Chociaż ten rodzaj -rexii, nie został oficjalnie sklasyfikowany jako medyczne zaburzenie, wielu ekspertów twierdzi, że jest to problem, z którym zmaga się coraz więcej ludzi.
Czym się charakteryzuje drunkorexia? O ile wszyscy dobrze znamy termin anoreksja, gdzie osoba cierpiąca na to zaburzenie głodzi się, ograniczając przyjmowane kalorie, tak w przypadku drunkorexii, chodzi o stawianie alkoholu nad posiłkami. Oszczędzanie kalorii z jedzenia, aby móc wypić więcej kalorycznego alkoholu. Adam E. Barry oraz Anna Kay Piazza-Gardner, w swoich najnowszych publikacjach naukowych, przypisali temu zaburzeniu trzy podstawowe zachowania.
- Pomijanie posiłków celem zaoszczędzenia kalorii.
- Obsesyjne ćwiczenia fizyczne, które mają być rekompensatą dla ilości spożytego alkoholu.
- Picie drinków zamiast jedzenia tradycyjnych posiłków.
Jak pokazały badania przeprowadzone na grupie studentów z Anglii, mężczyźni z drunkorexią, częściej skupiają się na wykańczających ćwiczeniach, a dziewczyny na pomijaniu posiłków przed spożyciem alkoholu, dzięki czemu obie grupy będą mogły wypić bardziej kalorycznego drinka.
Oczywiście prowadzi to do wielu niebezpiecznych konsekwencji i nie działa tak, jak można byłoby sądzić. Pomijanie posiłków jedynie spowalnia jedynie metabolizm, powodując, że cokolwiek zjecie po spożyciu alkoholu, zostanie przekształcone w tkankę tłuszczową.
Nie musimy chyba nikomu tłumaczyć też faktu, że spożywanie alkoholu na pusty żołądek, tylko przyspieszy jego skutki uboczne w postaci stanu upojenia alkoholowego.