Wolne Miasto Ravekjavik 2023

Wolne Miasto Ravekjavik 2023
fot. Tomasz Ogrodowczyk

Ravekjavík (RVVK) to niezależny, polsko–islandzki alians kulturalny. Od 2017 roku w industrialnych przestrzeniach łódzkich fabryk społeczność ludzi o otwartych umysłach spotyka się by odkrywać nowe obszary muzyki i sztuki. W 2023 roku proklamujemy powstanie Wolnego Miasta Ravekjavík. Miejsca, w którym panują wolność, równość i elektroniczność.

Ravekjavík – o festiwalu

Wolne Miasto Ravekjavik 2023

Ravekjavík to festiwal muzyki elektronicznej i sztuk wizualnych – unikatowy miks: pofabrycznego dziedzictwa Łodzi, nowych technologii, sztuk wizualnych oraz pokojowego współistnienia opartego na zrozumieniu i wzajemnym poznawaniu się poprzez sztukę. Festiwal rejwitalizuje Łódź, która w latach 90. była klubową stolicą Polski.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Festiwal co roku definiuje się na nowo. Edycja 2023 odbędzie się pod hasłem „Wolne Miasto Ravekjavík”. To miasto, w którym panują wolność, równość i elektroniczność, a ciekawe doświadczenia, nowe znajomości i pozytywne interakcje są wpisane w Konstytucję. Tutaj każdy jest u siebie i nie musi ściągać butów.

Ravekjavík to kultura niezależna w wydaniu. W tym roku na wszystkich czeka scena dzienna Radia Kapitał; targi sztuki studenckiej, na której będzie można kupić twórczość od młodych, obiecujących artystów, debata o używkach współtworzona z Uniwersytetem Łódzkim, wernisaż wystawy 13 topowych artystów i artystek łódzkiej  ASP oraz koncert muzyki eksperymentalnej zespołu Elektroniczny Pastuch (Akademia Muzyczna w Łodzi & Iceland Music Export).

Ravekjavík to też całonocne święto elektroniki, której nie zmyje nawet gorący prysznic. W tym roku płonący dancefloor zapewnią m.in.: islandzki mistrz elektroniki Bjarki (techno, experimental), rodzima Wixapolonia (czyli szybcy i wściekli), Badsista z Brazylii (trance, baile, Rio funk), niemiecki wyjadacz Marc Acardipane (hardstyle, hard dance) czy reprezentacja polskiego i isladzkiego drum & bass – Bambi Uzi i Agzilla.

Wolne Miasto Ravekjavik – program

CZĘŚĆ DZIENNA – Wydarzenia bezpłatne

13:00 – 20:00 Targi sztuki akademickiej (ASP)

13:00 – 20:00 Scena muzyki niezależnej (Radio Kapitał)

16:00 – 17:00 Panel dyskusyjny o substancjach psychoaktywnych (UŁ)

17:00 – 18:00 Otwarcie wystawy wielkoformatowych obrazów młodych twórców (ASP)

19:00 – 20:00 Koncert koła muzyki eksperymentalnej (Akademia Muzyczna)

13:00 – ??:?? Strefa relaksu (TME)

13:00 – ??:?? Strefa gastro (Book & Cook)

CZĘŚĆ NOCNA – Wydarzenie płatne

Strefa relaksu (TME)

Strefa gastro (Book & Cook)

Pokaz teledysków (PLMVA)

Scena 1 – Brudne Nogi

21:30 – 22:30 Julek Płoski (POL)

22:30 – 23:30 Mala Herba (POL)

23:30 – 00:30 Naphta (POL)

00:30 – 02:00 Badsista (BRA)

02:00 – 03:30 Bjarki (ICE)

03:30 – 04:30 Marc Acardipane (GER)

04:40 – ??:?? Wixapolonia (POL)

Scena 2 – Czyste Serca

22:30 – 00:00 Strahinja (CRO)

00:00 – 01:30 Bambi Uzi (POL)

01:30 – 02:30 Cafe De La Jungle (POL)

02:30 – 03:30 Akiko Haruna (ENG)

03:30 – 05:00 Agzilla (ICE)

TARGI

Sztuka? Na co to komu? Targi sztuki studenckiej

Partner: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

No more sztuczne rośliny z Ikei! Ta targach sztuki akademickiej studenci i absolwenci łódzkiej ASP będą sprzedawać: dodatki do domu, dekoracje, obrazy, plakaty i wszystko, co mieści się w kategorii „rękodzieło”. Wspieraj młodą sztukę!

