścią tego projektu.”.

Największą popularność przyniósł jej album „Granda” z 2010 roku. Te folkowo-elektroniczne brzmienia, oddzieliły Brodkę od wcześniejszego popowego repertuaru. Płyta pokryła się podwójną platyną, a artystka awansowała do pierwszej artystycznej ligi.

Natalia Przybysz

Natalia Przybysz to kompozytorka, autorka tekstów i aktywistka. Swoją karierę rozpoczęła w 2001 roku, od założenia z siostrą zespołu Sistars. Po jego zakończeniu, Natalia skupiła się na solowej karierze i poszukiwaniach własnej artystycznej drogi.

Portret Natalii Przybysz w białej koszuli

Rok 2011 okazał się przełomowy w karierze artystki. To właśnie wtedy powstał wyjątkowy projekt koncertowy „Kozmic Blues”. Niedługo po tym, nagrała album „Kozmic Blues: Tribute to Jenis Joplin. Praca nad tym projektem pozwoliła Przybysz na eksplorację brzmień bluesa, soulu, jazzu i funku. Pod wpływem tych inspiracji, powstał „Prąd”. Znajdziemy w nim takie utwory jak „Miód” czy „Nazywam się niebo”. Płyta pokryła się platyną i została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album Roku Rock, a piosenka „Miód” Fryderykiem jako Singiel Roku. Kolejny album to „Światło nocne”. Na płycie znalazły się między innymi „Światło nocne”, „Dzieci malarzy”, ,,Przez sen”, a także „Świat wewnętrzny”. Za tę płytę, artystka otrzymała Fryderyka w kategorii Album Roku Pop.

Daria Zawiałow

Jest autorką tekstów oraz kompozytorką. Dwukrotnie występowała w Orkiestrze Męskiego Grania, rok i dwa lata temu, wraz z Igo, Królem, Vito Bambino i Podsiadło.  W 2021 roku zdobyła MTV Europe  Music Award w kategorii Best Polish Act.

Zdjęcie Darii Zawiałow na czerwonym tle

Daria Zawiałow, zadebiutowała albumem „A kysz!“ w 2017 roku.  Krótko po tym, została okrzyknięta objawieniem roku i nagrodzona dwoma Fryderykami w kategoriach  Album Roku Alternatywa oraz Fonograficzny Debiut  Roku. Płyta uzyskała status Platynowej.

Dokładnie dwa lata później, świat poznał drugi album artystki – „Helsinki“. Płyta zyskała status Platynowej Płyty już kilka miesięcy po premierze, a branża uznała ją  za najlepszy album 2019 roku, honorując Fryderykiem w kategorii „Album roku Pop Alternatywny”.

Maria Peszek

To legendarna wokalistka i autorka tekstów, aktorka, a także performerka. Przez dekadę aktywności aktorskiej grała u najważniejszych reżyserów teatralnych i filmowych – Jerzego Grzegorzewskiego, Piotra Łazarkiewicza, Agnieszki Holland, Jerzego Stuhra, Kazimierza Kutza czy Krystiana Lupa.

Zdjęcie Marii Peszek w białych rękawicach bokserskich

Od początku lat dwutysięcznych, skupia się jednak na twórczości muzycznej. Od 2005 wydała cztery albumy solowe – miasto mania (2005), maria Awaria (2008), Jezus Maria Peszek (2012) oraz Karabin (2016). Każdy z nich, co wydaje się być wpisane w twórczość Peszek, wywoływał medialną burzę. Okazywały się jednocześnie artystycznym i komercyjnym sukcesem, zyskując miano platynowych lub podwójnie platynowych.

Maria Peszek zagrała ponad czterysta koncertów w Polsce i poza nią. To również laureatka licznych, prestiżowych nagród – Paszportu Polityki, Fryderyków, Wdech Gazety Wyborczej i Fenomenu Przekroju.

