Czy „Król Lew” jest plagiatem bajki „Kimba Biały Lew”? Porównujemy kadry

Porównanie dwóch klatek, duży oraz mały lew

Niedawno kanał Alli Kat udostępnił na YouTube film porównujący sceny z Króla Lwa oraz Kimby, który dowodzi ogromnej liczbie podobieństw między bajkami.

Bajka Kimba Biały Lew została stworzona w 1950 roku przez Osamu Tezuka i animowana w 1965 roku. Król Lew wszedł na ekrany o wiele później, bo w 1994 roku, lecz Disney od razu został oskarżony o kradzież japońskiej historii. Pomimo tego, bajka była chwalona przez wielu krytyków za swoją oryginalność, gdyż czerpała inspiracje z Hamleta Szekspira.

Oba filmy zostały oparte na dwóch różnych scenariuszach, jednak zawierają mnóstwo podobieństw artystycznych. Król Lew składa się z sekwencji ściśle pasujących do Kimby, a przede wszystkim także porusza temat kręgu życia.

Mogę śmiało powiedzieć, że Król Lew absolutnie nie czerpał inspiracji z Kimby – jasno stwierdził animator Tom Sito, który tworzył produkcje, takie jak Aladyn, czy Piękna i Bestia. Jego zdaniem artyści, którzy pracowali nad filmem, obserwowali Kimbę w latach sześćdziesiątych i utknęła im w zakamarkach pamięci. Nikt świadomie nie chciał skopiować bajki z dzieciństwa. Mimo to, Madhavi Sunder przyznał, że gdyby Tezuka zaskarżył Disneya o plagiat, sprawa mogłaby być naprawdę duża.

A Wy, co uważacie na ten temat?

Porównanie dwóch scen, stado ptaków

Porównanie dwóch scen, ciemne lwy

Porównanie dwóch scen, dwa lwy siedzące na wzgórzu

Porównanie dwóch scen, widoki, niebieska woda i góra

Porównanie dwóch scen, lew i ptak

Porównanie dwóch scen, lew na górze

Tekst: Natalia Czachor

4/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News