Najlepsze kraje do pracy zdalnej – gdzie warto spędzić czas, pracując online?

najlepsze kraje do pracy zdalnej

W dobie koronawirusa przyzwyczailiśmy się do pracy zdalnej – zwykle jednak chodzi o zamknięcie się w swoich czterech ścianach i odbębnienie obowiązków. Istnieje jednak inna kusząca opcja: wyjazd za granicę, aby tam pracować za pomocą komputera, a przy okazji drastycznie zmienić swoje środowisko… i życie.

Jakie są najlepsze kraje do pracy zdalnej? Przy wyborze sugerowałem się nie tylko poczytnym rankingiem firmy Kayak, ale i doświadczeniami znanych mi osób.

Rumunia

Dość nieoczywista destynacja, ale z wielu względów sensowna nawet dla osób, które pracując zdalnie, nie zarabiają wielkich, za przeproszeniem, kokosów. Rumunia jest przede wszystkim niezwykle tania – dla freelancerów największym plusem będą bardzo niskie koszty długoterminowego wynajmu mieszkań (jest nieporównywalnie taniej niż w Polsce) oraz jedzenia, nawet na mieście.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Jeśli chodzi o inne czynniki – Rumunia jest po prostu przepiękna. Oferuje nie tylko doskonałą pogodę, ale i świetne widoki, których wcale nie trzeba długo szukać, nawet mieszkając w większym mieście. Ludzie są przyjaźni, lokalne specjały bardzo różnorodne, a w dużych ośrodkach – wbrew pozorom – naprawdę jest co robić.

Gruzja

Kolejnym pięknym i tanim krajem jest bez wątpienia Gruzja. Niezależnie od tego, czy wylądujemy w Tbilisi czy w Batumi, wrażenia z pewnością będą nieprzeciętne. Jeśli chodzi o najlepsze kraje do pracy zdalnej, Gruzja raczej nie jest pierwszym, co przychodzi na myśl, ale warto się zainteresować tym państwem ze względu na niskie koszty życia.

Kolejną kwestią jest – tak jak w przypadku Rumunii – przyjazne usposobienie mieszkańców, dość powszechna znajomość języka angielskiego, świetna pogoda przez dużą część roku oraz możliwość znacznej zmiany środowiska.

Portugalia

Portugalia kojarzona jest raczej z destynacją czysto turystyczną, jednak jeśli chodzi o najlepsze kraje do pracy zdalnej, według kilku znaczących rankingów jest w czołówce. Jakie czynniki się na to składają? Przede wszystkim nie jest aż tak drogo, jak możnaby przypuszczać, szczególnie jeśli chodzi o wyżywienie.

Ceny wynajmu mieszkania są porównywalne z polskimi, za to widoki i atrakcje mogą ucieszyć każdego, kto docenia dobrą zabawę, urokliwe uliczki i wszystkie te pięknostki, które oferuje nam Matka Natura. W dodatku tutaj również wiele osób mówi biegle po angielsku, więc nie trzeba się przesadnie przykładać do nauki dość skomplikowanego portugalskiego.

Mauritius

Wiele osób wyjeżdża nie tylko by pracować zdalnie, ale również zaznać nieco egzotyki. Jest na świecie kilka miejsc, w których możesz poczuć się jak w raju, i to wcale nie za ogromne pieniądze. Taki jest właśnie Mauritius – piękny, rajski i nieokiełznany, z licznymi atrakcjami, ale i możliwością zaznania świętego spokoju.

Największym kosztem w przypadku przeprowadzki na Mauritius i w każde inne tego typu miejsce jest z pewnością lot samolotem, ale poza tym na miejscu możemy zaznać taniochy, jakiej w Polsce nigdy nie było. Sympatyczni tubylcy, niskie koszty wynajmu i niespieszne życie to czynniki, które dla wielu osób wynagradzają nieco wyższą niż w europejskich krajach przestępczość czy trochę gorszą służbę zdrowia.

Tajlandia

Nie wspomniałem jeszcze o nieco dalszym wschodzie. A trzeba, bo jeśli chodzi o najlepsze kraje do pracy zdalnej, Tajlandia w większości rankingów mieści się w pierwszej dziesiątce czy piętnastce. Będzie to doskonała destynacja dla miłośników świetnej pogody, azjatyckich przysmaków, wspaniałych budowli, barwnych kultur i… niskich cen.

W dodatku w Tajlandii niemal wszędzie dogadasz się po angielsku, a poza tym pokrzepiającym czynnikiem w odnalezieniu się tam jest obecność setek tysięcy turystów każdego roku. Ceny są bardzo niskie, lecz tak jak w przypadku Mauritiusu, trzeba liczyć się z topornym dostępem do służby zdrowia i stosunkowo wysokim wskaźnikiem przestępczości.

Hiszpania

Kto nigdy choć przez chwilę nie marzył o życiu w Hiszpanii, niech pierwszy rzuci kamieniem. Jest to nie tylko jedno z najczęściej odwiedzanych państw na świecie w celach turystycznych, ale i cel wielu pracujących zdalnie freelancerów.

Może ceny nie są przesadnie niskie, a wielu mieszkańców nie mówi po angielsku, ale wszystko to rekompensuje nam klimat, pogoda, widoki, masa atrakcji i wiele, wiele innych zalet, których wypisanie zajęłoby kilka godzin. Hiszpania jaka jest – każdy mniej więcej wie, ale tylko spędzając tam nieco więcej czasu będziemy mogli w pełni docenić to, co oferuje, także jeśli chodzi o najlepsze kraje do pracy zdalnej.

Zobacz także: Piękne miejsca w Polsce

Piękne miejsca w Polsce, które warto odwiedzić na wakacjach

 

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News