Niezależnie od kultury, wyznania, regionu geograficznego czy okresu historycznego – ludzie zawsze oddawali się paleniu tytoniu. Fajki, cygara i papierosy są nieodłącznymi elementami naszej cywilizacji. Pomimo licznych współczesnych kampanii antypapierosowych liczba palaczy nie maleje, jednak pojawiają się liczne alternatywy dla papierosów.
Dziwny jest to paradoks: wszyscy zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości palenia, jednak aż 22 procent ludności Polski to robi. Aby nieco zadbać o swoje zdrowie, warto zrezygnować ze skrajnie szkodliwych papierosów – przyniesie to korzyści absolutnie wszystkim (może poza koncernami tytoniowymi). Jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz całkowicie rzucić, powinieneś wiedzieć, jakie są alternatywy.
E-papierosy
E-papierosy to urządzenia, które są na naszym rynku już od dłuższego czasu i nadal cieszą się dużą popularnością – świadczy o tym obecność licznych vape shopów w niemal każdym mieście.
Czy faktycznie mamy do czynienia ze zdrowszą alternatywą dla palenia? Aby odpowiedzieć na to pytanie, a przynajmniej postarać się, by tego dokonać, warto zajrzeć na chwilę do Wielkiej Brytanii. Działa tam organizacja New Nicotine Alliance, za sterami której stoi dumnie niejaki Martin Cullip.
Założeniem NNA jest promowanie wiedzy na temat alternatywnych metod zażywania nikotyny. Cullipowi udało się przekonać chociażby rząd Wielkiej Brytanii, że przerzucenie się ze zwykłych papierosów na e-papierosy niesie ze sobą wyłącznie pozytywne skutki, ograniczając ryzyko licznych chorób oraz innych konsekwencji tradycyjnego palenia.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Nauka jest po naszej stronie, mówi założyciel New Nicotine Alliance i skupia się na edukowaniu społeczeństwa w zakresie alternatywnych metod palenia, głównie e-papierosów, które dzięki działaniom organizacji zdobyły również przychylność rządu Nowej Zelandii (kraju, w którym niebawem tradycyjne palenie zostanie praktycznie całkowicie zdelegalizowane).
W ostatnim czasie jednak palaczom e-papierosów zrobiło się nieco pod górkę, ponieważ dotychczasowo licznie produkowane i sprzedawane olejki trzeba obecnie robić samemu. Nie jest to trudne, ale wiele osób skutecznie zniechęciło do korzystania z tych urządzeń.
Podgrzewacze tytoniu
W ostatnim czasie w Polsce pojawiły się inne alternatywy dla papierosów, które zdążyły już zdobyć serca dziesiątek tysięcy palaczy. Mowa między innymi o urządzeniach zaproponowanych przez Glo czy IQOS.
Zasada ich działania jest bardzo prosta: tytoń nie jest spalany, jak w przypadku tradycyjnych papierosów, fajek czy cygar, ale podgrzewany. Oznacza to, że w trakcie palenia nie wydzielają się szkodliwe substancje smoliste, które najczęściej odpowiadają za liczne przemiany nowotworowe w organizmie palacza.
Podgrzewacze tytoniu i wspomniane wcześniej elektroniczne papierosy dostarczają w związku z tym znacznie mniej trucizn do organizmu człowieka, głównie nikotynę. Czy z tego powodu można uznać je za zdrowe? Oczywiście, że nie – palenie pod żadną postacią nie jest dobre, jednak są to z pewnością nieco zdrowsze alternatywy dla papierosów.
Koszty wkładów do tych urządzeń są nieco mniejsze, niż tradycyjnych papierosów, jednak trzeba pamiętać też o zakupie samego podgrzewacza oraz jego regularnym ładowaniu. To jednak wchodzi szybko w nawyk.
Doustne saszetki
Ostatnią propozycją, którą można stosować zamiast palenia klasycznych papierosów, są doustne saszetki nikotynowe, a więc bezdymna forma zażywania nikotyny. Zasada działania jest następująca: kładziemy taką saszetkę pomiędzy wargą a dziąsłem, a na skutek działania śliny nikotyna wydzielana jest do naszego organizmu. Voila.
Wielu osobom może się to kojarzyć ze snusem, a więc bardzo podobnie działającymi saszetkami, których produkcja obecnie jest niedozwolona na terenie całej Unii Europejskiej z wyjątkiem Szwecji. Snus posiada jednak nieco inny skład, który czyni go wprawdzie zdrowszym od papierosów, jednak bardziej szkodliwym od saszetek zawierających czystą nikotynę.
Saszetki nie są specjalnie popularne w naszym kraju, ale wszystko wskazuje na to, że stan rzeczy się zmienia i za jakiś czas użytkowników będzie znacznie więcej. Są to jednak wyłącznie przypuszczenia – może być tak, że tak szybko jak się pojawiły, znikną z naszego rynku i niewiele osób będzie po nich płakało.
Myślę jednak, że warto spróbować tej formy, szczególnie kiedy przez dłuższy czas znajdujemy się w sytuacjach uniemożliwiających klasyczne palenie. Mowa na przykład o wielogodzinnym locie, podróży pociągiem, zajęciach na uczelni czy długim spotkaniu w pracy. Jak widać, alternatywy dla papierosów bywają bardzo praktyczne.
Zobacz także: Najlepsze kraje do pracy zdalnej
Najlepsze kraje do pracy zdalnej – gdzie warto spędzić czas, pracując online?