Categories: miastoorientuj się

Czy już niedługo pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn pojawi się na rynku? Pierwszy etap badań zakończony

Począwszy od lat 50. świat antykoncepcji, a co za tym idzie — odpowiedzialność za skuteczne zabezpieczenie spadała na kobiety.

Pigułki, zastrzyki, plastry, żele, urządzenia domaciczne — można byłoby wymieniać jeszcze długo. A razem z nimi, mnóstwo skutków ubocznych, w tym zaburzenia zdrowia psychicznego.

Obecnie trwają badania nad pigułką antykoncepcyjną dla mężczyzn. Jak się okazuje, pierwsze wyniki — na podstawie zażywania pigułki raz dziennie, wykazały brak znaczących skutków ubocznych dla organizmu.

Badanie obejmowało grupę 40 mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat. 10 z nich otrzymało placebo, pozostałych 30 – męską pigułkę antykoncepcją adekwatną do tej branej przez kobiety. Tabletki były brane przez mężczyzn w trakcie posiłku, przez okres 28 dni. Tabletka o roboczej nazwie 11-beta-MNTDC zawiera postać progesteronu, który blokuje hormony potrzebne do wytworzenia nasienia, z elementem podobnym do testosteronu, który ma równoważyć skoki hormonalne.

Lekarze biorący udział w badaniu jednoznacznie stwierdzili, że produkcja plemników u mężczyzn przyjmujących jedną pigułkę dziennie spadła. Niektórzy z uczestników badania zgłaszali skutki uboczne jak trądzik, obniżone libido, czy bóle głowy. Żadne z powyższych nie zostało jednak zakwalifikowane do poważnych działań niepożądanych, które mogłyby utrudniać dalsze badania.

Badania trwają nadal, a kolejnym krokiem będzie zbadanie, czy zmniejszona liczba plemników w efekcie brania pigułki, faktycznie jest wystarczająca do zapobiegnięcia ciąży.

To ekscytujący przełom w dziedzinie męskiej antykoncepcji, biorąc pod uwagę, że poprzednie próby stworzenia skutecznej metody — zastrzyki, czy żele do stosowania miejscowego przynosiły rozczarowania i intensywne skutki uboczne.

Jeśli dalsze etapy badań będą przebiegać pomyślnie, męska pigułka antykoncepcyjna ma szansę pojawić się w aptekach już za 10 lat.

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Stranger Things – najlepiej ubrani członkowie obsady

Stranger Things to popularny serial amerykański stworzony dla Netflixa. Jego fabuła zaczyna się od zaginięcia…

2 dni ago

BAPE x Minions – Minionki: wejście w streetwear

BAPE po raz kolejny uderza w świat kina. Z myślą o swoich najmłodszych odbiorcach, firma…

3 dni ago

Wielki powrót Travisa Scotta – Cactus Jack & Dior

Travis Scott wydaje się jedną z najważniejszych postaci ze świata show biznesu. Zwłaszcza jeśli mowa…

4 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Herbert George Wells

Wszyscy znają „Wehikuł czasu” i „Wojnę światów”, niewiele więc pożytku przyjdzie ze wspominania ich po…

5 dni ago

Levi’s® x Naomi Osaka w najnowszej kolaboracji

Kiedy dochodzi  do starcia mody i sportu, nie ma miejsca na przegranych. A z pewnością…

6 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Witold Gombrowicz

Warto przeszczepić co nieco z edukacyjnych obowiązków na wakacyjne przyjemności. Na przykład ponowną lekturę Gombrowicza.…

7 dni ago