Strona główna art Czy „Król Lew” jest plagiatem bajki „Kimba Biały Lew”? Porównujemy kadry

Czy „Król Lew” jest plagiatem bajki „Kimba Biały Lew”? Porównujemy kadry

Porównanie dwóch klatek, duży oraz mały lew

Niedawno kanał Alli Kat udostępnił na YouTube film porównujący sceny z Króla Lwa oraz Kimby, który dowodzi ogromnej liczbie podobieństw między bajkami.

Bajka Kimba Biały Lew została stworzona w 1950 roku przez Osamu Tezuka i animowana w 1965 roku. Król Lew wszedł na ekrany o wiele później, bo w 1994 roku, lecz Disney od razu został oskarżony o kradzież japońskiej historii. Pomimo tego, bajka była chwalona przez wielu krytyków za swoją oryginalność, gdyż czerpała inspiracje z Hamleta Szekspira.

Oba filmy zostały oparte na dwóch różnych scenariuszach, jednak zawierają mnóstwo podobieństw artystycznych. Król Lew składa się z sekwencji ściśle pasujących do Kimby, a przede wszystkim także porusza temat kręgu życia.

Mogę śmiało powiedzieć, że Król Lew absolutnie nie czerpał inspiracji z Kimby – jasno stwierdził animator Tom Sito, który tworzył produkcje, takie jak Aladyn, czy Piękna i Bestia. Jego zdaniem artyści, którzy pracowali nad filmem, obserwowali Kimbę w latach sześćdziesiątych i utknęła im w zakamarkach pamięci. Nikt świadomie nie chciał skopiować bajki z dzieciństwa. Mimo to, Madhavi Sunder przyznał, że gdyby Tezuka zaskarżył Disneya o plagiat, sprawa mogłaby być naprawdę duża.

A Wy, co uważacie na ten temat?

Porównanie dwóch scen, stado ptaków

Porównanie dwóch scen, ciemne lwy

Porównanie dwóch scen, dwa lwy siedzące na wzgórzu

Porównanie dwóch scen, widoki, niebieska woda i góra

Porównanie dwóch scen, lew i ptak

Porównanie dwóch scen, lew na górze

Tekst: Natalia Czachor

Komentarze
3,5/5 - (2 votes)