Pięć pranków Banksy’ego, o których nie mieliście pojęcia

na obrazie znajduje się kobieta z uśmiechniętą, żółtą buzią zamiat twarzy

Ostatni prank Banksy’ego wywołał spore zamieszanie. Jednak to nie pierwsza taka akcja z jego strony. Poniżej mamy dla Was zestawienie żartów, o których mogliście zapomnieć lub nie wiedzieć.

1. The Tate Britain, 2003 

W październiku 2003 roku Banksy powiesił swój obraz na ścianie Tate obok słynnych pejzaży z XIX wieku. Obraz Crimewatch UK Has Ruined the Countryside For All of Us przedstawiał spokojny krajobraz, który różnił się od sąsiadujących z nim dzieł niebiesko-białą taśmą policyjną.

2. The Louvre, 2004

na obrazie znajduje się kobieta z uśmiechniętą, żółtą buzią zamiat twarzy

Kojarzycie słynny portret Mona Lisy, o którym mówi cały świat? Kilkanaście lat temu Banksy postanowił go poprawić i zamienił jej twarz na żółty, kwaśny uśmiech. Obraz Mona Lisa Smile został sprzedany po dwóch latach za £56,000.

3. The Natural History Museum, 2004

Któregoś dnia Banksy przebrał się za pracownika muzeum i umieścił Banksus Militus Ratus obok starożytnych eksponatów. Praca była na tyle dokładna, że nawet pracownicy muzeum dali się nabrać.

4. The Brithish Museum, 2005

na zdjęciu znajduje się człowiek z wózkiem sklepowym na prehistorycznym kamieniu oraz biała tabliczka z podpisem

Peckham Rock wygląda, jak każdy inny kawałek prehistorycznej skały. Przynajmniej w ten sposób myśleli kuratorzy, którzy przez trzy dni nie zorientowali się, że praca jest nową częścią ekspozycji, a pierwotni ludzie nie mieli pojęcia, jak wygląda wózek sklepowy.

5. Disneyland Florida, 2006

Pamiętacie nasz artykuł o Dismaland? Już wcześniej Banksy postanowił wykorzystać Disneyland w swojej pracy. Wideo z 2006 roku (stąd jego jakość) obrazuje jego akcję w parku rozrywki na Florydzie. Artysta umieścił w nim nadmuchiwaną lalkę ludzkich rozmiarów przebraną za więźnia Guantanamo. Rzeźba stała tam przez godzinę, a później została usunięta przez personel parku. Praca miała na celu uwydatnienie trudnej sytuacji więźniów podejrzanych o terroryzm, którzy znajdowali się w kontrowersyjnym ośrodku zatrzymań na Kubie.

Tekst: Zuzanna Piontke

 

Rate this post