Margaret

Na swoim koncie ma już pięć studyjnych albumów, w tym dwa platynowe – „Add The Blonde” (2014) i „ Just The Two of Us” (2015). Gdy zdecydowała się na zwrot w swojej karierze, wydając album “Gaja Hornby” (2019), ukazała zupełnie nowe oblicze. Płyta zdobyła nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku Pop. Choć początkowo poruszała się po muzyce pop, udowodniła, że hip-hop i brzmienia urban music to droga, którą warto iść. W 2021 roku Margaret powróciła z krążkiem “Maggie Vision” – który łączy w sobie fascynację hip-hopem i urban.

Piosenkarka Margaret

To jest właściwie mój drugi debiut  – mówi o „Maggie Vision” Margaret – Mój nowy album jest słodko-gorzki. W ramach dojrzewania zaczęłam być dużo bardziej świadoma rzeczy, które wokół mnie się dzieją. Już na płycie „Gaja Hornby” były momenty, kiedy we mnie buzowało, ale teraz naprawdę tego nie uciszam i nie przypudrowuję, ale z siebie wypluwam, bo mam ku temu powody.

W singlowym „Reksiu” pojawia się Otsochodzi, z kolei do stworzenia utworu „Roadster” został zaproszony Kizo. Hiphopowy sznyt albumu podkręcają także Young Igi („Pure Fun”), Kukon („No Future”) i Urboishawty („Say No More” – jedyny utwór w języku angielskim).

Pod względem muzycznym nie chciałam robić czystego hip-hopu, absolutnie. Na „Maggie Vision” nadal są chwytliwe melodie, nadal czerpię z popu, ale w połączeniu z hiphopowymi inspiracjami i moimi kwaśnym tekstami, nabierają u mnie zupełnie nowego wymiaru. – tłumaczy Margaret.

Paulina Przybysz

Znana ze swoich wcieleń jak Sistars, Pinnawela, Rita Pax, Archeo, w swojej twórczości łączy estetykę lat dziewięćdziesiątych ze współczesnymi brzmieniami.  Po zawieszeniu działalności Sistars, w 2017 powróciła na scenę pod swoim imieniem i nazwiskiem, bogatsza o Fryderyka za najlepszy album elektroniczny płytą „Chodź tu”. Przeplata tematykę społeczną z romantyczną, intymną szczerością, zapraszając do swojego świata Dawida Podsiadło czy Vito Bambino.

Piosenkarka Paulina Przybysz

Grała ze Stanisławem Sojką, Tomaszem Stańko, Night Marks Electric Trio, Pharoahe Monch, Keyon Harold, Zalewskim, Envee, Voo Voo i Kubą Więckiem.

Kasia Lins

W 2018 roku wydała album Wiersz Ostatni, który otworzył jej szeroką drogę do świata muzyki. Ostatni album Moja wina (maj 2020) to zbiór opowiadań o piekle i raju, niemocy i pragnieniu, upadkach i uniesieniach. Choć w tle wybrzmiewają chóralne wokalizacje, uwagę zwraca świeci wydźwięk treści. Po dwóch miesiącach prowadziła live show Czego dusza pragnie, będącym pierwszym tego typu wydarzeniem koncertowo-teatralno-filmowym.

Ania Karwan

Dała się poznać szerszej publiczności podczas VII edycji programu „The Voice of  Poland” z 2016 roku, w którym dotarła do finału. Zwyciężczyni konkursu Premiery 56 Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.  Karwan obecna jest na scenie od kilkunastu lat,  grając koncerty w Polsce i  za granicą oraz współpracując z czołówką polskich artystów, jak i  światowymi kompozytorami muzyki filmowej przy Festiwalu Muzyki Filmowej.

Piosenkarka Anna Karwan

Jej głos można usłyszeć w produkcjach filmowych i  Serialowych – „Listy do M”, „Pitbull”, „Planeta Singli”, czy  „Legendy Polskie”, gdzie wspólnie z Matheo przypomniała przebój  Zdzisławy Sośnickiej „Aleja Gwiazd”.  Debiutancka płyta ukazała się w lutym 2019, na której znajdziemy utwory „Głupcy”, czy „Czarny Świt”.

Monika Borzym

Wokalistka jazzowo-soulowa pokolenia millenialsów, wyznacza nowy kierunek dla polskiej sceny jazzowej. Urodzona w Warszawie, studiowała w Warszawie i Los Angeles. Podczas Jazz Jamboree 2009, Monika była jedyną polską wykonawczynią i jedyną kobietą, zaproszoną przez Michała Urbaniaka na koncert w Sali Kongresowej. Był to faktyczny początek jej muzycznej kariery.

