Drunkorexia to nowe „zaburzenie odżywiania”. Na czym polega?

trzy osoby z kieliszkami do wina

Chociaż ten rodzaj -rexii, nie został oficjalnie sklasyfikowany jako medyczne zaburzenie, wielu ekspertów twierdzi, że jest to problem, z którym zmaga się coraz więcej ludzi.

Czym się charakteryzuje drunkorexia? O ile wszyscy dobrze znamy termin anoreksja, gdzie osoba cierpiąca na to zaburzenie głodzi się, ograniczając przyjmowane kalorie, tak w przypadku drunkorexii, chodzi o stawianie alkoholu nad posiłkami. Oszczędzanie kalorii z jedzenia, aby móc wypić więcej kalorycznego alkoholu. Adam E. Barry oraz Anna Kay Piazza-Gardner, w swoich najnowszych publikacjach naukowych, przypisali temu zaburzeniu trzy podstawowe zachowania.

  1. Pomijanie posiłków celem zaoszczędzenia kalorii.
  2. Obsesyjne ćwiczenia fizyczne, które mają być rekompensatą dla ilości spożytego alkoholu.
  3. Picie drinków zamiast jedzenia tradycyjnych posiłków.

Jak pokazały badania przeprowadzone na grupie studentów z Anglii, mężczyźni z drunkorexią, częściej skupiają się na wykańczających ćwiczeniach, a dziewczyny na pomijaniu posiłków przed spożyciem alkoholu, dzięki czemu obie grupy będą mogły wypić bardziej kalorycznego drinka.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Oczywiście prowadzi to do wielu niebezpiecznych konsekwencji i nie działa tak, jak można byłoby sądzić. Pomijanie posiłków jedynie spowalnia jedynie metabolizm, powodując, że cokolwiek zjecie po spożyciu alkoholu, zostanie przekształcone w tkankę tłuszczową.

Nie musimy chyba nikomu tłumaczyć też faktu, że spożywanie alkoholu na pusty żołądek, tylko przyspieszy jego skutki uboczne w postaci stanu upojenia alkoholowego.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News