Czy Mata dopuścił się plagiatu?

Mata plagiat

Niewielu jest w Polsce tak popularnych artystów, jak Mata. Jego ostatni album bije kolejne rekordy popularności, a młody raper podjął spektakularną współpracę z siecią McDonald’s. Ostatnio w mediach społecznościowych pojawiła się jednak pewna wątpliwość… dotycząca konkretnie możliwości plagiatu okładki płyty Młody Matczak.

Michała Matczaka, znanego szerzej jako Mata, przedstawiać nie trzeba. Wypłynął na głębokie wody dzięki utworowi pod tytułem Patointeligencja, w którym niezwykle szczerze opowiada o rzeczywistości współczesnych nastolatków z bogatych domów. Później popularność wzrastała w zastraszającym tempie – Mata doczekał się nawet billboardu na Manhattanie.

Ale jak to… plagiat? Mata, co Ty dajesz?

Choć w polskim rapie mieliśmy dość często do czynienia z plagiatami jeśli chodzi chociażby o warstwę muzyczną, to tym razem sprawa wygląda nieco inaczej. Okładka albumu Młody Matczak do złudzenia przypomina bowiem zdjęcie autorstwa pewnej argentyńskiej artystki, Rominy Ressi. Zauważył to prawdopodobnie jeden z internautów, który natychmiast wywołał burzę w polskich social mediach.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Do zarzutów odniosła się Zuza Krajewska, autorka okładki nowego albumu Maty. W lakonicznym sprostowaniu na swoim Instagramie napisała, że nigdy wcześniej nie widziała prac argentyńskiej artystki i że to nie jest plagiat. Co więcej, sama napisała – za pomocą tej samej platformy – do Rominy Ressi, wyjaśniając, że nie znała jej twórczości, ale bardzo miło się z nią poznać.

Co dalej z okładką?

Póki co nic nie wskazuje na to, żeby ktokolwiek podjął kroki prawne dotyczące rzekomego plagiatu. Argentynka została rzecz jasna poinformowana o całej sytuacji, nie tylko przez Krajewską, ale także grono polskich internautów. Czy mamy do czynienia z plagiatem – cóż, każdy ma swoją opinię na ten temat. Zdjęcie jest faktycznie łudząco podobne. Ale czy tworząc okładkę albumu jednego z najbardziej znanych polskich raperów zaryzykowalibyście kradzież czyjejś własności intelektualnej i artystycznej?

Zobacz także: Recenzja nowego albumu Young Leosi

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News