Piosenkarka Monika Borzym

W 2011, we współpracy z producentem Mattem Piersonem, wydała debiutancki album – “Girl Talk”, obejmujący interpretacje kobiecych evergreenów jazzowych, soulowych i popowych – Abbey Lincoln, Joni Mitchell, Erykah Badu, Amy Winehouse, Rachel Yamagata, Björk i Dido.

Najnowszy, piąty album Moniki to płyta “Radiohedonistycznie. Live at Wytwórnia”, która ukazała się 16 listopada 2018. Osiem utworów Radiohead, jeden zespołu Hey i piosenka z filmu “Tańcząc w ciemnościach”, zaaranżowane przez Nikolę Kołodziejczyka.

“Muzyka Radiohead nie jest łatwa w wykonaniu. Ale rzeczy, które sama sobie piszę, są dla mnie zbyt proste do śpiewania, i nie są wyzwaniem natury wokalnej – stąd moje upodobanie do śpiewania coverów wybitnych artystów. Ten projekt to najlepszy prezent urodzinowy, jaki kiedykolwiek sobie sprawiłam. “Radiohedonistycznie” powstało z czystego hedonizmu – mojej osobistej przyjemności zaśpiewania ukochanych piosenek, zaaranżowanych i zagranych przez zespół moich marzeń” – mówi Monika.

Igor Walaszek

Igor Walaszek, znany pod pseudonimem Igo, pochodzi z Krakowa. To właśnie tam, ponad dziesięć lat temu, wraz ze swoimi przyjaciółmi, założył rockowy zespół Clock Machine. Szerszej publiczności dał się jednak poznać jako część elektronicznego duetu Bass Astral x Igo.

Zdjęcie Igora Walaszaka w satynowej koszuli

W 2019 roku Igor, podobnie jak Nosowska, Zalewski i Organek, został członkiem Orkiestry Męskiego Grania. Rok później również zasilił jej skład, tym razem z Darią Zawiałow i Błażejem Królem. Aktualnie pracuje nad swoją pierwszą solową płytą, którą zapowiada  singiel “Helena”.

KARAŚ/ROGUCKI

To wyjątkowy duet, który pojawił się na polskim rynku, niedługo po zakończeniu działalności zespołu Coma i The Dumplings. Kuba Karaś odpowiada za produkcję, Piotr Rogucki zajmuje się tekstami, wspólnie dopieszczając tworzoną muzykę.

Zdjęcie Karasia i Roguckiego w garniturach

Płyta ukazała się walentynki 2020 roku przy współpracy z wytwórnią Kayax. Jak mówią Karaś i Rogucki, znalazły się na niej erotyki motoryzacyjno-katastroficzne. Całość przybrała formę nieco mroczną, zainspirowaną muzyką lat osiemdziesiątych i new romantic.

Krzysztof Zalewski

Swoją debiutancką, a zarazem niezwykle ostrą i rockową płytę, wydał po wygranej „Idola” w 2004. Od tego czasu rozwija swoją karierę – występował z Brodką, Nosowską i w Heyu, grał też w Japoto i w Muchach. Niedługo po tym, ponownie zadebiutował albumem „Zelig”. To wyzwanie rzucone dzisiejszej muzyce popularnej – 10 rockowych piosenek, ambitnych i chwytliwych zarazem.

Czarno-białe zdjęcie Zalewskiego

Kolejna odsłona twórczości, nieco bardziej osobistej, to płyta „Złoto”. To właśnie ona doprowadziła Zalewskiego do występów na Męskim Graniu i napisania, doskonale przez wszystkich znanego utworu „Początek”.

 

Bilety możecie kupić na: eBilet.pl, Going.pl oraz Empik Bilety

 

Zobacz też: 13. edycja Millenium Docs Against Gravity

https://hiro.pl/13-edycja-millenium-docs-against-gravity/

Autor: Anna Ciesielska / insta: ann.ciesielska

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News