PANEL DYSKUSYJNY

Narkotyki? Na co to komu? Panel dyskusyjny o substancjach psychoaktywnych

Partner: Uniwersytet Łódzki

Wszystko, co chciałbyś (–abyś) wiedzieć o narkotykach, ale nie chciało ci się przeczytać badań. Posłuchasz o:

 • używaniu, nadużywaniu i uzależnieniu od substancji psychoaktywnych;
 • wpływie użytkowania na zdrowie psychiczne;
 • metodzie redukcji szkód (harm reduction) w terapii uzależnień;
 • najnowszych wynikach badań nt. stosowania psychodelików jako środków wspomagających terapię.
2 maciej lorenc fot. mikolaj starzynski Wolne Miasto Ravekjavik 2023
Maciej Lorenc fot. Mikołaj Starzyński
 • Maciej Lorenc – socjolog, autor książki „Czy psychodeliki uratują świat?”, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, tłumacz wielu publikacji o środkach psychoaktywnych i związanej z nimi kulturze. Prowadzi audycję „Psychodelicje” w Newonce,
Julia Marek foto Wolne Miasto Ravekjavik 2023
Julia Marek
 • Julia Marek – psycholożka, terapeutka, członkini Komisji Rewizyjnej Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Prowadzi warsztaty dla młodzieży, nauczycieli i rodziców z obszaru problematyki użytkowania substancji psychoaktywnych w duchu redukcji szkód,
aleksandra palaszewska Wolne Miasto Ravekjavik 2023
Aleksandra Pałaszewska
 • Aleksandra Pałaszewska – kulturoznawczyni, członkini Fundacji Polska Sieć Polityki Narkotykowej i konsultantka Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego; koordynuje projektem „Bezpieczna przestrzeń”,
 • Monika Talarowska – doktor habilitowany nauk o zdrowiu, prof. UŁ, psycholog kliniczny, neuropsycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo–behawioralny, terapeuta schematów. Pracownik naukowo–dydaktyczny Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Moderacja: Dr Bartosz Kałużny – amerykanista, fotograf, na Uniwersytecie Łódzkim zajmuje się komunikacją wydarzeń z obszaru art & science

Wolne Miasto Ravekjavik 2023
Bartosz Kałużny

WYSTAWA

Wolność? Na co to komu? Wystawa i konkurs | Rejwach vol. 2

Partner: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

SPS Ephemeralpainting 02 Wolne Miasto Ravekjavik 2023
Ephemeralpainting – Slow Painting Studio

Ravekjavík to nie tylko festiwal muzyki elektronicznej z Polski, ze świata i prosto z serca, ale także zaloopowana miłość do sztuki. W tym roku 12 top artystów i artystek łódzkiej ASP zaprezentuje swoje prace na wystawie: Wolność? Na co to komu? 12 płócien 190 x 190 cm, 12 różnych interpretacji: Damian Ciszek, Gu–Tang Clan, Filip Kołat, Jonasz Koperkiewicz, Stanisław Łuczak, Zbigniew Olszyna, Piotr Skowron, Slow Painting Studio, TOPE, Maciej Walczak, Jan Jubaal Wasiński, Irena Zieniewicz.

