Instytut Fest za 3 dni. Oto nasze typy

Instytut Festival 2023 Magazyn HIRO Nasi ulubieni wykonawcy

W weekend startuje Instytut Festival 2023 w Modlinie. Halucynogenna atmosfera w XIX-wiecznej Twierdzy Modlin, zapowiada bardzo trafione zróżnicowanie stylistyczne, kozackie headlajny, kilka chamskich łupanek i bezprecedensowe kolaboracje polsko-zagraniczne, które są autorskim brandmarkiem tegorocznego Festiwalu.

PONIŻEJ NASZE TYPY W TEGOROCZNYM INSTYTUT FESTIVAL:

Oczywiście jednym z najbardziej oczekiwanych momentów będzie występ legendarnego DJ Hella, którego zaproszenie na festiwal jest zabiegiem wyjątkowo smacznym. Słuchaliśmy w redakcji jego ostatniej Epki “Wild at Art” na loopie. Wraz z remiksami.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Kolejny headliner ex aequo to fundament i współtwórca ruchu klubu Tresor – Neil Landstrumm. Występuje w formule B2B wraz z rodzimym producentem Szymonem Weissem. Będzie to ich kolejny występ w Polsce po opublikowaniu “Lash 101’ – EPki Weissa.

Kolejny typ na czele to Stanislav Tolkachev. Mistrz minimalizmu. Swym charakterystycznym i bezkompromisowym stylem udowadnia, że w techno jest jeszcze mnóstwo świata poza top 10 na niemieckim Beatporcie. 

Obowiązkową pozycją jest też Truant – firmowy produkt Instytut Records (bowiem to oni  zainicjowali wydawnictwo) – kolejne B2B wraz z Antigone. Zrobili to już rok temu, co kosztowało festiwal mnóstwo kasy extra z każdą minutą, którą energetyczni chłopcy przedłużali występ o ponadprogramowe minuty.

Ikarvs. Artystycznie najwyższy, bo i chyba jedyny, live-act krajowego organic house-u. Nie tylko niezłe. Ale i bardzo dobre!

Ina West niedawno wyemigrowała do Niemiec i powiła tam dziecię (z dala od Kaczyńskich, Godków i Chazanów. Przy okazji oczywiście gratulujemy!) będzie to jej pierwszy od tamtej pory występ tutaj. Artystka tworzy rasową elektronikę, ale gra do tego na gitarze. Jak nikt tutaj nigdy. I wygląda to znakomicie.

Musicie zobaczyć też Zamilską, której dobrej famy już nie trzeba powtarzać. Na alfabetycznych plakatach zawsze ostatnia. Autorską bardzo dobrą muzykę zagrają też Gooral (raczej solo – tu nie mamy pewnych źródeł), i weteran polskiego minimalu  – Michał Wolski.

Kuriozum żywego i autorskiego grania będą Klangphonics, którzy na zasadzie performansu pastiszują i obnażają przeważającą ordynarność w muzyce techno, intonując jej aranżacje na prymitywnych instrumentach typu pokrywki od garnków, czy ukulele. I mimo, że poszli w stronę bardziej muzyczną (typowy melodik hałs), to raczej spodziewamy się dominacji pokazu instrumentalnego.

Instytut Festival stara się o parytety

To może być kontrowersyjna teza. Jednak fakt, że twórczynie przedsięwzięcia to całkowicie żeński zespół pozwala wierzyć, jakby był to ruch w pewnej mierze feministyczny. Bezpośrednio wiemy, że autorki: Joanna i Iwona zatrudniają mężczyzn wyłącznie w drodze wyjątku. Narzekają, że wśród zawodów jak oświetleniowiec, czy dźwiękowiec nie znajdują kobiet. Coroczna, bardzo popularna impreza “Panie proszą panów” to z definicji festiwal, w którym występują wyłącznie dziewczyny.

Chcemy wierzyć, że Didżeje, to osobna kategoria

Didżejami trudniej się ekscytować, bowiem z definicji grają cudzą muzykę. Jednak wyjątkowo dobrze selekcjonuje DJ Keczup, przy którym człowiek wkręca się jakby na emce, chociaż nawet jeszcze nie wziął. Będzie to kolejne w programie B2B. Keczup zagra z houseowym klasykiem Normanem Weberem. Bardzo ciekawe, jak to zabrzmi.

Załączamy Instytutowe DJsety do słuchania przy czytaniu:

 

Podziału na godziny jeszcze nie znamy, ale cały line-up rozpisany jest na trzy sceny. 

Panorama Stage:

ANGELO MIKE, BRITTA ARNOLD, DD, DEAF CAN DANCE, GIZ, GOORAL LIVE, IKARVS LIVE, JAKE THE RAPPER, LASY LIVE, LUKE ERB, MICHAL ZIETARA, NEIL LANDSTRUMM B2B SZYMON WEISS, NORMAN WEBER B2B KECZUP, SASSAFRAS TREE, STEF DE HAAN, RAMPUE LIVE 

Rave Stage:

CARLA ROCA, CLARA CUVÉ, LEA OCCHI, MICHAŁ WOLSKI LIVE, MRD, NARCISS, PARTIBOI69, PAULA TEMPLE, STANISLAV TOLKACHEV, STEF MENDESIDIS LIVE, REBEKAH, TAAHLIAH

Open Stage:

ANTIGONE B2B TRUANT, ARNAUD REBOTINI LIVE, CATZ ‘N DOGZ, DJ HELL, DR. RUBINSTEIN, INA WEST LIVE, KEITH CARNAL, KLANGPHONICS LIVE, MALL GRAB, SHDW & OBSCURE SHAPE, ZAMILSKA LIVE

Dyskusja mile widziana

Dajcie znać co myślicie o naszej selekcji, życzymy dobrej zabawy, a na zakończenie czysto informacyjnie załączamy obowiązkowy akapit z chat GPT:

Instytut Festival w Modlinie to nie tylko wyjątkowe występy muzyczne, ale także możliwość skorzystania z pola namiotowego i strefy glampingowej, która zapewnia komfortowe zakwaterowanie. Nie może Cię tam zabraknąć, jeśli jesteś miłośnikiem muzyki elektronicznej i chcesz doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery tego festiwalu. Bilety można zakupić na stronie Biletomat.pl.

Zobacz też: Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!

 

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News