Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera

Już jutro rusza jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera. Od 21 do 26 kwietnia w warszawskiej KINOTECE i w kilku innych miastach Polski przegląd najciekawszych produkcji afrykańskiej kinematografii.

Tym razem, jak zapowiadają organizatorzy, będzie wyjątkowo uroczyście. W końcu jubileusze wymagają specjalnej oprawy. W programie tegorocznego Festiwalu jak zawsze najlepsze, starannie wyselekcjonowane, filmy. Wydarzenie otworzy nominowany do Oscara dokument „Virunga” Orlando van Einsiedela wyprodukowany przez Leonardo DiCaprio. Obraz przedstawia historię parku narodowego, stanowiącego jedno z ostatnich miejsc bytowania gatunku goryli górskich, a także będącego niemym świadkiem okrutnej wojny domowej. W serii dokumentów pojawi się  również  osadzony w kontekście Arabskiej Wiosny, „Fale” reż. Ahmeda Noura.

Jednak AfryKamera to przede wszystkim fabuły. Te, które prezentowane będą w tej edycji, zapowiadają się niezwykle ciekawie. W programie „Gorączka” Hichama Ayoucha, francusko-marokański film poruszający problem konfliktów kolejnych pokoleń imigrantów, a także zakazane w Kenii z powodu „promocji zachowań homoseksualnych”, „Historie naszego życia” Jima Chuchu. „Historie” zajęły 2 miejsce w plebiscycie publiczności w sekcji Nagroda Publiczności Panorama – Film Fabularny 2015 na MFF w Berlinie. Fani kina afrykańskiego, a także wszyscy, którzy chcieliby je bliżej poznać, nie mogą przegapić „Nieposzlakowanej opinii” w reż. Jahmila X.T. Qubeki o relacji nauczyciela i uczennicy podszytej obsesją seksualną i przemocą, oraz „Bastardo” w reż. Néjiba Belkadhiego – opowieści z motywem władzy, z klimatem przypominającym twórczość Kusturicy.

W związku z okrągłą festiwalową rocznicą, w tym roku imprezie towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, m.in. futurystyczna wystawa rysunków „Africa 2081 A.D.”, prezentująca, jak największe miasta Afryki mogą wyglądać za blisko 70lat. Jako że w tym roku w centrum zainteresowania znajduje się Etiopia, zaplanowano warsztaty kuchni etiopskiej, warsztaty etiopskiej ceramiki, pokazy multimedialne o architekturze tego kraju.

Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie zwycięzców, którzy otrzymają Nagrodę Jury ZŁOTA ZEBRA oraz Nagrodę Publiczności ZŁOTA GAZELA wraz z nagrodami pieniężnymi.

Na naszym fanpage’u znajdziecie konkurs, w którym możecie wygrać wejściówki na festiwal.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News