Banksy wybudował Dismaland

Już wiemy, kto wybudował parodię Disneylandu. Najsłynniejszy streetartowiec świata nie odpuszcza. Apokaliptyczny park rozrywki – Dismaland – jest dziełem Banksy’ego. Już niedługo odbędzie się wielkie otwarcie.

O Banksym krąży wiele plotek. Wszystko dlatego, że nie wiemy dokładnie kim jest. Nawet jego tożsamość nie jest potwierdzona. Za to bez wątpienia jego prace należą do najsłynniejszych dzieł street artu. Obrazy Banksy’ego mają szokować i pobudzać do myślenia. Artysta odnosi się w nich do polityki i popkultury. Jednak jak widać sam street art mu nie wystarcza.

Daismaland to obecnie najnowszy i największy projekt artysty. Przez długi czas był utrzymywany w sekrecie. Na początku tego lata w Weston-super-Mare rozpoczęły się prace nad parkiem rozrywki na terenie dawnego parku wypoczynkowego „Tropicana”. Od razu było widać, że jest to niecodzienny projekt, sugerowała to już nazwa (ang. „dismal” oznacza „posępny”).  Z oficjalnych informacji wynikało, że hollywoodzka firma Atlas Entertainment zamierzała tam nakręcić thriller kryminalny. Dopiero wczoraj Banksy potwierdził, że jest autorem projektu.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


JuxtapozBanksyDismaland21

W jednym z ostatnich wywiadów artysta zdradził, jak narodził się pomysł do stworzenia Dismalandu:

 –Jak w przypadku wielu projektów, zaczęło się od luki w ogrodzeniu. Osiem miesięcy temu spacerowałem przez Weston w wietrzny dzień.  Jedna z desek w bramie dawnej „Tropicany” odpadła. Gdy spojrzałem przez lukę, byłem powalony. Pływałem tam jako dziecko, ale od 15 lat nie było tam nikogo. W wilgotny, ciemny i pochmurny dzień na wybrzeżu, to wszystko wydawało się idealne – powiedział Banksy.

Oczywiście centralnym punktem całego parku jest zamek z niesamowitą instalacją Banksy’ego, przedstawiającą przewóz Kopciuszka. W parku znajdują się 3 główne galerie sztuki z wieloma znakomitymi artystami. Ponadto nie zabraknie kilku nowych obrazów Banksy’ego.

DISMALANDlogo

Daismaland nie jest parkiem rozrywki w klasycznym tych słów znaczeniu. Jest to bardziej festiwal sztuki, a także alternatywa dla przesłodzonych wycieczek. Banksy zaprosił do współpracy między innymi Pussy Riot i Massive Attack, w związku z czym zapewni swoim gościom dużą dawkę muzyki.

Są jednak pewne ograniczenia. Nie każdy będzie mógł łatwo wejść do Dismalandu. Jeśli masz ze sobą spray, nóż albo pracujesz dla wytwórni Disneya, to nie wejdziesz do apokaliptycznego świata Banksy’ego.

JuxtapozBanksyDismaland23

JuxtapozBanksyDismaland24

JuxtapozBanksyDismaland26

JuxtapozBanksyDismaland27

JuxtapozBanksyDismaland28

JuxtapozBanksyDismaland29

JuxtapozBanksyDismaland30

JuxtapozBanksyDismaland31

JuxtapozBanksyDismaland32

JuxtapozBanksyDismaland33

JuxtapozBanksyDismaland34

JuxtapozBanksyDismaland35

JuxtapozBanksyDismaland36

JuxtapozBanksyDismaland37

JuxtapozBanksyDismaland38

JuxtapozBanksyDismaland39

JuxtapozBanksyDismaland40

JuxtapozBanksyDismaland41

JuxtapozBanksyDismaland42

JuxtapozBanksyDismaland43

JuxtapozBanksyDismaland44

JuxtapozBanksyDismaland45

JuxtapozBanksyDismaland46

JuxtapozBanksyDismaland47

JuxtapozBanksyDismaland48

JuxtapozBanksyDismaland49

JuxtapozBanksyDismaland50

JuxtapozBanksyDismaland51

JuxtapozBanksyDismaland52

JuxtapozBanksyDismaland53

JuxtapozBanksyDismaland55

JuxtapozBanksyDismaland56

JuxtapozBanksyDismaland62

JuxtapozBanksyDismaland64

JuxtapozBanksyDismaland67

JuxtapozBanksyDismaland75

Zrzut ekranu 2015-08-21 o 11.24.26

tekst | Aleksandra Leśnik

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News