6 najgorszych wirusów na jednym laptopie. Nietypowy projekt pewnego artysty

Komputer z wirusami na ekranie

Kto by pomyślał, że sztuką można nazwać zawirusowanego laptopa? Na taki pomysł wpadł Guo O Dong.

The Persistence of Chaos – tak nazywa się nietypowy projekt artysty Guo O Donga. Projekt ten, to, jak już wspomnieliśmy laptop. 10,2-calowy Samsung NC10-14GB z 2008 roku, na który wgranych zostało 6 najgorszych wirusów, jakie wirtualny świat mógł zobaczyć.

Skąd taki pomysł? Artysta, jak sam mówi, wybrał te konkretne wirusy, ze względu na to, jak cyfrowo i jak fizycznie wpłynęły one na społeczeństwo.

Wydaje nam się, że rzeczy, które dzieją się w komputerach, nie mogą mieć rzeczywistego wpływu na nasze życie. To nie jest prawda. Uzbrojone, rozmaite wirusy wpływają na sieci energetyczne lub infrastrukturę publiczną i mogą powodować bezpośrednie szkody.

Wirusy, które zostały wybrane przez Guo O Donga, to:

  • ILOVEYOU – rozpowszechniany za pośrednictwem maili i systemu udostępniania plików, wirus ten zainfekował ponad 500 tysięcy systemów i spowodował straty o łącznej wartości 15 mld USD.
  • MyDoom – mówi się, że został stworzony na zamówienie rosyjskiego spamera. Był jednym z najszybciej rozprzestrzeniających się wirusów, a straty, które spowodował wylicza się na około 38 mld USD.
  • SoBig – robak i trojan, który krążył w wiadomościach mailowych. Potrafił kopiować pliki, wysyłać maile do innych osób i uszkadzać oprogramowanie. Zainfekował setki tysięcy komputerów, powodując straty na 37 mld dolarów.
  • WannaCry – niezwykle inwazyjny kryptorobak typu ransomware, który instalował backdoory w systemach. Jego atak dotknął ponad 200 tysięcy komputerów w 150 krajach.
  • DarkTequila – wyrafinowane złośliwe oprogramowanie, które zaatakowało przede wszystkim mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Oprogramowanie wykradowało dane bankowe i firmowe, nawet w trybie offline.
  • BlackEnergy – wirus wykorzystujący zaawansowane techniki rootkitów. Wirus został wykorzystany w cyberataku, który wywołał spustoszenia w Ukrainie w grudniu 2015 roku.

Artysta twierdzi, że całkowita kwota szkód spowodowanych przez wszystkie wirusy, to ponad 95 miliardów USD. Laptop z 6 wirusami został wystawiony na aukcji, a jego cena wynosi w tej chwili ponad milion dolarów. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News