Categories: artfilm

13 powodów, by obejrzeć serial… „Trzynaście powodów”

Kilka dni temu, 31 marca, światło dzienne ujrzał nowy serial Netflixa: „Thirteen Reasons Why”. Będąc pod ogromnym wrażeniem tej produkcji, postanowiliśmy stworzyć listę 13 powodów, dla których naprawdę warto obejrzeć „Trzynaście powodów”.

Samobójstwo 17-letniej Hannah Baker wstrząsa całym miasteczkiem, lecz po kilku tygodniach, gdy sprawa zaczyna powoli cichnąć, martwa bohaterka na nowo daje o sobie znać. Okazuje się, że cały proces starannie zaplanowała, a dla swoich znajomych przygotowała 13 kaset w których wyjaśnia, dlaczego odebrała sobie życie. Najgorsze jest to, że tytułowych 13 powodów to nic innego, jak imiona konkretnych osób z jej liceum.

1. Serial oparty jest na światowym bestsellerze o takim samym tytule z 2007 roku

2. Pierwsze dwa epizody wyreżyserował zdobywca Oscara, Tom McCarthy.

3. Mamy szansę obserwować wspaniały debiut młodych aktorów, którzy wcielili się w główne postacie: Dylan Minnette (Clay Jensen) i Katherine Langford (Hannah Baker).

4. Historia porusza również toksyczny wpływ social media na życie człowieka, pokazując problem stalkowania, czy ośmieszania w internecie.

5. Ścieżka dźwiękowa nie zawodzi w żadnym epizodzie, idealnie dobrana pod odpowiednie momenty.

6. Do jednych z twórców serialu należy Selena Gomez, która planowała ekranizację książki od kilku lat, mówiąc, że jest jedną z jej ulubionych.

7. W produkcji nie brakuje również znanych aktorek, takich jak Kate Walsh, która włożyła mnóstwo emocji w odegranie matki zmarłej dziewczyny. Przy każdej scenie człowiekowi krajało się serce.

8. Pod żadnym pozorem serial nie należy do lekkiego teen drama. Skłania do refleksji nad swoimi życiowymi wyborami i sposobem w jaki traktujemy naszych rówieśników.

9. Porusza tematy tabu, o których nadal boimy się rozmawiać – samobójstwo, gwałt, homoseksualizm.

10. Wprowadzenie w każdą kolejną taśmę jest doprecyzowane, owiane tajemnicą i w żaden sposób nie przekombinowane.

11. Co odcinek mamy szansę spojrzeć na czasy teraźniejsze, jednocześnie połączone ze wspomnieniami Hannah.

12. W końcowych odcinkach ukazana została idealnie znieczulica społeczna, odnośnie wydarzeń, które pchnęły bohaterkę w kierunku samobójstwa.

13. Jeżeli zaczniesz oglądać, szybko nie skończysz. Serial składa się z 13 odcinków, które kończą się przełączeniem na następną taśmę, dlatego czym prędzej chcesz się dowiedzieć, co przeskrobały inne osoby. Po zakończeniu, przedstawione tematy z pewnością na długo pozostaną w waszej pamięci.

Czytaj również: Jakie są fakty i plotki na temat drugiego sezonu „13 powodów”?

Tekst: Nicole Szczekocka

Komentarze
3,7/5 - (4 votes)
Klarysa Marczak

View Comments

  • Wow, ktoś się pod tym artykułem podpisał. Ja bym się wstydziła. Słabituka polszczyzna i dużo błędów metytorycznych, tekst jest w wielu miejscach niespójny. Odcinki, nie epizody - paskudna kalka z angielskiego. To był debiut tylko Langford, z tekstu wynika, że też Minnette'a. Skoro tekst jest po polsku, to czemu "social media", a nie "media społecznościowe", które można odmienić? Stalking to nie ośmieszanie w internecie. Złe użycie imiesłowu "mówiąc". To tylko kilka przykładów. ;)

Recent Posts

D23 Expo – Disney ogłasza premiery na najbliższe lata

Od 9 do 11 września 2022 roku w Anaheim Convention Center trwało D23 Expo –…

19 godzin ago

Babylon – nowy film z Margot Robbie i Bradem Pittem

Paramount Pictures uchyliło rąbka tajemnicy i udostępniło pierwsze spojrzenie na Babylon, jeden z najbardziej oczekiwanych…

2 dni ago

Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu już w październiku!

Targi Rzeczy Ładnych zawitają także do Wrocławia. II edycja TRŁ WROCŁAW! już 1-2 października w…

2 dni ago

Sky High Farm Workwear i Balenciaga w charytatywnej kolaboracji

Balenciaga, znana z niejednokrotnie kontrowersyjnych kolekcji, a także licznych kolaboracji wychodzących poza ramy mody, przedstawia…

3 dni ago

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej…

4 dni ago

Supreme x Nike ACG na jesień 2022

Po kolaboracjach z Nike, SB Blazer Mid i Pope.L, Supreme przygotowuje oczekiwane połączenie z Nike…

5 dni ago