Czy idylliczny obraz przystojnego artysty palącego papierosa przed paryską kawiarnią wkrótce odejdzie do lamusa?

Mężczyzna palący papierosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych postaci francuskiego kina jest niedbający o nic palacz. Nawet kobiety we francuskich filmach paliły papierosy. Od eleganckiej Coco Chanel odgrywanej przez Audrey Tatou, aż do nagiej Adele z wystającym z ust papierosem w Blue is the Warmest Colour.

Palenie zawsze pojawiało się na ekranie francuskiego kina, jednak wkrótce może się to zmienić. Francuski rząd chce zakazać pokazywania palenia tytoniu w filmach.

Podczas debaty parlamentarnej, w której trakcie były omawiane plany podniesienia ceny tytoniu, senator Nadine Grelet-Certenais, oskarżyła francuskich reżyserów o promowanie palenia papierosów w filmach.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Mężczyzna palący papierosa

70% nowych francuskich filmów zawiera przynajmniej jedną scenę, w której bohater pali papierosa, powiedziała w parlamencie. To jest promocja nałogu w całym społeczeństwie, zarówno pośród dorosłych, młodzieży, jak i dzieci, dodała.

Grelet-Certenais nie jest pierwszą osobą, która zwróciła na to uwagę. W zeszłym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO – World Health Organisation) proponowała, żeby filmy, w których pokazywane są sceny palenia papierosów, były oznaczone, jako te dla dorosłych. Oświadczenie Nadine Grelet-Certenais nie pozostało bez echa. Francuska minister zdrowia, Agnès Buzyn obiecała podjąć zdecydowane działania na ten temat.

Nie rozumiem, dlaczego palenie papierosów ma tak wielkie znaczenie we francuskim kinie, powiedziała minister. Tymi słowami potwierdziła, że spotka się z ministrem kultury, aby omówić demoralizację wizerunku społeczeństwa poprzez pokazywanie tytoniu w filmach.

Kobieta paląca papierosa

Chociaż nie wiadomo jeszcze, jakie działania zostaną podjęte, oświadczenie Pani minister zostało wyśmiane przez internautów. Krytycy jednogłośnie ogłosili propozycję, aby zakazać tego szalonego palenia papierosów. Stwierdzili także, że być może powinno się również zabronić pokazywania scen, w których aktorzy biorą narkotyki albo jadą szybko samochodem. Radiowy show Le Cinéma est mort zażartował, że teraz we francuskich filmach będziemy podziwiać postacie, które będą jadły pięć owoców i pięć warzyw dziennie.

Zważywszy na lipcowe ogłoszenie rządu, że w przeciągu następnych trzech lat ceny papierosów wzrosną, nastał ciężki czas dla palaczy we Francji. Idylliczny obraz przystojnego artysty przed paryską kawiarnią wkrótce może odejść do lamusa.

Co Wy myślicie o decyzji francuskiego rządu? Czy palenie papierosów na ekranie powinno być zabronione?

Tekst: Kasia Tilda Frąckowiak

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News