Edel Rodriguez w obronie wolności. Artysta kubańskiego pochodzenia zwraca uwagę na problemy światowej polityki

Ilustracja przedstawia pomarańczowego, krzyczącego mężczyznę, który zamiast włosów ma płomienie

Amerykański artysta kubańskiego pochodzenia, w karykaturalny sposób ukazuje realia współczesnej polityki. Przyglądamy się twórczości Edela Rodrigueza, która w równie prosty, co błyskotliwy sposób zwraca naszą uwagę na kryzysy nękające nie tylko Stany Zjednoczone, ale i cały świat.

Edel Rodriguez w wieku 9 lat przeniósł się wraz z rodziną z Kuby do Stanów Zjednoczonych. Jego dzieła charakteryzuje wielobarwność, intensywność kolorów, natomiast ich prostota sprawia, że są wybitnie bezpośrednie. Właśnie w tych najbardziej wyróżniających cechach swojej twórczości, artysta doszukuje się wpływów rodzinnego państwa. Mimo to, Stany Zjednoczone stały się polem jego działania.

Ojciec powtarzał mi, że Ameryka to najcudowniejszy kraj na świecie, że możesz tu robić i mówić co chcesz. Gdy zrozumiałem, że te wartości są zagrożone – przeraziłem się. Wierzę, że w tym kraju najważniejsza jest wolność. Jedynie codzienne wykorzystywanie wolności, pozwoli nam upewnić się, że ją mamy. – wspomina Rodriguez. Tym właśnie zdaje się być jego sztuka, mianowicie wykorzystywaniem wolności, w celu zwrócenia uwagi na jej naruszanie.

Tekst: Wiktor Knowski

2,7/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News