Filmy nieobyczajne, czyli które?

" LOLITA " MOVIE STARRING JEREMY IRONS AND DOMINIQUE SWAIN

Sceny o charakterze miłosnym, tudzież romantycznym znajdziemy w praktycznie każdym filmie – to nie nowość. Jednak tym razem wybraliśmy dla Was kilka filmów, w których pożądanie i perwersja grają główne role.

Lolita, 1997  reż. Adrian Lyne

Pamiętam kiedy w roku pańskim 2006 ze szkolnej biblioteki wypożyczyłam Lolitę Nabokova. Była to zdecydowanie najbardziej zaczytana książka jaką miałam okazję zobaczyć w życiu. A dla mnie pierwsza przesłanka, że sex to znacznie bardziej chodliwy towar niż antyczne dobro i piękno czy polski bóg i honor.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Dwie ekranizacje tej genialnej powieści, choć całkiem solidnie oparte na literackim pierwowzorze, znacząco się różnią. Czym? Nade wszystko stosunkiem głównego bohatera, Humberta Humberta do tytułowej Lolity i vice versa. Jakkolwiek w ekranizacji Kubricka z 1962 jest on raczej niegroźnym wujem-podglądaczem, a ona wdzięczącą się panienką (dodajmy, że wcale nie wyglądającą na swoje książkowe 12 lat). Choć Kubrick jest twórcą genialnym, a Lyne zaledwie poprawnym rzemieślnikiem, swoją ekranizacją z 17-letnią Dominique Swain i Jeremy’m Ironsem bije na głowę  mistrza. Nie bez wpływu były też wcześniejsze doświadczenia reżyserskie Brytyjczyka, który jest bodajże najlepszym twórcą scen erotycznych w kinie lat 90., to właśnie Lyne odpowiada za filmy takie jak Niemoralna propozycja czy Fatalne zauroczenie. Wracając jednak do Lolity – erotyczne napięcie trzyma od pierwszej, do ostatniej minuty, a widzowie nie są w stanie jednoznacznie ocenić kto tu jest ofiarą, a kto uwodzicielem. Bliżej niż do apoteozy pedofilii jest jednak ,,Lolicie” Lyne’a do dzieła stawiającego pytanie o początek świadomej seksualności człowieka.

Ukryte pragnienia, 1996, reż. Bernardo Bertolucci

Historia zdaje się być banalna jak fabuła powieści Danielle Steele – oto 19-letnia Lucy Harmon przyjeżdża ze Stanów do przyjaciół swojej zmarłej matki, żyjących w komunie artystycznej w starym domu w Toskanii. Dziewczyna liczy, że uda się jej dowiedzieć kto jest jej biologicznym ojcem. Pragnie też spotkać chłopaka, z którym całowała się po raz pierwszy cztery lata wcześniej. Bernardo Bertolucci każdorazowo tworzy w swych filmach wysmakowaną atmosferę seksualnego rozpasania bez konieczności portretowania jego bezpośrednich przejawów, jednak w Ukrytych pragnieniach wznosi się na wyżyny reżyserskiego kunsztu portretując różne wymiary nie tylko pożądania, ale też miłości. Mamy tu całą plejadę typów ludzkich, a w tle przepiękną toskańską przyrodę i hipnotyczną muzykę m.in. kultowego Portishead, a także młodziutką i szalenie pociągającą Liv Tyler. Warto też wspomnieć o kolejnym z serii znakomitych polskich tłumaczeń tytułów filmowych – gdybyście się zastanawiali Ukryte pragnienia to po angielsku Stealing beauty. Hmm.

Gorzkie gody, 1992, reż. Roman Polański

Jakże inaczej ogląda się z perspektywy czasu i głośnych procesów erotyczne filmu Romana Polańskiego… W Gorzkich godach, pierwszym filmie, w którym główną rolę Polański powierzył Emmanuelle Seigner brak co prawda nimfetek 'wcale nie wyglądających na 15 lat’, jest za to para tocząca grę pełną sadyzmu i wybujałej erotyki. Kto widział, ten wie ile radości może dać odpowiednio użyty jogurt.

Podobnie jak numer cztery naszego zestawienia (,,Oczy szeroko zamknięte”) sex jest dla bohaterów nie celem, a środkiem i ma w sobie naprawdę niewiele z niewinnej rozkoszy. Gorzkie gody wciągają, odurzają i udowadniają, że rzadko grająca w innych niż  filmy męża produkcjach Seigner jest naprawdę znakomitą aktorką. Ten film to także znakomity kontekst do o ponad dekadę młodszego Wenus w futrze. Choćby jako komentarz Polańskiego do zmieniającej się wraz z wiekiem seksualności kobiet.

Oczy szeroko zamknięte, 1999, reż.Stanley Kubrick

https://www.youtube.com/watch?v=yzkVAUFptaA

W latach 90. Hollywood nie słyszało jeszcze nawet o Brangelinie,  a najgorętszą aktorską parą byli właśnie oni – Tom Cruise i Nicole Kidman, którzy mimo niekompatybilnego wzrostu (Nicole przerastała Toma o bagatela 10 cm) wytrzymali ze sobą, przynajmniej oficjalnie, całe 11 lat.

Ten film to kolejne podejście Kubricka do kina erotycznego i trzeba przyznać, że  bardzo udane. Tom Cruise gra tu lekarza, a bonusowo nudziarza. Nic więc dziwnego, że  nudzi też swoją młodą i piękną żonę. Na co dzień i od święta. W kuchni i w sypialni. Po jednym z jej szokujących wyznań wychodzi w noc, aby poznać świat cielesnych uciech w iście starożytnorzymskiej odsłonie. To, co różni Oczy szeroko zamknięte od innych filmów z niniejszego zestawienia to forma podania scen erotycznych – u Kubricka stanowią one jedynie sztafaż i urozmaicenie thrillera, a nie meritum filmu. Polecamy jako kawałek dobrego kina, niekoniecznie miły finał randki.

9 i 1/2 tygodnia, 1986, reż. Adrian Lyne

Jeśli zastanawiacie się dla kogo miękły nogi Waszym mamom, musicie obejrzeć 9 i 1/2 tygodnia i zobaczyć władczego Mickeya Rourke’a. Przed ćpaniem, chlaniem i potyczkach na ringu. Niejedno można o tym filmie powiedzieć, ale niechybnie przyczynił się do zmiany stosunku społeczeństwa do wszelkiego typu erotycznych gier, postrzeganych wcześniej częstokroć raczej jako perwersja, niż niezbędne urozmaicenie.

Tekst: Helena Łygas

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News