5 metalowych festiwali, na które zdążysz jeszcze tego lata

Czarno-białe zdjęcie wyciągniętych rąk podczas koncertu

Nadchodzi kres wakacji, a z nim koniec letnich festiwali, które były falą orzeźwienia w bezkresie letnich upałów. Festiwalowa mapa Polski w sierpniu nie staje się jednak pustynią – przed nami jeszcze 5 mocnych festiwali, które warto odwiedzić, zanim lato nas opuści.

Masowe festiwale takie jak Open’er, OFF czy Pol’and’Rock (dawniej Woodstock) cieszą się nieustającą popularnością również wśród miłośników mocnego grania.

OFF gościł w tym roku pełną energii Furię, a Pol’and’Rock zachęcał występami gwiazd metalowej sceny światowego kalibru – obok Judas Priest pojawiła się m.in. Gojira, Soulfly, Arch Enemy i In Flames. Jak co roku odbył się również uchodzący za kultowy festiwal Castle Party oraz wciąż mało znany, lecz bardzo dobrze rokujący – Uwolnić Muzykę, na którym w tym roku prezentowała się m.in. nawiązująca do prawosławia Batushka, Arkona i powracający po latach Kat z Romanem Kostrzewskim.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Zobacz także: 25 lat mroku na Ziemi, czyli tegoroczna edycja Castle Party

Kto rozminął się z tymi festiwalowymi perełkami, nie musi się jednak załamywać i łapać przedwcześnie depresyjnego klimatu nadchodzącej jesieni czy szukać muzycznych doznań za granicą. Oto nadchodzi 5 metalowych festiwali, na które jeszcze zdążysz wybrać się tego lata:

PROG IN PARK II/Warszawa/18 sierpnia

Festiwal odbywający się w ścisłym sercu Polski. Na tegorocznej edycji będziemy mogli zobaczyć m.in. brytyjska grupa Anathema, która już dawno odeszła od doom-deathmetalowych brzmień i skręciła w stronę łagodniejszego, lecz nadal charakterystycznego alternatywnego rocka, pochodzący z zimnej Norwegii jednoosobowy projekt Insahn, który w interesujący sposób interpretuje swe blackmetalowe korzenie i czeski Postcards from Arkham, łączący metalowe brzmienia z mitologią stworzoną przez Lovecrafta. Amerykanie z Sons of Apollo odwołali swą europejską trasę, co skłoniło organizatorów Prog In Park Knock Out Productions do przeniesienia imprezy z Parku Sowińskiego do słynnej Progresji i włączenia do line-upu polskiego projektu Tides from Nebula.

Plakat promująy festiwal Prog in Park II z lineupem i grafiką z ptakiem

NIECH CISZA MILCZY/Pyskowice-Dzierżno/18 sierpnia

Niech Cisza Milczy to bezpłatny festiwal z mocnym metalowym line-upem. Headlinerem tegorocznej edycji jest Obscure Sphinx promujący swój najnowszy album Epitaphs. Na scenie wystąpi również maltański MartYriuM, którego kompozycje i wokal przywodzą na myśl dzieła Cradle of Filth, trashowo-punkowy Mentor rodem z Sosnowca, słowacki, grający melodic dark doom Doomas znany m.in. z koncertu na tegorocznej edycji Uwolnić Muzykę, brzmiąca świeżo Scylla i najłagodniejszy, wylewający morze operowych zaśpiewów Hegemony.

Zapowiedź festiwalu niech cisza milczy z gotyckimi literami i ogniami w tle

METAL MINE/Wałbrzych/25 sierpnia

Na trzeciej edycji festiwalu odbywającego się na terenie zabytkowej kopalni wystąpi dziesięć zespołów w tym Decapitated, który po latach milczenia powrócił z nowym albumem. Zespół otrząsnął się po oskarżeniu o zbiorowy gwałt na fance zespołu i znów koncertuje. Na Metal Mine zagości także jedna z najstarszych gwiazd sceny metalowej w Polsce – Roman Kostrzewski z Katem, którego teksty gorszyły gorliwych katolików już w latach 80. Oprócz tych tytanów na scenie pojawi się również m.in. uznany w środowisku death-blackmetalowym Azarath, szwedzki The Haunted, czeski grający death metal Hypnos i brytyjski Divine Chaos.

Plakat promujący festiwal Metal Mine z dużym orkiem siedzącym na tronie

OPEN AIR BAŁTÓW/Bałtów/25 sierpnia

Nowa impreza na polskiej mapie festiwalowej, promowana jako największy festiwal muzyki niezależnej w województwie świętokrzyskim. Headlinerem Open Air BAŁTÓW jest Tides From Nebula, któremu towarzyszyć będą m.in. występy Domu Złego (post metal/sludge/hardcor projekt z Puław, który zastąpi w line-upie The Lowest), deathowo-blackmetalowego In Twilight’s Embrance i mocno osadzonego w paganizmie zespołu Varmia. Festiwal odbędzie się na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, łącząc siłę muzyki z pięknem natury.

Plakat Bałtów Open Air z rogami w tle

SUMMER DYING LOUD/Aleksandrów Łódzki/7-8 września

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Summer Dying Loud zaskakuje mocnym programem. Gwiazdą będzie Behemoth, który lada dzień wyda swój najnowszy studyjny krążek I Loved You at Your Darkest. Na scenie pojawi się również m.in. brytyjski Orange Goblin, którego stonerowo/doomowe i punkrockowe kawałki jednych zachwycą, innych doprowadzą do szewskiej pasji, solidny amerykański deathmetalowy Incantation, darkrockowy Dool, uznany na polskiej scenie hardcorowo-deathmetalowy Frontside i oldchoolowy Angel Witch przywodzący na myśl klasyczne w metalu lata 80.

Plakat promujący festiwal Summer Dying Loud w Aleksandrowie Łódzkim z czarnym słońcem i doliną w tle

Tekst: Sylwia Schwarz

4.5/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News