Mushroom clearing Wolne Miasto Ravekjavik 2023
Mushroom clearing – Jonasz Koperkiewicz

Partnerzy i Fundatorzy nagród:

 • Rektor ASP – indywidualna wystawa w Galerii ASP przy Piotrkowskiej 68
 • Stara Drukarnia – indywidualna wystawa w Starej Drukarni
 • Ogrodowa 8 – indywidualna wystawa w Galerii Ogrodowa 8
 • Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – indywidualna wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki
 • Galeria AOKZ Art Okiełznanie – indywidualna wystawa w galerii przy ulicy Włókienniczej 3
 • TME – nagroda finansowa 5000 pln

KONCERT

Koncert Elektroniczny Pastuch

Partner: Akademia Muzyczna w Łodzi, ÚTÓN, Iceland Music Export, NUR

Młoda grupa kompozytorska zrzeszona przy łódzkiej Akademii Muzycznej zaprezentuje nowe utwory elektroniczne i elektroakustyczne w trybie: live. Elektroniczny Pastuch to Polska na Islandii i Islandia w Polsce, a tak naprawdę w jej elektronicznym epicentrum – Łodzi.

Artyści Wolnego Miasta Ravekjavik

SCENA DZIENNA

BAKBLIVV

bakblivv Press 3 Wolne Miasto Ravekjavik 2023
Bakblivv

Co gra: Ambient, eksperyment, elektronika

Kim jest: BAKBLIVV to ksywka Ernesta Borowskiego – queerowego artysty intermedialnego, producenta i DJ–a. Wykorzystując różne media, eksploruje relacje między naturokulturą a technologią. Na Ravekjavíku koncertową premierę będzie miał album „PIECE OF STONE” wydany przez łódzki label Pointless Geometry.

https://soundcloud.com/bakblivv

https://www.instagram.com/bakblivv/

DYNASONIC

Co gra: Dubwave

Kim jest: Trio tworzące muzykę, w której puchnący od basów dub romansuje z nowoczesną elektroniką i field recordingiem. Mateusz Rychlicki – drums, electronics // Adam Sołtysik – bass // Mateusz Rosiński – electronics. Właśnie wydali nową płytę (prod. The Norman Conquest).

https://dynasonicband.bandcamp.com/album/dynasonic

https://www.instagram.com/dynasonic_mate/

Inês Malheiro

Co gra: Elektronika eksperymentalna

Kim jest: Tworzy narracje dźwiękowe za pomocą głosu jako bazowego surowca. Łączy, łamie, tnie i miesza różne głosy, aby stworzyć unique vibes only.

https://inesmalheiro.bandcamp.com/

https://www.instagram.com/______ines__/

Młody Sprzęt

Co gra: Hip–hop, eksperymentalna, taneczna elektronika

Kim jest: Łódzki raper związany z wytwórnią enjoy life i składem LEGENDADO. Swój pierwszy mixtape współtworzył w 2020 roku z producentem Akwizgramem. niedawno wypuścił swój pierwszy, długogrający materiał „LIFE AFTER SPRZET”.

https://soundcloud.com/mlodysprzet

https://www.instagram.com/mlodysprzet/

fot.: tobijjahupetrykowski

SSRI

Co gra: Tribal, industrial, ambient dub, bossa–nova

Kim jest: Zgiersko–ksawerowski duet wielobranżowy. To, co robią nie jest do końca łatwe do znalezienia ani przewidzenia, ale przy każdorazowym spotkaniu, można liczyć na to, co charakterystyczne dla dubu. Wrażliwi na wszystko co najgorsze i najlepsze w gatunkach z wyczuwalnym reggae. Rezydenci Radia Kapitał, prowadzą audycję inspirowaną kondycjami psychicznymi.

https://youtu.be/sgiEV9yYxpo

https://www.instagram.com/s__s__r__i/

TJ Głupiec FOQL

Co gra: leftfield, eksperyment, kolażowe mixtape’y

Kim jest: Justyna Banaszczyk, łódzka artystka działająca w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Twórczyni słuchowisk, muzyki filmowej i muzyki do gier. Współprowadzi Pointless Geometry. Jej album „Wehikuł” DJ Mag uznał za jeden z najlepszych albumów 2022 roku, a mixtape’y dwukrotnie wyróżnione przez Pitchfork w gronie najlepszych setów roku.

