Oczekiwany od dwóch lat Co Jest Grane Festival 2022 wraca po pandemicznej przerwie! „Co Jest Grane Festival. Women’s Voices Edition” odbędzie się 17 i 18 czerwca w Łazienkach Królewskich w Warszawie przy ul. Myśliwieckiej 1. Zobaczymy między innymi Brodkę, Darię Zawiałow, Marię Peszek i wielu innych utalentowanych artystów i artystek.
Tegoroczna edycja to zdecydowanie kobiety i choć nie zabraknie znanych męskich twórców, organizacja festiwalu – od repertuaru, scenografii, aż po finałowe wystąpienie „Women’s Voices Kolektyw” – znajdzie się w rękach wyjątkowych pań.
Program Co Jest Grane Festival 2022
Czego możemy się spodziewać? Topowych artystów podczas dziesięciu koncertów w ciągu dwóch dni, swobodnej atmosfery wypełnionej licznymi spotkaniami, atrakcjami dla rodzin z dziećmi, a także foodtrackami z kuchnią z całego świata.
Po dwuletniej pandemicznej przerwie festiwal Co Jest Grane wraca w wersji dostosowanej do tego, co dzieje się aktualnie w polskim popie, czyli w wersji Women’s Voices Edition. Kobiety narzucają ton tego, co jest obecnie grane i festiwal chce to pokazać. Kobiety nadadzą ton całej imprezie, zaproszą też męską część lineupu oraz dodatkowych gości. To wszystko w wyjątkowo piknikowej i relaksującej atmosferze
w nowej lokalizacji festiwalu, czyli w Łazienkach Królewskich – mówią organizatorzy – Anna Pruszyńska, dyrektor produkcji eventów i Jacek Zmiczerewski, dyrektor rozwoju biznesu eventów.
Pierwsze gwiazdy, które wystąpią na festiwalu to Brodka, Daria Zawiałow, Maria Peszek, Zalewski, Igo, Natalia Przybysz oraz Karaś/Rogucki. Kolejne nazwiska poznamy w połowie maja.
Artystki i artyści Co Jest Grane Festival 2022
Brodka
Brodka to przede wszystkim wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, ale także reżyserka klipów i producentka. Zainspirowana rockiem alternatywnym, popem, elektroniką oraz muzyką gór, stworzyła własny i niepowtarzalny styl. Artystka jest sześciokrotną laureatką Fryderyków.
Rok 2018 przyniósł w twórczości Brodki trasę koncertową oraz album „MTV Unplugged Brodka”. Jak sama tłumaczy, był to kamień milowy jej scenicznego życia – ,,kiedy jako dziecko zafascynowana oglądałam MTV Unplugged w wykonaniu Nirvany czy Alice In Chains, mogłam tylko marzyć, że kiedyś stanę się częścią tego projektu.”.
Największą popularność przyniósł jej album „Granda” z 2010 roku. Te folkowo-elektroniczne brzmienia, oddzieliły Brodkę od wcześniejszego popowego repertuaru. Płyta pokryła się podwójną platyną, a artystka awansowała do pierwszej artystycznej ligi.
Natalia Przybysz
Natalia Przybysz to kompozytorka, autorka tekstów i aktywistka. Swoją karierę rozpoczęła w 2001 roku, od założenia z siostrą zespołu Sistars. Po jego zakończeniu, Natalia skupiła się na solowej karierze i poszukiwaniach własnej artystycznej drogi.
Rok 2011 okazał się przełomowy w karierze artystki. To właśnie wtedy powstał wyjątkowy projekt koncertowy „Kozmic Blues”. Niedługo po tym, nagrała album „Kozmic Blues: Tribute to Jenis Joplin. Praca nad tym projektem pozwoliła Przybysz na eksplorację brzmień bluesa, soulu, jazzu i funku. Pod wpływem tych inspiracji, powstał „Prąd”. Znajdziemy w nim takie utwory jak „Miód” czy „Nazywam się niebo”. Płyta pokryła się platyną i została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album Roku Rock, a piosenka „Miód” Fryderykiem jako Singiel Roku. Kolejny album to „Światło nocne”. Na płycie znalazły się między innymi „Światło nocne”, „Dzieci malarzy”, ,,Przez sen”, a także „Świat wewnętrzny”. Za tę płytę, artystka otrzymała Fryderyka w kategorii Album Roku Pop.
Daria Zawiałow
Jest autorką tekstów oraz kompozytorką. Dwukrotnie występowała w Orkiestrze Męskiego Grania, rok i dwa lata temu, wraz z Igo, Królem, Vito Bambino i Podsiadło. W 2021 roku zdobyła MTV Europe Music Award w kategorii Best Polish Act.
Daria Zawiałow, zadebiutowała albumem „A kysz!“ w 2017 roku. Krótko po tym, została okrzyknięta objawieniem roku i nagrodzona dwoma Fryderykami w kategoriach Album Roku Alternatywa oraz Fonograficzny Debiut Roku. Płyta uzyskała status Platynowej.
Dokładnie dwa lata później, świat poznał drugi album artystki – „Helsinki“. Płyta zyskała status Platynowej Płyty już kilka miesięcy po premierze, a branża uznała ją za najlepszy album 2019 roku, honorując Fryderykiem w kategorii „Album roku Pop Alternatywny”.
Maria Peszek
To legendarna wokalistka i autorka tekstów, aktorka, a także performerka. Przez dekadę aktywności aktorskiej grała u najważniejszych reżyserów teatralnych i filmowych – Jerzego Grzegorzewskiego, Piotra Łazarkiewicza, Agnieszki Holland, Jerzego Stuhra, Kazimierza Kutza czy Krystiana Lupa.
Od początku lat dwutysięcznych, skupia się jednak na twórczości muzycznej. Od 2005 wydała cztery albumy solowe – miasto mania (2005), maria Awaria (2008), Jezus Maria Peszek (2012) oraz Karabin (2016). Każdy z nich, co wydaje się być wpisane w twórczość Peszek, wywoływał medialną burzę. Okazywały się jednocześnie artystycznym i komercyjnym sukcesem, zyskując miano platynowych lub podwójnie platynowych.
Maria Peszek zagrała ponad czterysta koncertów w Polsce i poza nią. To również laureatka licznych, prestiżowych nagród – Paszportu Polityki, Fryderyków, Wdech Gazety Wyborczej i Fenomenu Przekroju.
Igor Walaszek
Igor Walaszek, znany pod pseudonimem Igo, pochodzi z Krakowa. To właśnie tam, ponad dziesięć lat temu, wraz ze swoimi przyjaciółmi, założył rockowy zespół Clock Machine. Szerszej publiczności dał się jednak poznać jako część elektronicznego duetu Bass Astral x Igo.
W 2019 roku Igor, podobnie jak Nosowska, Zalewski i Organek, został członkiem Orkiestry Męskiego Grania. Rok później również zasilił jej skład, tym razem z Darią Zawiałow i Błażejem Królem. Aktualnie pracuje nad swoją pierwszą solową płytą, którą zapowiada singiel „Helena”.
KARAŚ/ROGUCKI
To wyjątkowy duet, który pojawił się na polskim rynku, niedługo po zakończeniu działalności zespołu Coma i The Dumplings. Kuba Karaś odpowiada za produkcję, Piotr Rogucki zajmuje się tekstami, wspólnie dopieszczając tworzoną muzykę.
Płyta ukazała się walentynki 2020 roku przy współpracy z wytwórnią Kayax. Jak mówią Karaś i Rogucki, znalazły się na niej erotyki motoryzacyjno-katastroficzne. Całość przybrała formę nieco mroczną, zainspirowaną muzyką lat osiemdziesiątych i new romantic.
Krzysztof Zalewski
Swoją debiutancką, a zarazem niezwykle ostrą i rockową płytę, wydał po wygranej „Idola” w 2004. Od tego czasu rozwija swoją karierę – występował z Brodką, Nosowską i w Heyu, grał też w Japoto i w Muchach. Niedługo po tym, ponownie zadebiutował albumem „Zelig”. To wyzwanie rzucone dzisiejszej muzyce popularnej – 10 rockowych piosenek, ambitnych i chwytliwych zarazem.
Kolejna odsłona twórczości, nieco bardziej osobistej, to płyta „Złoto”. To właśnie ona doprowadziła Zalewskiego do występów na Męskim Graniu i napisania, doskonale przez wszystkich znanego utworu „Początek”.
Bilety możecie kupić na: eBilet.pl, Going.pl oraz Empik Bilety
- https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/co-jest-grane/
- https://goingapp.pl/wydarzenie/co-jest-grane-24-festival-2/czerwiec-2022
- https://empikbilety.pl/wydarzenie/co-jest-grane-24-festival-2/czerwiec-2022
Zobacz też: 13. edycja Millenium Docs Against Gravity
Autor: Anna Ciesielska / insta: ann.ciesielska