https://soundcloud.com/foql

https://www.instagram.com/f_____o__q_____l___/

SCENA NOCNA

Nazwa/Nick: Bjarki

Co gra: Techno, experimental

Opis – człowiek, którego fanom dobrej techniawy przedstawiać nie trzeba. Wulkan energii i kreatywności (wiecie, bo z Islandii i że obu cech ma pod dostatkiem). Założyciel fajoskiego labelu bbbbbb records. Jeden z najciekawszych techno producentów ostatniej dekady.

https://soundcloud.com/bjarki

https://open.spotify.com/artist/6FtSCON62H1CEJtN39y9yI

https://www.instagram.com/bjarki.asd/

Nazwa/Nick: Marc Acardipane

Co gra: Hardcore, hard dance, HC techno

Opis – legenda hardcoru, weteran szybkiego grania, siewca zniszczenia. Stały bywalec takich imprez jak Thunderdome, Tomorrowland czy Mysteryland. Aktywny ponad 30 lat na scenie. Aaa no i współtwórca wraz ze Scooterem dość znanego utworu “Maria (I like it loud)”. Kojarzycie pewnie.

https://soundcloud.com/marc–acardipane

https://open.spotify.com/artist/2hyRTXUyfd56j4siLF4zJx

https://www.instagram.com/marc_acardipane/

Nazwa/Nick: BADSISTA

Co gra: Trance, Baile, Rio funk, tech

Opis – Brazylijski muzyczny ładunek wybuchowy. Interkontynentalne połączenie energii, dobrego vibe’u i gatunków. Osoba producencka i DJska znana na całym świecie z wysokooktanowych setów i niepowtarzalnej stylówki.

https://soundcloud.com/BADSISTA

https://open.spotify.com/artist/0KdLlx7p42yA7aftp3dgpb

https://www.instagram.com/badsista_/

Nazwa/Nick: Wixapolonia

Co gra: Wszystko co szybkie

Opis – Rozpierdziel z zaimkami ona/jej. Kolektyw DJski przypominający, że wixa jest kobietą. Najszybsze podpalaczki parkietów po tej stronie Odry.

https://soundcloud.com/wixapolonia

https://www.instagram.com/wixapolonia/

Nazwa/Nick: Strahinja Arbutina

Co gra: Rave, neo–trance, experimental i inne fajne rzeczy

Opis – Załozyciel chorwackiego DYI labelu Low Income Squad i DJ agregujący szalone neo–rave’owe brzmienia w sposób absolutnie niepodrabialny. 100% energii, 100% dumy z bycia dziwnym, 100% good vibes.

https://soundcloud.com/lowincomesquad

https://www.instagram.com/low_income_squad/

Nazwa/Nick: Naphta

Co gra: Folk/polska ludowa, eksperymenty, basowa elektronika

Opis – 2 – 3 zdania: Wrocławski producent, muzyk i DJ. Folkatroniczny eksperymentator, człowiek z wizją i kilkoma znakomitymi albumami, spośród których “Żałość” z zeszłego roku wybija się najwyraźniejszymi ludowymi kolorami.

https://soundcloud.com/spacenaphta

https://open.spotify.com/artist/1dc9cp32VYdNZ1C6nmAmwa

https://www.instagram.com/sailornaphta/

Nazwa/Nick: Julek Ploski

Co gra: Deconstructed club, post–gabber, hard dance

Opis – Tak młody i zdolny, że można się zawstydzić. Co–daddy wytwórni 𝓰𝓵𝓪𝓶𝓸𝓾𝓻.𝓁𝒶𝒷𝑒𝓁. Dziki dekonstruktor muzyki klubowej, człowiek o wielkiej kreatywności, surfer po falach gen Z aesthetics.

https://soundcloud.com/julekploski

https://open.spotify.com/artist/33LaRQzDVWBWqEYXtSqcb3

https://www.instagram.com/julekploski/

Nazwa/Nick: Mala Herba

MalaHerba6 fot.Ksenia Yurkova Wolne Miasto Ravekjavik 2023
Mala Herba

Co gra: Electro, techno, darkwave i polska ludowizna

Opis – Producentka, wokalistka, queerowa artystka. Nie wstydząca się słowiańskich korzeni wizjonerka. Słusznie zyskująca na popularności w całej Europie.

https://open.spotify.com/artist/50gbIhjiUhry5kutiDjKNq

https://malaherba.bandcamp.com/

https://www.instagram.com/mmmhhh_zzzhhh/

Nazwa/Nick: Akiko Haruna

AKIKO 2 Wolne Miasto Ravekjavik 2023
Akiko Haruna

Co gra: Deconstructed club, hyperpop, tech, hardcore

Opis – wymykająca się jasnym kategoriom muzycznym, kompozytorka, producentka, fortepianistka, DJka i wokalistka. Mało? To dodajmy do tego, że tancerka, sound designerka i performerka łącząca w swojej muzyce multum gatunków, temp i tekstur.

https://soundcloud.com/akikoharuna

https://open.spotify.com/artist/6TdpkSaXgYdsrS8slEPyER

https://www.instagram.com/akikoharuna/

Nazwa/Nick: Agzilla

agzilla Wolne Miasto Ravekjavik 2023
Agzilla

Co gra: Drum&bass, liquid

Opis – reprezentant Islandii, wytrawny drumowiec, wyskillowany DJ, krewny i znajomy królika. Swoje dokonania wydawał w najważniejszej dnbowej stajni – Metalheadz

https://soundcloud.com/agzillaone

https://open.spotify.com/artist/6UWtxuvApBpaz2acqtvmGY

https://www.instagram.com/agzilla/

Nazwa/Nick: Bambi Uzi

Co gra: wszystko co fajne i basowe

Opis – Tę osobę jeleńską zna każdy, co w łodzi nie żył ostatnie pół dekady pod kamieniem. Wspaniała selekcjonerka basowych brzmień, dobra przyjaciółka festiwalu, dostarczycielka rozpizdu. Jaramy się na jej ponowne przybycie.

https://soundcloud.com/bambi–uzi

https://www.instagram.com/bambi_uzi/

Nazwa/Nick: Cafe de la Jungle

cafe de la jungle press photo 1 Wolne Miasto Ravekjavik 2023
Cafe de la Jungle

Co gra: Tribal, tech, break

Opis – Espresso prosto z dżungli, choć tak naprawdę to z Poldonu. Parkietowy poszukiwacz przygód. Szybkie, tropikalne i bardzo oryginalne w brzmieniu elektroniczne wygibasy. Szamańsko, tanecznie, egzotycznie.

https://soundcloud.com/cafe–de–la–jungle

https://www.instagram.com/cafe_de_la_jungle/

Szczegóły festiwalu

23 02 27 RVVK23 BILET 1 Wolne Miasto Ravekjavik 2023

FUN FACTS

2500 m2 niedostępnej na co dzień fabryki

18 występów muzycznych (Polska, Islandia, Brazylia, Portugalia, Niemcy, UK, Chorwacja)

50:50 stosunek kobiet i mężczyzn w line–up’ie wydarzenia

24 h muzyki na 3 scenach

Czas

3 czerwca 2023

część dzienna: 12:00 – 20:00 (wstęp wolny)

część nocna: 21:00 – ??:?? (wstęp biletowany)

Miejsce

Łódź, ul. Wólczańska 55/59

(Instytut im. Ignacego Łukasiewicza)

Media/Bilety

ravekjavik.pl

facebook.com/ravekjavik

instagram.com/ravekjavik

tiktok.com/@ravekjavik

youtube.com/@ravekjavik

Aftermovie 2022

Mecenas

TME – Transfer Multisort Elektronik

Partnerzy

Łódzkie Centrum Wydarzeń, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Ambasada Islandii w Warszawie, Radio Kapitał

Zobacz też: Rewelacja Eurowizji, Cornelia Jakobs zagra w Warszawie w 2024!

Rewelacja Eurowizji, Cornelia Jakobs zagra w Warszawie w 2024!

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News